1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Ne, že bych hned musel psát recenzi na vše, co mi projde pod rukama. Má to svůj důvod a koho to zajímá, můžete si ho přečíst na konci tohoto článku, ať s tím teď neotravuju.

Nebudu vám lhát, telefony mě stále štvou. Jenže život jde dál a bylo třeba pořídit nový. Můj starý Sony Xperia XZ1 Compact je přeci jen již zastaralý a trpí i několika "Sony" neduhy, včetně toho, že si ne zcela dobře rozumí s mým autem. A tak byl Sony na Vánoce vyměněn za Samsung Galaxy S20.

Samsung S20 je skvělý telefon, ale občas chybí 3,5 mm jack. Také čtečka otisků prstů v obrazovce je děs. Musíte se podívat, kam ten prst máte položit, a i tak se občas netrefíte. Ale především je na mě trochu velký. Vše korunují vystouplý fotoaparát a hlavně minimální rámečky obrazovky, které prostě znemožňují pohodlné ovládání. Dopadlo to tak, že jsem na telefon pořídil pouzdro, čímž se stal zase o něco použitelnějším, bohužel i větším! Bonusem pouzdra je nepřečnívající fotomodul a také trochu chráněná obrazovka. Vkrádá se ale myšlenka, proč sakra dělají mobily tak tenké a s minimálními rámečky, když jsou pak téměř nepoužitelné? Věřím tomu, že 99 % lidí si pak na ten krásný mobil stejně nasadí nějaké to odporné pouzdro. Pak ale honba za nejtenčím mobilem bez rámečků postrádá veškerý smysl. To můžou rovnou vyrábět tlustší telefony s většími rámečky, kam by se pohodlně vešla i větší baterie. Telefon by pak bez nabíjení vydržel o nějaký ten den navíc a k tomu by se dal i pěkně ovládat. To nemluvím o nesmyslech typu lesklá záda a bezrámečkový display se zaoblenými okraji, které po dopadu na zem okamžitě praskají. Na telefonech jsem nikdy žádné pouzdro neměl, včetně Sony Xperia XZ1 Compact. Upadl mi obrazovkou na zem několikrát. Protože je ale display u tohoto Soňáka trochu zapuštěný, nikdy se mu nic nestalo. Navíc jeho velikost a ovladatelnost byly prostě nedostižné. A to, že má starou dobrou notifikační LED a ne ten dnešní nesmysl v podobě AoD, který jen žere baterii, nemá cenu ani rozebírat. Proto jsem se Soňáka dlouho nechtěl vzdát.

Jak jsem záviděl, když Apple předvedl iPhony 12, obzvláště jejich menšího bratříčka iPhone 12 mini. Jenže iPhony mi připadají jako hračky, které umí jen zlomek toho co Android telefony. Nemluvě o některých aplikacích, které prostě pro iPhone neexistují. Nenajdete tam vůbec žádné emulátory (já používám ePSxe, ColleenNostalgia.NES a DosBox), chybí Kodi multimedální centrum, nebo pořádná RSS čtečkaLocus Maps a mnohé další. Co mi ale na iPhonech chybí nejvíc, je Tasker nebo cokoli, co by se mu alespoň vzdáleně podobalo. Vrcholem všeho je na iPhonu pouze USB2, které podle mně už řadu let do top mobilů nepatří. Co je ale zásadní i pro běžného uživatele, je výdrž na jedno nabití. Sony při běžném používání dalo v pohodě 2-3 dny a S10e/S20 dají bez problému dny dva. U iPhonu záleží na modelu, ale iPhone 12 mini podle testů nezvládne ani jeden den. Samozřejmě jde každý telefon vybít za pár hodin, stejně jako vydržet na baterii i několik týdnů. Vždy záleží na použití. Ale obraťme list, tématu iPhone/Android jsem se věnoval už zde.

A tak jsem po sdělení Samsungu, že top modely (včetně verzí S10) dostanou čtyřletou podporu, pořídil již podruhé Samsung Galaxy S10e. Ano, je to už staroch, ale stále je to jeden z posledních menších telefonů na trhu. Záměrně neříkám malý, protože malý telefon byl můj Sony XZ1 Compact s rozměry 129 x 65 x 9.3 mm a hmotností 140 g. Pokud ale hledáte novější menší telefon s Androidem, máte jen tyto možnosti:

 

Model Rozměr / Hmotnost Popis Přibližná cena
Google Pixel 5 144.7x70.4x8.0 mm / 151 g  - Střední třída s 5G v ceně,
   ne zcela odpovídající výkonu a kvalitě.
 - Oficiálně se zde neprodává a lepší ho sehnat mimo ČR.
18 000,-
Google Pixel 4a 144.0x69.4x8.2 mm / 143 g  - Nižší třída ale s lepším poměrem cena/výkon. 11 000,-
Samsung A40 144.4x69.2x7.9 mm / 140 g  - Lowend roku 2019, který je ale ze všech nejlehčí. 5 200,-
Samsung Galaxy S10e 142.2x69.9x7.9 mm / 150 g  - Model roku 2019, který ale stále má co nabídnout.
 - Bohužel se už doprodávají poslední kusy.
12 000,-

 

Když se na tyto telefony podíváte, zjistíte, že jsou vždy nějak ořezány: na fotoaparátech, CPU, RAM, ROM, SD kartě a podobně. Ani jeden telefon není skutečný top model a to ani S10e, který se ale k top modelům blíží nejvíc.

Ale vraťme se k Samsungu S10e, když ho srovnám se Samsungem Galaxy S20, tak zásadní rozdíly jsou:

  1. S10e má o třídu horší foťák.
  2. Navíc mu chybí 3x zoom objektiv.
  3. Přeci jen trochu pomalejší SoC.
  4. Pouze 6 GB RAM je dnes na top model taky málo.
  5. Jen FHD+ display.
  6. Nemá 8k video.
  7. Při používání menší výdrž na baterii i přes menší display.
  8. Pouze 60 Hz obnovovací frekvence zamrzí při hraní her.
  9. Pomalejší nabíjení, ale na S20 jsem měl superrychlé nabíjení vypnuté, abych šetřil baterii.
  10. Trochu větší průstřel, který je na straně (pro mě asi lepší uprostřed).
  11. Nemá možnost odstraňování objektů v Samsung foto editoru.
  12. Tlačítka na ovládání hlasitosti jsou na druhé straně, asi lepší pro leváka.
  13. Již jen 2 roky podpory. (Ale telefon mi obvykle vydrží jeden až dva roky.)

Jenže když S10e dostanete do ruky, zjistíte, že je to opravdu skvělý telefon:

  1. V některých případech má S10e ostřejší fotky, protože má nastavitelnou clonu (f 1.5 a 2.4).
  2. Protože má větší okraje, dá se dobře ovládat i bez pouzdra.
  3. Stále se dá ještě trochu ovládat jedním prstem, ale XZ1 Compact to není!
  4. Do kapsy se také vejde lépe jak S20.
  5. Je o 13 g lehčí a k S20 si připočítejte ještě pouzdro.
  6. Pokud telefon nepoužítáte aktivně, má ve srovnání s S20 větší výdrž.
  7. Jen málo vystouplý fotomodul.
  8. Čtečku otisku prstu nahmatáte i poslepu a funguje lépe jak u S20, bohužel je moc vysoko.
  9. Má 3,5mm jack, což se ale dá za 300,- u S20 vyřešit redukcí.

Kompletní porovnání hardwaru si můžete prohlédnout zde na GSMArena.com (je tam ale pár chyb). Nějaké rozlišení QHD+/FHD+ nemá cenu zmiňovat, protože kdo by na tak malé obrazovce poznal rozdíl a nepotřeboval k tomu lupu. Video ve formátu 8k jsem zatím nevyužil, ale pokud si kupujete starší mobil, tak vy pravděpodobně také ne. Co se týče RAM, na top model je prostě malá. Rychlost SoC, a tím i celého telefonu, je oproti S20 trochu menší, ale nic tak zásadního. Obnovovací frekvence obrazovky vás bude zajímat jen při hraní některých her. Zbytek je skoro stejný včetně velmi podobné softwarové výbavy. Za své peníze dostanete Android 11, One-UI 3.1, i Samsung DEX a ostatní Samsung vymoženosti.

I když je telefon menší nevyhnuly se mu problémy s ovladatelností. Pokud chcete telefon odemknout musíte trochu přehmátnout, abyste dostali palec až na čtečku otisku prstů. Pak musíte opět přehmátnout aby se telefon dal zase normálně ovládat. Tak se s telefonem v ruce zbytečně manipulujete a hrozí jeho vyklouznutí z ruky. Druhý problém jsou tlačítka hlasitosti která jsou usazena na druhé straně. Rád přijímám telefonát stisknutím tlačítka hlasitosti (+) a ukončuji hovor vypínačem (vše lze nastavit v menu Androidu). Často se mi tak stává, že přijmu telefonát a zároveň ho hned položím stiskem vypínače. Opět odkáži na XZ1 Compact, kde všechny ovládací prvky, včetně čtečky, byly ideálně na pravé straně.

Co se týče hardware, tak mi trochu vadí malá RAM. Hlavní problém ale vidím ve fotoaparátu. Z dnešního pohledu je špička o třídu výše. Jinými slovy, zatímco fotky ze Samsungu S20 jsou na mobil většinou špičkové, fotoaparát Samsungu S10e odpovídá top modelům roku 2019. Velmi zamrzí i chybějíci teleobjektiv. Myslel jsem, že 3x zoom na S20 často používat nebudu. Opak je ale pravdou a dělají se s ním moc pěkné fotky. Pro vaši představu jsem připravil pár fotek k porovnání fotoapárátů obou telefonů.

Níže je vidět jak S10e při větších hodnotách ISO již nezvládá. Na snímcích se špatnými světelnými podmínkami se to projeví jak v barevnosti snímku, tak jeho digitálním šumu, který je následně maskován digitálním vyhlazením a související ztrátou detailů.

  • Je vidět, že ISO 3200 je pro S10e už nad jeho možnosti.
  • S20 ale ISO 3200 zvládá poměrně dobře.

Na výřezu další scény je vidět, jak S10e dokáže vytvořit ostřejší fotku než S20. Je to díky možnosti přiclonit na hodnotu F2.4, kterou S20 bohužel nemá.

  • S10e má někdy lepší ostrost snímků, díky možnosti přiclonit na F2.4.
  • Zato S20 má jen pevnou clonu F1.8 a snímky při dobrém světle nejsou tak ostré jako u S10.

Další snímky jsem záměrně vyfotil před úklidem obýváku a proti světlu s různým ohniskem. Scéna tak ukazuje rozdíly jak ve zpracování HDR, tak výkonu jednotlivých fotoaparátů. Nejvíce jich je vidět na ultraširokém záběru a na trojnásobném zoomu, kde si S10e musí vypomoci pouze s digitálním zvětšením. S20 zde na všech snímcích jasně vede.

  • S10e zde předvedla dobrý výkon, jen má fotka méně detailů.
  • S20 je trochu tmavší a detailů má více.
  • s10e na ultra širokém objektivu už jasně ztrácí.
  • S20 podává i zde pěkný výkon.
  • S10e zoom objektiv nemá, je vidět, že digitální zoom není dokonalý.
  • S20 má 3x optický zoom a tak si s toutou disciplínou poradí taky lépe.

Přidal jsem také venkovní pohled při šeru. S10e ztrácí v barevném podání, ale zase dohání skvělou ostrostí snímku.

  • S10e má trochu horší podání při slabším světle.
  • S20 si poradí s tmavší scénou lépe.

Všechny srovnávací fotografie si můžete v originální kvalitě stáhnout zde. A pokud vás zajímá studiové srovnání fotoaparátů mobilů, tak se můžete opět podívat zde na GSMArena.com. Výřez se posouvá zeleným rámečkem v levém náhledu a taky si můžete vybrat jiné telefony, třeba iPhone 12, abyste viděli, že iPhone za ty peníze zas taková výhra není.

Neříkám, že S10e je jinak dokonalý. Kromě horšího fotoaparátu mi vadí vysoko usazená čtečka a tlačítka hlasitosti na druhé straně. Pokud ale chcete menší telefon, který toho umí víc než jeho podobně velcí kolegové, tak Samsung Galaxy S10e mohu vřele doporučit. Navíc za cenu cca 12 tisíc je to stále dobrý kup.

Je vidět, že výrobci Android telefonů nemají zájem vyrábět malé telefony. A není se čemu divit. Zatím všechny menší telefony nebyly prodejní trháky a dokonce ani iPhone 12 mini není výjimkou. Jenže osobně si myslím, že mimo asijský trh, kde jsou velké telefony vyloženě vyžadovány, nejsou na vině malé rozměry. Malé telefony je složitější vyrobit, takže jsou vždy výrobcem někde "ošizeny", včetně S10e či iPhonu 12 mini. Kdo chce opravdovou špičku, je proto vždy nucen sáhnout po větším modelu. Snad se jednou dočkáme skutečného malého Android top mobilu, který bude mít vše potřebné, co mají jeho větší bratříčci.

Ale nejdůležitější: který telefon si tedy nakonec vyberu, S10e, nebo S20? Samsung S10e je sice menší než S20, ale Sony Xperia XZ1 Compact to není a S20 je přeci jen o nějaký ten parník dál. Tak abych řekl pravdu, šlo o velké rozhodování. A právě protože ani jeden z telefonů není dokonalý, jsem se rozhodl pro S20. Je jedno, jestli mám špatnou čtečku otisků prstů v obrazovce nebo skvěle fungující čtečku, která je moc vysoko. Ani jeden z telefonů se mi stejně nelíbí stoprocentně, tak proč měnit jedny nedostatky za druhé.

  • Vystouplý fotomodul S20.
  • Pouzdro fotomodul schová, ale přidá hodně (1,5 mm) na tloušťce.
  • S10e má fotomodul jen málo vystouplý.
  • S10e má krásné okaje a proto se dobře ovládá.
  • S20 má okraje minimální a bez pouzdra člověk stále dělá přehmaty.
  • Výška obou modelů (S10e bez pouzdra).
  • Porovnání tloušťky S10e a S20.

Proč vznikl tento článek?

Po poměrně těžkém průběhu covidu, jsem se prostě nudil a tak vyplodil alespoň jeden krátký článek pro oživení tohoto spícího webu. Důvod, proč zde nic nepřibývá, je jednoduchý. Na chalupě nebyl čas na nic jiného než na opravy domu a zbylý čas si bere práce a náš prcek.

Možná pro pobavení pár slov o našem onemocnění. Od března roku 2020 žijeme na chalupě, užíváme volnosti, kterou nám život "na samotě" poskytuje a stýkáme se s lidmi jen velice zřídka. Jenže když nejde člověk ke koronaviru, musí koronavir k němu. Na pár dní jsme po samoizolaci odjížděli na návštěvy příbuzných a zároveň nechávali chalupu známým. Ti ale přijeli o den dřív, a tak jsme se nakonec neplánovaně potkali. Bohužel jedna slečna si s sebou, kromě zavazadel, přivezla z práce i bezpříznakový covid a nás stihla nakazit. To zvládla během jejich vybalování a našeho asi dvouhodinového balení. My pak vesele vyrazili a navštívili postupně mé příbuzné a všechny nakazili. Bohužel i mou 77letou mámu, která na tom nebyla dobře a moc jsme se o ní báli. Naštěstí se její stav během měsíce, pomalu zlepšil a snad už bude v pořádku. Ne vždy se tak rychle stanete rodinným "oblíbencem".

Comments powered by CComment