1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (3 Votes)

S příchodem nových telefonů se k nám pomalu, a doufám že jistě, dostává nový typ konektoru. Je to USB Type-C, který je popsán ve specifikaci USB 3.1 z roku 2013. Tato specifikace je velkým přínosem a nepřináší jen tento oboustranný konektor. Je především o rychlejším přenosu dat, rychlejším nabíjení, přenosu obrazu, včetně možnosti reverzibilně ovládat zařízení pomocí dalších periferií. Osobně mám ke specifikaci 3.x určité připomínky, ale to sem teď nepatří.

My se dnes podíváme na zoubek právě konektoru USB Type-C, potažmo produktů s ním spojených. Na trhu se totiž potuluje neuvěřitelná spousta špatných výrobků, které mohou v krajním případě zničit vaše zařízení. Proto si zde řekneme, jak se hrubým odhadem pozná, zda se jedná o výrobek kvalitní, nebo sprostý šunt, kterým jsou internetové obchody zcela zaplněny, včetně těch českých.

Hned vás ale musím upozornit, že ani postupy popsané níže nejsou na 100%. Je to pouze návod, jak se vyhnout těm nejhorším šmejdům. Některé konektory bohužel na první pohled vypadají normálně, přesto ale nefungují dobře. Konektor je totiž poměrně složitý a má několik technologických vlastností, které nejsou jednoduché na výrobu. Jedná se o jednotlivé rozteče pinů, dodržení všech rozměrů a hlavně vodících a aretačních pružinek.

To vám ale stejně bude k ničemu, pokud máte telefon, který sice USB Type-C má, ale pouze ve specifikaci USB-2. Bohužel toto se většinou u výrobce nedočtete.

Než začneme:

Na začátek opět trocha teorie. Lidé si totiž pletou pojem mezi specifikací USB 3.x (jako je dnes USB 3.0, 3.1...) a konektory USB. Specifikace USB nám říká, jak budou spolu zařízení komunikovat. To znamená kolika dráty budou propojená a jakým jazykem se budou spolu zařízení dohadovat. To se odráží na rychlosti přenášených dat, tedy datové prostupnosti. Níže je rozdíl přenosových rychlostí pěkně vidět:

USB 1.1 Low-Speed (LS) 0.0015 Gbps
USB 1.1 Full-Speed (FS) 0.0150 Gbps
USB 2.0 High-Speed (HS) 0.4800 Gbps
USB 3.0 Super-Speed (SS) 5.0000 Gbps
USB 3.1 Super-Speed+ (SS+) 10.0000 Gbps
USB 3.2 (rok 2017) Super-Speed+ (SS+) 20.0000 Gbps

Pozor, toto jsou přenosové rychlosti USB sběrnice, nikoli rychlosti, které lze uživatelsky dosáhnout. Ty jsou o poznání menší (klidně i setinové!!!) a hodně záleží na vlastnostech přenášených dat.

Novější specifikace USB nám přinášejí občas i nové konektory, které mohou komunikovat i se starší specifikací. To ale neznamená, že staré konektory mohou vždy komunikovat specifikací novější. Jednoduše řečeno, starý Type-A konektor specifikace USB 2.0, půjde zasunout do USB portu 3.x, ale rychlost přenosu dat bude odpovídat jen specifikaci USB 2.0. Plné rychlosti dosáhnete vždy jen, když použijete kabel s USB 3.x konektory na obou koncích. Například Type-A 3.1 konektor na jednom konci a Type-C na konci druhém bude fungovat dle očekávání. Ale pokud budete mít Type-A 2.0 na jedné straně a na druhé straně Type-C, tak je kabel jen USB 2.0 a spojení bude pomalé. Na trhu se tedy prodávají jak kabely USB 3.x, tak i kabely USB 2.0 s USB Type-C konektorem. Můžete na ně narazit všude možně, třeba na Aliexpressu, kde se špatně vydávají za plnohodnotné USB 3.x kabely. Zde je ukázkový příklad podvodu na zákazníka, protože v popisu je napsáno:

100% Brand New Nylon Metal Type C 3.1 USB Cable
Connector : USB 3.1 Type C

Ve skutečnosti je to USB 2.0 kabel s jedním USB Type-C a druhým USB Type-A konektorem. Jak se to pozná? USB Type-A konektor se dnes vyrábí ve dvou verzích. Jeden, většinou bílý (není pravidlem), má pouze 4 piny, ten je USB 2.0. USB 3.x verze je většinou modrá (opět není pravidlem) a krom 4 pinů, které jsou shodné s USB 2, má dalších 5 pinů schovaných trochu vzadu. Vodítkem může taky být tloušťka kabelu, protože USB 2.0 běží po čtyřech drátech, ale USB 3.x potřebuje pro provoz drátů 9, to ostatně odpovídá počtu pinů v konektoru (USB 2 má 4 piny a USB 3.x obsahuje 9 pinů). Na obrázku níže je konektor USB 3.0 Type-A:

USB 3.0 Type-A

A tím jsme si řekli všechno důležité. USB 3.x obsahuje 9 drátů a 9 pinů, zatímco USB 2.0 obsahuje pouze 4 dráty, proto jen 4 piny. A protože je zapojení konektoru USB 3.x Type-A zpětně kompatibilní, může výrobce vyrobit USB 2.0 kabel s USB 2 Type-A na jednom konci a USB Type-C konektorem na konci druhém.

Nejsou to ale jen čínští výrobci, kteří nás klamou. Dokonce i Samsung přibalil ke Galaxy S8 pouze USB 2.0 kabel. Ten sice podporuje rychlé dobíjení, ale rychlost přenosu odpovídá USB 2.0. Co je horší, že Samsung ani nenabízí v e-shopu originální USB 3.x kabel. Co budou v reklamačním oddělení Samsungu dělat, až si zničím telefon neoriginálním kabelem, když jsem se jen snažil využít možnosti telefonu naplno?

Celá problematika je samozřejmě daleko složitější. Specifikace USB 3.1 obsahuje kolem stovky dokumentů a jenom specifikace USB Type-C konektoru má 240 stran. Nám ale stačí, že již poznáme rozdíl mezi kabelem USB 2 a USB 3 a konektor Type-A ve specifikaci USB 2 a 3.

Koho zajímá podrobnější informace o USB, konektorech, zapojení atp. má možnost vše prostudovat na Wikipedii třeba zde.

Jak najít kvalitu:

Ale vraťme se k původnímu tématu našeho článku. Jak poznat kvalitní USB Type-C konektor, popřípadě kabel. Obsáhlá dokumentace ke konektoru Type-C ukazuje jak má konektor přesně vypadat, jak fungovat. Některé neviditelné části jsou schovány hluboko v konektoru, jiné jsou naštěstí pozorovatelné na první pohled. A právě na tyto viditelné vlastnosti se zde zaměříme.

Bohužel hned na začátek zchladím vaše naděje. Mám zde příklad dvou konektorů, které vypadají naprosto stejně, a přitom bílý je zmetek a černý funguje perfektně. Je to tím, že je drobný rozdíl ve vnitřních roztečích, což na první pohled nemůže nikdo poznat.

 • adapters

Nenechte se ale odradit, přeci jen máme pár indicií, kterými se dá řídit. U kvalitních USB kabelů nám napomůžou tři viditelná kovová perka v případě USB 3.x a dvě kovová perka pokud se jedná o USB 2.0. Na obrázku jsou označena červeně. Pokud jsou na konektoru Type-C vidět, je to první známka, že by se mohlo jednat o kvalitní konektor.

 • USB_1
 • USB_2

Další perka mají být po stranách, uvnitř konektoru. Ta jsou hůře viditelná a proto zde máte pouze schématický obrázek ze specifikace. Některé špatné konektory tato perka také nemají.

 • USB_1

Poslední již zmíněná vlastnost USB 3 by měl být počet drátů uvnitř kabelu. To bohužel vidět není, ale vy si můžete rychle zjistit, jestli kabel přenáší data pomalu, tzv. "High speed" a nebo rychle "Super speed". K tomu nám poslouží aplikace USB Device Tree View, kterou lze stáhnout zde. Pokud v počítači vidíte jen ikonky (H) váš počítač nemá USB 3.x řadič a bude komunikovat jen po USB 2.0 rychlostí "High Speed".

 • USBTreeView

Když připojíte zařízení k počítači, tento program vám ukáže zařízení buďto s ikonkou (H) pro USB 2.0, nebo ikonu (S) pro USB 3.x. Takže pokud se vám vaše zařízení ukazuje s ikonkou (H), kabel je 2.0 a vy nedosáhnete maximální možné přenosové rychlosti. Na obrázku níže jsou vidět dvě zařízení, Samsung připojený USb 3.x a Bluetooth připojený pouze USB 2.0.

 • USBTreeView_2

Existují i kabely, které na oko splňují kritéria a jsou USB 3.x, ale ve skutečnosti mají vadné konektory a spojí se jen "High Speed". Toto mi například dělaly OEM kabely z Alzy. Navíc Type-C konektory šly zasunout do telefonu velmi ztuha. Velmi těsným konektorem se taky "pochlubily" kabely HAMA, také z Alzy. Proto jsem je všechny vrátil a pořídil z Alzy kabely Romoss, ty fungují perfektně, konektory jdou zlehka, bohužel mají tlustší průřez. Ale jinak je mohu doporučit.

Výrobci si také své produkty mohou nechat certifikovat. Databáze certifikovaných produktů je na stránkách usb.org. Dají se zde najít kabely firmy Belkin, které se prodávají i u nás, naopak výše zmíněné kabely Hama, nebo Romoss tam ale nenajdete. Připravte se také na to, že certifikované kabely budou o dost dražší.

Shrnutí:

Při výběru příslušenství s USB Type-C se tedy řiďme těmito zásadami:

 1. Je třeba si uvědomit rozdíl mezi USB 2.0 a USB 3.x specifikací.
 2. USB Type-C konektor ve specifikaci USB 3.x by měl mít po delších stranách 3 perka.
 3. Ten samý konektor ve specifikaci USB 2.0 by měl mít po delších stranách 2 perka, ale bohužel to není pravidlem.
 4. Obě verze 2.0 a 3.x by měly mít uvnitř i perka boční.
 5. Kvalitní USB Type-C konektor by měl jít do telefonu/zařízení zasunout lehce. Nesmíte používat větší sílu jak při připojení, tak při odpojení konektoru.
 6. Konektor USB 3.x Type-A by měl být modrý (pouze doporučení), a má 9 pinů, 4 standardní a za nimi dalších 5 o kousek dál.
 7. USB 3.x kabel musí mít 9 žil, proto bude trochu tlustší nežli USB 2.0, který má pouze 4 žíly.
 8. Kvalitní USB 3.x kabel by se měl zobrazovat v programu "USB Device Tree View" se značkou (S) jako Super Speed.
 9. Pokud chcete mít jistotu kvality, hledejte certifikované příslušenství na stránkách usb.org.

Závěr:

Jak je vidět, tak kvalitní příslušenství s USB Type-C je docela věda. První pohled nám řekne jen jestli zařízení splňuje alespoň ty základní požadavky. Vše ostatní je alchymie. Dokud to neodzkoušíte, nebudete si nikdy jisti výsledkem. Pokud si ale dáte tu práci rozlišovat kvalitu konektorů a budete znát rozdíl mezi USB 2.0 a USB 3.x, bude se vám v této džungli přežívat o trochu lépe. Pakliže se hned nezblázníte, protože někdy je cesta ke kvalitnímu zboží velmi trnitá.

Na úplný závěr povzdechnutí nad neochotou výrobců dodávat k telefonům kvalitní USB 3.x kabely, jako například USB 2.0 kabel v balení k Samsungu Galaxy S8. Naštěstí alespoň Sony nabízí originální Type-A to Type-C USB 3.1 kabel, bohužel cena kolem 700 korun nepotěší. Kabel by měl být spotřební zboží a ne něco, na co někteří nevydělají ani za celý den.

Certifikované kabely na českém trhu:

Belkin (F2CU029bt1M-BLK) - doporučuji koupit u ověřeného prodejce, protože kabel stojí $29.9 = 660Kč a příliš lacinější zavání nějakým podvodem.

 • TYPEA
 • USB
 • USBTreeView
 • USBTreeView_2
 • USB_1
 • USB_2
 • USV_type_A_30
 • photo1
 • photo2

Comments powered by CComment