1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Jsem příznivcem malých telefonů, takže když Samsung S22 na trh dorazil, volba byla jasná. Ve skutečnosti zase tak malý není, ostatně 146 x 70.6 x 7.6 mm hovoří za vše. Jenže jde o momentálně nejmenší top Android na trhu. Velikostí se rovná iPhone 13, ale S22 je se svými 167 g o poznání lehčí. Mé rozhodnutí pořídit S22 bylo spíše "politické", protože můj S20 mi stále vyhovoval. Ale když nebudeme kupovat menší telefony, z trhu nám zmizí nadobro.

Že S22 bude jen další skvělý Samsung v řadě jsem tušil, žádná velká překvapení se nekonala. Bohužel jsem našel i pár drobných nepříjemností. Tak jsem sepsal tento pidi článek, abyste se mohli připravit, co vás při nákupu S22 čeká.

Začnu tím základním. Telefon je výbavou podobný jako jeho větší bratříček S22+ ...a to je dobře! Snad je konečně pryč doba ochuzených menších modelů. Ale nějaká omezení u S22 přeci jen jsou. Chybí 45W nabíjení, což malinko vyvažuje menší baterie, ale i tak je nabíjení o cca 33% pomalejší. To samé se dá říci o menší obrazovce, která je úspornější (o cca 3,7 cm2 menší než u S20), čímž trochu vyváží menší 3700 mAh baterii. Také WiFi je u S22 pouze ve specifikaci 6 a zamrzí absence UWB (Ultra-Wideband). Mě tyto drobné rozdíly mezi S22 a S22+ moc nevadí.

Aktualizace 17.10.2022

Je jasné, že ne vždy se hned všechno povede. Je pak otázkou, zda dokážu svou chybu přiznat a napravit. Bohužel se toto Samsungu nepodařilo. Exynos není povedený SoC, že nemá výkon konkurence, naopak má větší spotřebu bateri zamrzí, ale nebylo by to ještě nic tak hrozného. Bohužel navíc ho trápí problémy s modemem. Při slabším signálu, nebo přepínání mezi operátory na hranicích s Polskem se mi občas, cca 1x za měsíc stává, že se telefon prostě sekne. Na oko funguje dál, ale má problém se signálem. Pokus o restart problém nevyřeší a restart trvá násobně déle, než je obvyklé. Pomůže jen vypnutí telefonu a následné zapnutí.

Čekal jsem, jestli nějaká z aktualizací telefonu problém nevyřeší, ale nestalo se tak. Problém jsem se snažil řešit přes Samsung Members. Jediná rada je odnést telefon na reklamaci. Protože i ostatní uživatelé hlásí problémy napříč modelovou řadou, předpokládám, že problém je hardwarový a postihuje celou řadu S22. Nepředpokládám, že by problém vyřešilo uvedení do továrního nastavení, nebo výměna za nový telefon. Proto počkám na novou řadu S23, telefon reklamuji a pokud dostanu nový, prodám ho a koupím S23 se Snapdragonem. Exynos už ztratil mou důvěru.

Teď pár dalších poznatků z používání.

Tak krásný telefon po vložení do originálního pouzdra ztratí své kouzlo a nepříjemně nabude. Působí pak v ruce mnohem větším dojmem. Pro někoho to už může být nepříjemné, já si zvykl.

Co mě ale mile překvapilo, že s tímto telefonem dělám daleko méně překlepů. Nevím proč, snad pro jeho plochý display, ostré hrany, menší výšku (telefon nepřepadává z ruky), nebo robusnější pouzdro, nevím. Ale je radost na něm psát.

Ultrasonická čtečka otisků prstů funguje velmi rychle a konečně dle mých představ. I přes to všechno bych raději čtečku v bočním tlačítku, jak už jsem zmiňoval v jiných svých článcích.

Také fotoaparát doznal zlepšení, ale to se dalo čekat. Optický 0,6, 1 a 3x zoom je skutečné zlepšení proti hybridnímu u S20/S21. Po poslední aktualizaci se opravily i odlišné barvy při přepnutí mezi moduly.

  • Screenshot_20220422-132244_Device_care
Baterie po všech mých úpravách dá cca 2 dny, samozřejmě to není žádná hitparáda a většinou to stačí pohodlně na jeden den a na další raději opět nabijete. Ale dva dny ve slabším režimu jsou reálné. I v plném zatížení se nemusíte bát, že den nepřežijete. Není ale problém vycucnout baterii za pár hodin. Záleží jen na vašich schopnostech, jak telefon nastavíte a jak ho budete používat. Naopak pokud z telefonu uděláte "hloupý", vypnete vše možné a nebudete ho často používat, dá se výdrž natáhnout až na jeden týden. Na obrázku je vidět, že telefon by vydržel i tři pracovní dny, ale pod 15% baterie se mi ho už nechtělo trápit.

Viditelnost na sluníčku je o něco málo lepší, což se opět dalo čekat s větší světelností a menším rozlišením.

Citlivost na signál je také o něco málo lepší než u S20. Je to cca o jeden dB  - a to bylo velmi milé překvapení. Máme chalupu v místech s velmi mizerným signálem a každý dB je velké zlepšení. Bohužel nejsem schopen otestovat všechna pásma, takže to nemusí platit pro všechny operátory a místa v ČR stejně.

Neočekaňe se dostavila i nějaká ta zhoršení.

Pokud dáte telefon do pouzdra s oddělenými čočkami, budete si muset zvyknout na obtížné čištění fotomodulů. Tatam je doba jednoduchého otření všech modulů o triko najednou.

Když už jsme u originálního pouzdra, tak to má přesazený okraj kolem celého telefonu. Telefon je v něm nepříjemně utopený. Pouzdro na S20 má přesahy jen přes rohy, což je podle mne uživatelsky přívětivější.

Tu část pouzdra nad USB-C konektorem, co je měkká a ohýbá se, asi ustřihnu.

Zděsilo mě, že nejde telefon připojit na nabíječku a zároveň s ním bezdrátově nabíjet další zařízení. Nechápu, proč bych nemohl nabít z telefonu bezdrátová sluchátka a zároveň si nabít telefon. Nebo z jedné nabíječky nabít dva telefony, což u S20 jde. Naštěstí se povedla obezlička. Nejdříve pustíte sdílení napájení a teprve potom připojíte nabíječku.

Zmizela volba "Zobrazit frekvenci CPU" ve vývojářských možnostech.

AOD (Always On Display) běží na 60 Hz, což je trochu nesmysl, když telefon umožňuje k baterii šetrnějších 24 Hz.

Závěr.

Celkově telefon +/- splnil má očekávání, je ho radost používat. Z mé ruky nepřepadává, dá se i "trochu" ovládat jedním prstem (to berte s rezervou). Jestli ale Samsung přijde na trh ještě s menším top modelem, nebudu váhat a opět přesedlám na menší model. Rád bych se totiž vrátil do doby, kdy jsem o telefonu v kapse nevěděl.

Někoho může také zamrzet chybějící slot na SD kartu. Ale telefon se prodává i s 256 GB ROM, takže většina lidí již nebude mít potřebu SD karty používat. Navíc s S20 jsem si s SD kartou užil peklo. Karta všude běžela rychle, jen v S20 běžela mizernou rychlostí cca 12 MB/s. Samsung to nakonec po 3/4 roce opravil, ale i poté SD karta s cca 50 MB/s nedosahovala maxima.

Je ale jasné, že dnešní svět již dlouho jede na vlně líbivosti a praktičnost pomalu opouští. Budu se opakovat, ale proč tam nedali větší baterii, telefon neudělali tlustší bez vystouplého fotomodulu? Absence notifikační LED diody, SD slotu a 3,5 mm jacku už jen dokresluje další a další ořezávání nákladů na výrobu. No nic, třeba se to zase někdy otočí.

Kdybych měl vše shrnout. Tak telefon je perfektní, bohužel trochu nudný. Jestli je to výhoda, nebo ne, nechám na vás. V každém případě očekávejte jen další placku, která je "jen" skoro perfektní. Někoho to může odradit, mě to opět jen utvrdilo, že to je skvělá volba. Za sebe mohu říct, že mám po dlouhé době telefon, který se mi opravdu líbí a opravdu mě baví.

V poslední sekci "Pro a Proti" uvedu jen to, co je pro mě důležité a co se možná jinde nedočtete. Ostatní se dočtete jinde a porovnat různé modely můžete třeba zde na gsmarena.com.

Pro:

plus Jednoznačnou výhodou je velikost S22.
plus Opět lepší fotomobil s 3x optickým zoomem.
plus Lépe se drží a lépe se ovládá.
plus Lépe se na něm píše.
plus Ultrasonická čtečka otisků prstů konečně funguje, jak má.
plus Frekvence obrazovky se dynamicky mění od 24-120 Hz.
plus Stále funkční Samsung DEX. Možnost připojení telefonu k TV/monitoru/PC.
plus 256 GB ROM je konečně rozumná kapacita, když už není možnost použít SD kartu.
plus Lepší viditelnost na sluníčku.
plus Větší citlivost na signál.
   

Proti:

minus Konstrukce telefonu, vystouplý fotomodul - je lepší dát telefon do pouzdra.
minus Čištění zvlášť každého fotomodulu v originálním pouzdře. (dle typu pouzdra)
minus Když máte připojenou nabíječku, nelze spustit bezdrátové sdílení napájení dalších zařízení.
minus Pro vývojáře chybí možnost zobrazení frekvence CPU.
minus Měkká část pouzdra kolem USB-C slotu.
minus Příliš robustní originální pouzdro s přesahy kolem celého telefonu nepříjemně zvětšuje telefon.
minus AoD běží na 60 Hz, což zbytečně vybíjí baterii.
minus Evropská verze s Exynosem 2200 rozhodně nedoshuje kvalit Snapdragonu 8 Gen 1.
   

Dodatek:

Výpočet rozměrů obrazovky S20 a S22 dle dostupných informací (šedá pole jsou vypočítána):

Model Y body X body cm2 Poměr stran Uhlopříčka body *Uhlopříčka palce Y mm X mm Uhlopříčka mm
S20 3200 1440 93,8 20,0:9 3509,074 *(6,2) 6,233 144,376 64,969 158,321
S22 2340 1080 90,1 19,5:9 2577,208 *(6,1) 6,058 139,720 64,486 153,883

 

* - Výrobce dodává nepřesné údaje (v závorkách), za závorkami jsou hodnoty dopočítané podle plochy obrazovky a snad o něco přesnější. 

Comments powered by CComment