1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (1 Vote)

Proč jsem se rohodnul pro Banana PI jako NAS? Protože se to díky mizerné podpoře hardware na multimediální Android centrum moc nehodí. Což jsem popsal v předchoím článku. Hodí se to však na spoustu dalších věcí, tak proč z toho neudělat NAS? Moje stará NASka od QNAP už výkonově nestačila a navíc se systém instaluje na pevný disk a tak na disku neustále dochází k I/O operacím a zabraňuje mu k přepnutí do stand-by režimu. Nebo jako v mém případě když zvolíte krátkou dobu uspání, tak se disk neustále vypíná a zapíná. Já jsem se zhrozil, při zjištění, že mám za 3/4 roku po zakoupení nového disku celkem 6300 startů. Banana PI se tak jeví jako nejlepší kandidát na NAS, protože systém běží na SD a na pevný disk se přistupuje jen, když si uživatel vyžádá přístup. Někdo může namítnout "Co když odejde SD karta, tak přijdu o celý systém!". Ano to je pravda, ale stačí si udělat image z SD, někam si ho uložit a kdykoli vám SD karta odejde, vezmete novou a během 15minut máte svou NASku zpět. Rozhodnutí tedy padlo a Banana PI slouží skvěle jako NAS. A já po týdením testování mohu jen doporučit. Kvalitní NAS stojí 7000 a výš, tady máte NAS v hodnotě 1500 a funguje skvěle. Pokud budete chtít více disků na RAID, stačí jen koupit úložiště s eSATA (Což je ale minimálně 3000,-). Já zůstal u jednoho a mirroruji prozatím na USB a do budoucna plánuji mirroring k bratrovi.

Po asi týdením vybírání distribuce jsem nakonec vybral Bananian je minimalistický a co si tam nainstalujete, tak to máte a pustil jsem se do nastavování a sestavování hardware.

Pro sestrojení NASu jsem použil zdroj 12/5V a napájím s ním zároveň disk tak Banana PI. Krabičku jsem zatím vzal provizorní, ale na její výměnu bude ještě čas. SD kartu doporučuji rychlejší, hlavně jde o co nejmenší přístupovou dobu. Zde mohu doporučit Kingston SDHC 16/32GB UHS-I Class 10 Ultimate, nebo ADATA Premier SDHC 16/32GB UHS-I Class 10. Naopak velkým zklamáním byla Sandisk Exterme 16GB a její extrémě dlouhá přístupová doba.

Vše co jsem potřeboval bylo ve zkratce toto:
1. Instalace
2. Lokalizace
3. Nastavení serveru
4. Služby jako SAMBA/CUPS, DLNA, VPN apod.
5. Vlastní Kernel

Probrouzdal jsem mnoho stránek, ale ne všechny byly k užitku, tady je seznam těch, které k užitku jsou:
Stažení a instalace na SD kartu: https://www.bananian.org/download
Fórum, které občas pomůže, ale nečekejte zázraky: http://forum.lemaker.org/forum.php
Ryad's blog, který pomůže s akcelerací 2D/3D a dalšími věcmi: http://blog.eldajani.net/category/banana-pi/
FAQ který pomůže s nastavením systému: http://wiki.lemaker.org/FAQ
Tvorba vlastního jádra: http://wiki.lemaker.org/Building_u-boot,_script.bin_and_linux-kernel

No a pak už jen bastlit. Ale neboje nic tak hrozného to nebylo. Po pár nocích nastavování je vše hotovo a já mám velikou radost, že vše funguje na 100% narozdíl od multimediálního centra.

Pokud by vás vše zajímalo, tak se rád podělím o zkušenosti a popřípadě napíšu o NAS serveru z Banana PI podrobný instalační manuál.

Comments powered by CComment