1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

Někdo možná přemýšlí, jaký telefon zvolit, jestli nějaký Android, nebo iPhone. Osobně jsem měl možnost otestovat iPhone 8 256GB a poznamenal jsem si pár poznatků z používání iOS. Sice jsem telefon používal jen týden, ale i to stačilo, abych ho vrátil, protože si myslím, že mi s Androidem je daleko lépe. Ale nenechte se mýlit, iPhone není špatný telefon, jen je prostě trochu svůj.

Možná Vás překvapí, že takový zarytý Androiďák jako já, šáhnul po iPhonu, ale má to důvod. Už delší dobu mě štve vývoj kolem Android telefonů. Nesnáším velké placky a pokud dnes chcete kvalitní Android top model, nemáte jinou šanci, nežli koupit právě takovou velkou placku. Všechny telefony jsou skoro stejný! Jedná se vlastně jen o jeden ohromný display, a na bocích nějaká tlačítka, jako hlasitost, vypínač a někdy nějaká další, která mají specifické funkce. Koupit se dají i odlišné modely, ty ale nezapadají do kategorie TOP.

Také čtečka otisků prstů se nám u všech vlajkových lodí renomovaných výrobců usadila na zadní straně. Dokonce i firma Sony, která používala čtečku na boku, ji u nových modelů řady XZ2 umístila na záda telefonu.

Takže, když dnes chcete špičkový mobil se čtečkou zpředu, musíte šáhnout po iPhone. A to jsem udělal i já. Jsou kolem mě desítky lidí, co iPhone vlastní a opěvují ho. A tak jsem si řekl, proč to taky nezkusit. A tady máte výsledky z mého týdenního testování.


Obsah:


Nejdříve vyzdvihnu klady, a potom se podíváme na zápory:

Klady:

1. Zpracování
 - iPhone je po všech stránkách nádherný telefon a vy máte skutečně pocit, že držíte v ruce kus kvalitního železa. A v klavírově černé mu to navíc opravdu slušelo.

2. Signál
 - iPhone 8 mě mile překvapil citlivostí na signál. Tam kde mám problémy se signálem jsem je s iPhonem nepozoroval.

3. Velikost.
 - Jde stále o poměrně kompaktní telefon. Dobře se drží ještě se vejde skoro do každé kapsy. Díky velkému okraji dole, kde je i čtečka otisků prstů se palec nemusí tak lámat, když chcete dosáhnout na spodní okraj obrazovky.

4. HW Klávesnice.
 - Ta na rozdíl od Androidích telefonů funguje okamžitě česky a bez problémů. Nevýhodou je, že se s ní dá pouze psát a na ovládání aplikací můžete zapomenout.

5. Čtečka otisků prstů na přední straně.
 - Kdo někdy používá telefon v autě musí uznat, že když je mobil v kolébce, je čtečka zezadu děsný opruz. U iPhone je čtečka pěkně přístupná a odemknutí telefonu je v autě najednou jednoduché a přirozené. I když Vám telefon leží na stole je čtečka lepší na přední straně. Opravdu nechápu, co by výrobcům udělalo, dát dvě čtečky na mobil. Jednu zpředu a druhou zezadu!

6. Ovladatelnost jednou rukou.
 - Telefon se díky velikosti LCD stále ještě dobře ovládá jednou rukou. K tomu taky napomáhá gesto dvojklik na home button, ten Vám horní okraj stáhne dolů.

7. Lupa v textu je skvělá vychytávka.
 - Kdo někdy v Androidu vybíral text pomocí prstu ví, že to není žádná slast. Prstem si zakrýváte kurzor a vy nevidíte, kde se zrovna výběr nachází. U Samsungu S8/S9 se sice občas objeví lupa nad prstem, nefunguje to ale vždy. U iPhone je lupa nad prstem přítomna vždy a vy přesně vidíte, jak kurzor posouváte. Na iPhone je to prostě skvěle propracované!

8. Obecně práce s textem "3d touch".
 - Když silně stisknete klávesnici, zmizí Vám písmenka a místo klávesnice máte najednou touch-pad. S ním se můžete gesty posouvat v textu. Je to skvělá vychytávka, která ale funguje jen na modelech s 3d touch obrazovkou!

9. Diktovaní textu fakt funguje.
 - Kdo se někdy pokoušel nadiktovat něco v Androidu, musí uznat, že je to maximálně k napsání SMS. To u iPhone můžete bez větších problémů nadiktovat celý e-mail. Můžete hovořit pěkně česky a nadiktovat i tečky, čárky, otazníky a nebo vykřičníky. I s čísly si iPhone poradí skvěle. Navíc jak diktujete, text naskakuje průběžně. Toto Apple zvládl výborně.

10. Rychlost načítání některých webových stránek je rychlejší než u mého Samsungu S8.
 - Překvapilo mě, jak rychle iPhone načítá Seznam.cz naopak jiné stránky načítá podobně dlouho, a některé dokonce i o trochu pomaleji, nežli můj Samsung.

11. Rychlost telefonu.
 - iPhone je rychlý telefon, ale někdy trpěl nepochopitelným zpomalením. Obecně mohu říct, že ač je rychlost iPhone na dobré úrovni. Není při běžné práci rychlejší nežli Android, někdy mi dokonce Android připadal rychlejší. To bourá zažitá klišé o rychlosti, čekal jsem brutální výkon, a dostal jsem jen to, na co jsem u Androidu zvyklý. Jediná disciplína, která šla iPhonu opravdu lépe byly hry. Načítání náročných her bylo opravdu mnohem rychlejší, nežli u Androidu, to je prostě dáno jinou platformou a zde asi Android nikdy iPhone nedohoní.

12. Stabilita.
 - Všichni se holedbají stabilitou iOS, ano je to pravda, iOS je stabilní. To je ale asi vše, co se o tom dá napsat, protože tady nevidím jediný rozdíl s Androidem. Přitom všichni iPhonisti toto rádi uvádějí jako výhodu iOS. Je to nesmysl a kdo používá špičkové Android modely mi dá jistě za pravdu. Na Samsungu S8 taky nevím co je to restart a pád aplikace jsem nezažil ani nepamatuju. To u iOS jsou na tom rozhodně hůře, alespoň podle toho, co slyším iPhonisty o tom povídat.

13: HEIC/HEIV multimédia.
 - iOS umí zaznamenávat fotky a videa do nového formátu. Je daleko úspornější, nežli třeba JPEG. Nicméně pozor, na Windows tyto formáty budete muset převádět, protože Windows je nativně zobrazit neumí.

14. Lightning konektor.
 - Lightning konektor je skvělý a osobně si myslím, že je lepší jak USB Type-C. Bohužel je rychlý do doby než ho připojíte k počítači pomocí USB. Pak zjistíte, že jste se připojili pouze USB 2 a veškeré přenosy poběží mizernou rychlostí 0.48Gb/s. Přitom kdo má USB 3.1, mohl by využít 10Gb/s, bohužel, žádný USB/Lightning kabel toto neumí, ani ten originální s USB Type-C konektorem.

15. Ekosystém je ucelenější nežli u Androidu.
 - O tom by se asi dalo více rozepsat, ale já nemám moc zkušeností. Používám Windows a výhody jsem si rozhodně nemohl užít naplno. Jediné co mě nemile překvapilo, bylo 5GB zdarma na iCloudu. To u Google disku máte zdarma 15GB. iPhone mi taky hned sdělil, že nemůže zálohovat fotky, protože se na iCloud nevejdou. Trochu síla, když jsem si koupil za šílenou cenu model s 256GB dat. Nicméně 1TB, které by bylo třeba pro tento telefon, u Google stojí měsíčně stejně jako u Apple, cca 10$.

16. Aktualizace.
 - Aktualizace u iOS dostáváte třeba i 5 let, u Androidu jen s bídou 2 roky. Tato výhoda trochu ztrácí lesk, když si vezmete, že po dvou letech stejně většinou telefon vyměníte. Nebo Vám na iPhone odejde baterie. Kdo ale nepatří k notorickým vyměňovačům telefonů, je pro něj pětiletá podpora silným lákadlem pro tento telefon. Navíc vždy, když se objeví nějaký problém na iOS, Apple se ho snaží rychle řešit a záplatu připraví většinou do 14-ti dní. To u Android telefonů se někdy nedočkáte opravy nikdy.

17. Výdrž na baterii.
 - Je to samozřejmě slabota, ale na to, že iPhone 8 má cca jen 1800mAh baterii není žádný problém vydržet celý den, nebo i při troše šetření dny dva. V průměru není problém den a půl. Dát do iPhone 8 větší baterii, nestačili bychom se asi u Google divit.


No a dostáváme se k nepříjemnostem, na které jsem při testování narazil. Není jich málo a v mém případě převážili mé rozhodnutí, na stranu vrácení telefonu:

Zápory:

1. Nejde nastavit samostatně hlasitost budíku, médií atp.. Ani v aplikaci budík.
 - Bylo to hned to první, co mě praštilo do očí. V Androidu stisknutím tlačítka hlasitosti se vám krom posuvníku zobrazí i vyklápěcí tlačítko, které když zmáčknete, objeví se hned všechny nastavené hlasitosti. Vybrat můžete Vyzvánění, Systém, Média, Oznámení. U iPhone nic takového není. Musíte jít složitě do nastavení a tam je možnost nastavení vyzvánění a oznámení. Naštěstí lze spojit hlasitost všeho s vyzváněním, což jsem taky udělal a pak se to dalo docela dobře používat.

2. Nejde připojit normální BT myš.
 - Jsem zvyklý si čas od času telefon položit do dokovací stanice, připojit si myš, klávesnici a gamepad. Poté pracovat, prohlížet a hrát na velké televizi. Je to super fičura, která ale není možná na všech Androidích telefonech. iPhone sice dokinu nemá, ale dá se koupit Lightning to HDMI redukce. To jsem taky udělal a těšil se, jak to bude fungovat podobně, jako u Androidu. Bohužel, po zjištění, že se mobil myší ovládat nedá, a to i v případě, když se myš korektně spáruje s iPhonem, u mě iPhone hodně hluboko klesl. Tak proč se vlastně otravovali s podporou redukce na HDMI? Vždyť bez myši je to totální kravina? No nic... jde se dál.

3. BT klávesnice.
 - Jak jsem psal výše, klávesnice se připojí bez problému, ale neumí na ploše pohybovat šipkami a vlastně se s ní telefon nedá ovládat vůbec. Jen při psaní textu funguje skvěle.

4. Siri neumí česky.
 - Je to dlouhodobý problém Apple, že čeští zákazníci asi nejsou pro ně dost dobří a s podporou Siri v češtině se neobtěžují.

5. Nemá profily vyzvánění, pouze režim "Nerušit".
 - V Androidu používám profily vyzvánění a jsem na ně zvyklý už od dob původní Nokie. Využívám aplikaci MyProfiles, která je skvělá a umí přepínat profily podle kalendáře, místa GPS, dosahu BTS, NFC tagu atd. Je to úžasný pomocník ale na iPhone nic takového nenajdete. Je tam pouze režim "Nerušit", který se dá zapnout manuálně, nebo podle časového plánu od - do. Opravdu ubohost!

6. Chybí notifikační LED.
 - To že iPhone nemá notifikační LED jsem samozřejmě věděl, co jsem ale nevěděl, jak mi bude tato LED chybět. Malý workarround je zapnout si blikání bleskem, to se ale s notifikační LED nedá srovnat. Notifikace se na iPhone zobrazí na zamčené obrazovce, ta se poté pokaždé rozsvěcí, když telefon zvednete ze stolu, nebo se dá pravidelně rozsvěcet v nějakých intervalech. Vše by bylo možná dobré, ale telefon se rozsvěcel i v kapse kalhot a kdykoli jsem ho vzal do ruky. Bylo to otravné a hloupé a rozhodně takto si nepředstavuji rozumné řešení upozornění na zprávy.

7. Všechny USB kabely jen specifikace USB 2.
 - Na tento problém jsem už narazil výše, ale abych dávat 600,- za kabel specifikace USB 2? Nejsem blázen! Kopírování mediálního obsahu po USB kabelu se stává noční můrou a musím říct, že jsem svou knihovnu hudby, videí a obrázků do týdne nezvládl do telefonu přenést. Neměl jsem čas čekat na to až se iPhone uráčí všechno zkopírovat! Podle specifikací by mých cca 100GB mělo trvat +/- hodinu, ale po celé noci kopírování jsem ztratil trpělivost a už se tím nezabýval.

8. Dost nepoužitelné iTunes.
 - iTunes je prý na Macu lepší, nevím, já měl Windows 10 a tam se mi zdá iTunes opravdu nic moc. Navíc funguje jen na multimédia a na ostatní musíte použít iCloud s mizernými 5GB. To na Android si nahraji cokoli, jakkoli. Můžu použít různých cloudů, ale taky můžu jen připojit USB kabel a nahrát do Androidu vše kabelem.

9. Mizerné klávesnice, i mnou testovaná SwiftKey je horší než u Androidu.
 - Prý je iPhone klávesnice dobrá, nevím, predikce nic moc, možnosti taky nic moc, snad jen psaní jako takové šlo docela dobře. Pak jsem si nainstaloval SwiftKey a taky se neukázala jako rovnocenná soupeřka k Androidu. Mnoho funkcí jí chybělo, třeba osobně si všude nastavuji kratší "dlouhý stisk" klávesy. Na takové a jiné fičury na iPhone zapomeňte.

10. iPhone má nejlepší fotoaparát?
 - Ale kdepak, fotoaparát iPhone si dělal co chtěl. Dvě po sobě jdoucí fotky měly úplně jiné barevné podání. Je to jako by si ten telefon ty barvy jednoduše vymýšlel. Neříkám že je vyloženě špatné, ale rozhodně nedosahuje kvalit dnešních Androidích top modelů. Málo detailů, divné barvy, nemožnost cokoli nastavit manuálně. Pokud chcete více funkcí od fotoaparátu, musíte sáhnout po nějaké aplikaci třetí strany. Ale nevím, proč by to vše nemohla mít už originální aplikace od Apple.

11. Ovládání.
 - Home button je dole, ale ikona zpět je vlevo nahoře. Navíc gesto zpět ne vždy fungovalo. Takto si opravdu nepředstavuju pohodlné ovládání.

12. A kde je tlačítko na ukončení aplikace?
 - Jednoduše není. Aplikace nemají tlačítko ukončit a po stisknutí home buttonu některé stále běží na pozadí a dokáží vám vycucnout baterii i za jednu noc. Stalo se mi, že jsem nastavil večer před spaním mód letadlo a ráno jsem měl na telefonu z původních 78% jen 18%! Samozřejmě aplikace lze ukončit po dvojitém kliknutí na home button a jejím zahozením, pak se skutečně vypne. Ale myslete pořád na to. A jak říkají iPhoňáci "Chci telefon používat a ne stále myslet, že musím ukončit nějakou aplikaci, která mi žere baterku!". Prostě i toto má Android 7+ lépe řešené a vy se můžete na něj spolehnout, že vám žádná aplikace nevycucne na pozadí baterku. Buďto Vás upozorní, nebo ji nemilosrdně uspí. Navíc ve volbách můžete nastavit, jaké aplikace můžou, nebo nemůžou na pozadí běžet, či neběžet a nenechat rozhodnutí jen na Androidu. Takže zde Android opět vyhrává.

13. Jak je to s připojením TV?
 - Pomocí Apple TV bez problémů, dnešní televize co mají běžně zrcadlení obrazovky pomocí WiFI Direct si ale iPhonem nepřipojíte. Proto jsem si pořídil redukci Lightning to HDMI za 1400,- Doma mě potom čekalo nemilé překvapení, protože iPhone 8 nemá Full HD rozlišení a na TV/monitoru se ukázaly velké černé okraje kolem obrazu. Toto Apple nemá dobře vychytané.

14. Někdy je iPhone pomalejší než Android.
 - Opravdu, někdy iPhone trochu lagoval. Nebylo to sice nic, na co by si člověk musel stěžovat, ale oproti Androidu se mi zdál sem tam pomalejší. Nejsem sám, kdo si na rychlost iPhonů stěžuje, prý by vše mělo být vyřešeno od verze 12. To opět nenahrává myšlence, že iPhone je prostě dokonalý. Jak je vidět třeba zde, tak je skutečně co zlepšovat.

15. Nemožnost si jakkoli přizpůsobit chování kláves při různých akcích (třeba při ovládání hovorů).
 - Na Androidu si hned po koupi nastavuji Volume UP na zvednutí telefonu, Volume Down na odmítnutí, power button na zavěšení, pak si nastavuji tlačítka pro focení atp. Na to u iPhone zapomeňte. Apple přece ví, co je pro Vás nejlepší.

16. Ovládací centrum.
 - Ovládací centrum není tak špatné, ale opět nedosahuje kvalit Androidu. Ne vše co umí Android, umí i iPhone, ale Wifi, tak ta mě dostala. WiFi umí iPhone z ovládacího centra jen uspat do dalšího dne do 5 hodin ráno. Pak se opět sama zapne. A opět platí "Apple přece ví, co je pro Vás nejlepší".

17. Nelze nastavit výchozí prohlížeč.
 - Výchozí prohlížeč je pro iPhone Safari, ať se Vám to líbí, nebo ne. Já používám Chrome, který je dostupný i na iPhone, ale z ostatních aplikací se vždy otevírá Safari. V Androidu si můžete nastavit primární prohlížeč, a dokonce si můžete pro aplikační okna nastavit jinou implementaci WebView.

18. NFC se musí aktivovat vždy v aplikaci.
 - Z Androidu jsem zvyklý, že NFC je stále ve střehu, mohu s ním platit, scanovat NFC tagy, párovat zařízení, vyměňovat obsah s ostatními telefony. U iPhonu toto nejde, nebo alespoň ne přímo. NFC je vypnuto a aktivuje ho teprve až příslušná aplikace. Je to dost limitující a ztrácí to kouzlo vůbec NFC používat. Od verze 12 by se toto také mělo změnit.

19. Do iPhonu se nedá nic nahrát přímo.
 - Jak již bylo řečeno do iPhone se dá nahrát multimediální obsah jen pomocí iTunes, nebo jiné soubory pomocí nějakého cloudu. Google drive lze použít také. Co ale nejde je připojit telefon kabelem a jednoduše si tam nahrát nějaký soubor z počítače přímo. Dost to omezuje a pokud nemáte zrovna druhý počítač taky na nějakém cloudu, nebo nemá iTunes, tak máte prostě smůlu. Android přitom mohu používat i jako USB disk, když je třeba. Na to u iPhone zapomeňte!

20. Práce s multimediálními soubory v iTunes.
 - Když nahráváte nějaká média pomocí iTunes do iPhone, tak se nestačíte divit. Všechny soubory se při nahrávání přes iTunes smíchají s ostatními a dostanou hash tag názvy místo svých původních, navíc nejsou rozděleny do původních adresářů a jsou ve stejné složce jako vaše foto knihovna. To je opravdu mazec, vy potom nevíte co tam vlastně máte, není to tříděno a je v tom neskutečný nepořádek. Kdyby to nebylo k pláči,  bylo by to k smíchu. Takto jen další hřebíček do rakve používání iPhone. A než zase začnete argumentovat iCloudem, tak co mám dělat s 5GB na iCloudu? Je to k ničemu a dokud nedostanu alespoň 200GB zdarma, nehodlám iCloud pro nahrávání primárně využívat. Vše si mohu u Androidu kabelem nahrávat sám a neomezuje mě žádný limit, navíc pěkně po adresářích a se jmény souborů, jako mám v PC.

21. Velmi otravné: Před vypnutím obrazovky se obrazovka ztmaví a musí se na ni ťuknout, než jde zase ovládat.
 - U Androidu, když se nablíží čas k vypnutí obrazovky se jas taky ztlumí, ale jakmile se obrazovky dotknete, lze hned ovládat. U iPhone musíte nejdříve na obrazovku ťuknout a pak teprve ovládat. Je to taková blbost, ale hrozně mě to otravovalo.

22. Horší notifikace.
 - Toto je pomalu na celý článek. Android je opravdu výkladní skříň notifikací a ty z iPhone se s ním nemohou vůbec rovnat. Navíc gestem na zahození notifikaci jsem si často náhodně spouštěl u iPhone fotoaparát. Hrůza! iPhone umí jen notifikaci smazat, nebo otevřít v náležité aplikaci. U Androidu máte možnost přímo z notifikací odpovídat na zprávy, bez otevírání aplikace, můžete je seskupovat, rozbalovat, nastavit pro každou aplikaci jiné chování a mnohem víc. Na iPhonu je to Ubohost!

23. Přechod na iPhone.
 - bohužel ne vše se povedlo. Aplikace pro přechod Vám přetáhne ten základ, hovory, SMS, bohužel nastavení aplikací ne. Například WhatsApp na Androidu zálohuje na Google disk, ale iPhone zálohuje na iCloud. Proto se nedají WhatsApp zprávy mezi platformami přetáhnout. Přechod je potom dosti bolestivá záležitost a pokud toho máte tolik co já, je třeba si přechod na Apple dobře rozmyslet.

24. Na některé aplikace zapomeňte!
 - Za většinu aplikací je u Apple náhrada. Najdou se ale i výjimky. Tak například za Flym jsem relevantní náhradu nenašel. Existují ale jiné mnohé, trochu jinak použitelné RSS čtečky. Co mě ale hodně zamrzelo je chybějící KODI mediální centrum. Za KODI náhrada není! Platí to samozřejmě i obráceně, ne vše co je na iOS najdete i pro Android.

25. Applestore.
 - Kdo je zvyklý na obchod Google, tak zjistí, že Applestore je na to ještě hůře. Google Play má lépe propracované hledání, vybírání podle vlastností, kategorií, hodnocení, atp.

26. Baterie.
 - kdo potřebuje větší výdrž na baterii musí sáhnout po nějakém jiném telefonu, než po iPhone, snad s výjimkou iPhone X. X-ko má díky větší baterii výdrž o něco lepší. Ale stejně bych model X nechtěl, odemykání obličejem v autě je nesmysl, dvojitá baterie je zvěrstvo a velikost už taky nic moc. 

27. Cena.
 - za své peníze dostanete dobrý telefon. Bohužel za ty samé peníze dostanete u Androidu lepší zařízení. Minimálně co se kvality fotek, displaye a výdrže na baterii a možností týče.

28. Aplikace telefon (číselník).
 - Číselník je u iPhone jen na vytáčení čísla, nemá žádné další funkce. Jsem zvyklý na T9 a číselník na Androidu používám i na hledání kontaktů a jejich úpravu. Vlastně jsem číselník na iPhone ani nepoužil, vše jsem řešil pomocí záložky kontaktů.

Poslední co bych chtěl v této sekci uvést jako nepříjemnost při přechodu z Androidu na iOS jsou placené aplikace. Nějaké mám na Android koupené a na iPhone bych je musel kupovat znovu. Není to chyba iOS, ale spíše jde o ne moc solidní přístup výrobců aplikací. V každé případě by iPhone musel být mnohem lepší nežli dnes je, aby se mi přechod na něj vyplatil.


Ještě jedna zajímavost. Protože jsem nemohl odolat otestovat výkon iPhone v Antutu testu a protože test moc dobře znám, nemohla mi uniknout jedna zvláštnost. Antutu skóre bylo o něco slabší než u mého Samsungu, ale při vykreslování 3D scény planety chyběl mnou oblíbený robůtek, který opravuje spadlou raketu. Přišlo mi to divné, protože jak chcete testovat výkon grafiky, když scény nejsou zcela stejné. Najednou proběhla Internetem zpráva, že Antutu bude měnit způsob testování a pro iPhone to prý nedopadne nejlépe. Asi právě pro nevykreslování kompletních scén při jednotlivých testech, ale to je jen moje domněnka.


Vždy jsem Apple svět chválil a říkal, že vše má své, a po týdnu testování musím říct, že je to sice pravda, ale tento svět není pro mě. Chápu, že musí mnohým vyhovovat, ale já chci od telefonu víc, než jen krabičku co mě bude ovládat. Chci opravdu chytrý telefon, co budu používat a využívat se všemi možnostmi dnešní techniky. iPhone je dobrý telefon, ale je tam až příliš omezení, svázání, nepřizpůsobivosti a to je pro mě nedostačující.

Ne že bych to všechno rámcově nevěděl, než jsem si iPhone 8 pořídil, nicméně není nad vlastní zkušenost. A když k tomu všemu připočtu i ne moc dobrý fotoaparát, USB-2, nefungující BT myš a mizernou TV redukci. Tak je výsledek jasný.

Vlastně jediný důvod, proč jsem do toho šel, byla dnešní velikost TOP modelů Androidu, jejich zahnuté obrazovky a úzké okraje, které vylučují pohodlné ovládání. Chci menší telefon, bez tenkých rámečků, který se bude dobře ovládat jednou rukou a takový dnes u Androidu není. Nepatří tam ani mnohými vyzdvihované modely Sony Xperia Compact, včetně nejnovějšího XZ2, který už rozhodně kompaktní není. Navíc to ani nejsou TOP modely a dnešním špičkám jen dýchavičně funí na záda.

iPhone je opravdu jen pro iOvce a já prozatím mezi ně patřit nechci. Jsem sice úplně stejná droidOvce, ale Android mi dává víc a proto ho zatím nevyměním.

Android telefon i iPhone dnes můžete vzít, neřešit a používat, je to stejné. Tím často argumentují iPhonisti, že nechtějí nic řešit, že chtějí jen používat. Zde nevidím jediný rozdíl. Snad s jedinou malou odlišností. iPhony, mimo iPhonu X, jsou všechny stejné a pokud už jste nějaký jiný měli v ruce, budete okamžitě zvládat ovládání nového. To u Androidu je jinak. Pokud znáte Samsung, a dostanete do ruky třeba Sony, bude potřebovat malou chvilku na orientaci. Nebude to nic zásadního, ale určitý rozdíl v tom je.

Také bych chtěl vyvrátit tvrzení iPhonistů, že je Android šmejd. Problém je v tom, že většina iPhonistů, které znám a kteří přešli z Androidu, měli většinou jen Android v nějaké low-endové verzi. iPhony jsou všechny hi-end, ať už se jedná o model SE, 8, X, nebo jiný! Nemůžete porovnávat low-end s hi-endem. Když porovnáte cenově rovnocenné soupeře z obou vod, tak to vyjde nastejno, jak do výkonu, kvality, či použitelnosti.

Technicky vzato je sice Android hardwarově náročnější, ale dnes si pořídíte za 3 tisíce telefon v konfiguraci 3GB RAM, 32GB ROM, baterií 4000 mAh a poměrně dobrým CPU. Takže hardwarové zdroje dnes opravdu nejsou problém a argumenty iPhonistů jsou bezpředmětné. 


A jak to tedy je s porovnáním iOS a Androidu?

Obě platformy mají své. Něco umí lépe jeden a něco jiného ten druhý. Obecně se dá říct, že si musíte vybrat podle rozdílů a daných vlastností.

Dám příklad. Jestli potřebujete diktovat dopisy do telefonu, vyberte si iPhone.
Pokud potřebujete někdy nahrávat u kamarádů něco na telefon, vyberte Android.
Potřebujete skvělý malý telefon a nevadí Vám některá omezení iOS? Kupte si iPhone SE.
Chcete někdy pracovat na telefonu jako na PC? Vyberte patřičný Android, třeba Samsung S8/S9 se nabízí.
Nechce se Vám utrácet za drahý telefon? Kupte Android.
Víte, že budete mít telefon 3, 4, 5, nebo dokonce více let? Androidu se vyhněte!
Záleží Vám na perfektním fotoaparátu? Koukněte na dxomark.com a vyberte podle svých možností.

A tak se dá pokračovat do nekonečna. A když se někdy připletete do hádky mezi iOS/Android maniaky, raději si přesedněte jinam, NEMÁ TO CENU! A pokud vybíráte telefon, nevíte si rady a potřebujete poradit, najděte si nějakého Androiďáka a iPhoňáka a nechte si vše co Vás zajímá na telefonu, pěkně ukázat.

 


Už si iPhone asi nikdy nekoupím!

Ale ne, ta doba sice ještě nenastala, ale jestli brzy na trh nedorazí rozumně velký a přitom špičkový Android podle mých představ, klidně přesedlám, a nějak se s tím iOS poperu. Bude to bolestivé, ale ty ohromné placky mě už vážně štvou. Ale trochu se obávám směru, který je trochu naznačen iPhonem X. I iPhone se modelem X začíná stávat nudnou plackou. Tak nevím co mě čeká, třeba se nakonec vrátím k jedinečné Nokii E52 ;-)


A tím jedna droidOvce zdraví ostatní iOvce ;-)


 

Comments powered by CComment