Radaxa Rock 5-ITX

Aktualizace 16.9.2024

Ne, že by bylo všechno hotovo, ale myslím, že mohu kapitolu Nový server ukončit. Krom pár drobných úprav, poslední co proběhlo, byl přechod z Apache na Nginx a zprovoznění diskuse, plus dohrání starých příspěvků.

Nicméně oproti původnímu plánu server doznal pár změn. Zrušil jsem Raid-5 a z původních tří disků použil jen dva na Raid-1. Toto pole je na permanentní data a staré zálohy typu instalace, fotky, videa atp.
Dále přibyly dva 2 TB SSD disky taky v Raid-1. Toto pole je pro live data, jako jsou zálohy z mobilů, aplikační a webová data atp.
Systémový disk se nemění a je stále na 1x NVMe 256 GB.

A tím je příběh Nový server téměř u konce. Už teď jsem rád, že jsem do toho šel, protože vše funguje rychle, stabilně, no prostě skvěle. Ještě zbývá pár drobností, ty ale budu ladit za pochodu, jak mi zbyde čas. Třeba design stránek jsem vůbec neřešil a nechal jsem původní Joomla šablonu. Ale jak jsem řekl, až bude čas.

Původní text:

   Už tu je nějakou dobu mrtvo, to ale neznamená, že se nic neděje. Poměrně dlouho jsem se rozhodoval pro upgrade domácího serveru a není to jen tak nějaký upgrade. Je to vlastně sjednocení všech funkcionalit do jednoho počítače. O čem mluvím?

  1. Domácí multimediální (Logitech Media Server), file a aplikační server
  2. Squeeze player
  3. VPN (Wireguard)
  4. Přesunutí webhostingu *.tomogo.cz (domény www, photos, svatba, files) na domácí server
  5. Nextcloud na Oracle - tomogo
  6. Nextcloud na Oracle - lenka
  7. Do budoucna možná i Kodi media player a Nextcloud pro Filipa
  8. Několik server utilit, které například kontrolují nové mapy pro moje Audi, nebo detekují změny na různých webech atp.

Není toho málo, že?

Proč?

První důvod je ušetřit nějakou korunu, přesně 2000,- ročně za web hosting. Druhý kapacita stávajících řešení a další důvod byl složitost a komplexnost služeb, které jsem měl na různých místech. Dle seznamu výše je asi každému jasné, že udržovat tolik systémů bylo náročné a proto jsem vše sjednotil. Přeci jen správa jednoho serveru je o něčem jiném, než správa pěti různých systémů.

Server je ARM a v klidu má spotřebu cca 7 a v zatížení maximálně 40 W. Což taky ušetří nějakou korunu, protože jsem jen doma nahradil dvě a do budoucna tři zařízení.

Další výhodou je diskové pole raid 5 s kapacitu 10 TB, kdy je zaručeno, že při disfunkci disku nedojde ke ztrátě dat.

Starý hardware:

Doma nám mnoho let sloužil Banana PI R2, který je už opravdu za zenitem a novou úlohu by nezvládl.

Webhostig, ať placený, tak taky nebyl nějak výkonný a Oracle cloud server ve free verzi taky není nic zázračného.

Navíc u všech služeb jste limitováni i prostorem. U webhostingu to bylo 200 GB, na Oracle dostanete taky 200 GB a Banana PI šlo připojit jen dva SATA disky.

Nový hardware:

Vybrat HW nebylo snadné, ale nakonec volba padla na Rock 5-itx se systémem Armbian. Výkon je na úrovni Raspberry PI 5, ale vybavenost celého SBC je násobně lepší. Už jen 2x 2.5G ethernet, 4x SATA a podpora NVME s PCIe 3.0 2-lane deklasuje Raspberry do outsiderů.

  1. Radaxa Rock 5-itx s 24 GB RAM. 
  2. NVME Kioxia 256 GB (systémový disk)
  3. Seagate BarraCuda Laptop 5TB, 3 disky v Raid 5 (pro zálohy)
  4. Case LC POWER LC-1360mi mini-ITX 75W external PSU

Získal jsem tím poměrně výkonný, osmijádrový stroj s minimální spotřebou a s 10 TB diskového prostoru v raidu 5. Na jak dlouho to bude stačit? Doufám, že minimálně 5-10 let.

Porovnání výkonu Radaxa Rock 5 a Raspberry Pi 5 si můžete prohlédnout zde: https://www.cpubenchmark.net/compare/4906vs6054/Rockchip-RK3588-vs-BCM2712

Bohužel mám síť jen 1Gb/s, takže na síti mi smba dává plných 100 MB/s, NVME má prostupnost 1500 MB/s a diskové pole má čtení 200 MB/s a permanentní zápis cca 65 MB/s (to je dáno raid 5). Co se týče výkonu, jsem na cca dvaceti násobném výkonu oproti Banana R2.

Hodně těžko se to srovnává s x64 platformou, ale řekněme, že výkon je na úrovni Intel Core i3-1110G4 @ 1.80GHz, což není vůbec špatné. Nicméně cena je v poměru cena, výkon, spotřeba podstatně lepší. 

Co to stálo?

Levné to nebylo, celkem jsou náklady někde kolem patnácti tisíci korun. Disky jsem dokupoval jen dva, protože jeden jsem vykostil z Banana PI. Vše se vrátí za ušetřené výdaje na webhosting a elektřinu cca za 5 let.

Když se ale podíváte na domácí servery a NASky, tak cena byla vlastně skvělá. Nutno ale započítat pár dní práce, než se všechno přehrálo, nastavilo a zprovoznilo.

A není to všechno, spousta věcí nefunguje na 100% a bude to stát ještě nějakou práci, než se mi podaří vše doladit do požadovaného stavu. Tak mi držte palce, ať to jde...

Comments powered by CComment

We use cookies
Cookies jsou pužita pouze pro provoz webu, nemám zde žádné reklamní bannery, neukládám žádná perzonální data, ani jinak nevyužívám jiné údaje.