1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

Kdo mě zná, ví, že stále nejsem spokojen s trhem mobilních telefonů. Pokaždé mi na telefonech něco vadí a stále si nemohu vybrat. Také je známa má preference Samsungu, ale i Sony a Applu, protože se jedná o poslední telefony, které nepocházejí z Číny. iPhony se sice taky vyrábějí v Číně, ale to je malinko jiná situace. Proč nechci čínský telefon, jsem schrnul v článku Problém Huawei/ZTE (alias Čína). Jinak si potrpím na špičkové modely a nemám rád velká pádla. Preferuji praktičnost před vzhledem a snažím se jít cestou maximální využitelnosti daného přístroje. 

Proto vás asi nepřekvapí, že můj nejnovější telefon je Samsung Glaxy S10e, který je opravdu hodně povedený. Mohlo by vás ale překvapit, že tento jinak úžasný telefon leží doma v šupliku a místo něj používám již letitý kousek Sony Xperia XZ1 Compact. Proč to? Prostě proto, že ač je Samsung Glaxy S10e mnohonásobně lepší co se výbavy a kvality týče, tak jako normální telefon každodenního používání má Sony Xperia XZ1 Compact značně navrch. Vlastně se opakuje stejný scénář jako v mém předešlém článku Jak jsem kupoval nový mobil (po X-té).

Mohl jsem se vrátit k Samsungu S7, ale Samsung tomuto telefonu již nedodá novější Android a zůstane u verze 8. Jaké tedy byly důvody zahodit skvělý Samsung Glaxy S10e?

Když totiž držíte Samsung Glaxy S10e každý den v ruce, zjistíte že:

 1. Hůře se drží, protože má malé okraje, nicméně je to o něco lepší, nežli S7 s oblými okraji. Jeden z důvodů, proč jsem se nevracel k S7.
 2. Špatně se ovládá, protože navigační panel je moc nízko a vy si při jeho ovládání musíte vykloubit prst.
 3. Když už prst vykloubíte dolů, bohužel už nedošáhnete na horní okraj obrazovky.
 4. Bixby tlačítko strašně překáží a dost často ho stisknu místo kláves hlasitosti, nebo naopak zároveň stisknu vypínač.
 5. Čtečka otisků prstů má malou plochu a občas špatně reaguje, navíc je moc vysoko.
 6. Na sluníčku je opravdu mizerně vidět.
 7. Malá výdrž baterie, a to jsem se pomocí různých úprav dostal až na 2 dny. Ostatní to většinou mají na jeden den.
 8. Při větší zátěži se hřeje.
 9. Velmi náchylný, pokud ho neobalíte nějakým děsivým pouzdrem.
 10. Nemůžu si pomoct, ale průstřel i kulaté rohy obrazovky mi stále vadí.
 11. Podivný poměrem stran 19:9 na výšku, který se naležato změní v poměr cca 18:9, díky již zmíněnému průstřelu v obrazovce.
 12. A aby té opičárny nebylo málo, tak v režimu zrcadlení obrazovky po připojení k TV (HDMI/WiFi) se obrazovka přepíná na 16:9.
 13. Chybějící diodu jen těžko nahradí Always On Display, který navíc zbytečně žere moc baterii.
  • Zde si dovolím poznámku. Psal jsem na Samsung, že by mohli přidat vodlbu "Zobrazit AoD pouze při notifikaci". Řekli, že to je dobrý nápad, tak uvidíme. 
 14. Senzor přiblížení při volání má velkou prodlevu a občas se nečekaně deaktivuje.

Oproti tomu Sony Xperia XZ1 Compact:

 1. Je o více jak 13 mm menší.
 2. O celých 10g lehčí, proto se dá dát i do kapsy košile.
 3. Výborně se drží, protože má velké okraje.
 4. Skvěle se ovládá jednou rukou.
 5. Jedním prstem dosáhnete všude po obrazovce i k horní notifikační liště.
 6. Čtečka je příjemně široká a skvěle funguje.
 7. Je výborně vidět na sluníčku.
 8. Větší výdrž na baterii, cca 2-3 dny a 7 dní v režimu Utra Stamina.
 9. Dokonce se ani tolik nehřeje a výkon 209 tisíc bodů v Antutu stále neurazí.
 10. Není tak náchylný a dokonce má šikovný přesah na spodní a vrchní hraně, a tak se nemusíte bát telefon otočit displayem na stůl, protože se nepoškrábe.
 11. Nemá žádný průstřel.
 12. Obrazovka je pěkně hranatá.
 13. Poměr stran je neměných 16:9, ať otáčíte telefon, jak chcete, nebo posíláte obraz na TV.

Samozřejmě jsou u Sony Xperia XZ1 Compact i nevýhody:

 1. 32 GB ROM oproti 128 GB. (Naštěstí mám 256GB SD a s přehledem se vejdu, vnitřní čtečka SD má rychlý řadič, narozdíl od novějšího modelu XZ2 Compact.)
 2. 4GB RAM oproti 6GB. (Zde se to při běžné práci s mobilem ani nedá poznat, snad při přepínání her. Samsung je taky trochu žravjejší.)
 3. Rozlišení pouze 720x1280 bodů.
 4. Mizerný rotační vibrační motorek co potřebuje na roztočení alespoň 25ms. Samsung má "vibrátor" co zvládne několi kmitů za 1ms. 
 5. Nemá duální fotoaparát.
 6. Nelze nastavit LED.
 7. Systém je nedotažený a spousta voleb zde chybí. (Něco lze řešit workaroundy jako například zde, něco bohužel ne.)
 8. 3,5mm jack je shora a USB dole, praktičtější je mít USB i jack dole.
 9. U tak malé obrazovky je škoda, že nemá ovládací tlačítka pod LCD. Naštěstí workaroundemto lze opět řešit a tlačítka schovat, ale pak je musíte gestem zobrazovat.
 10. Proti Samsungu je to takový ubohý plasťáček.
 11. Nemá bezdrátové nabíjení o možnosti bezdrátově nabíjet telefonem jiná zařízení už ani nemluvě.
 12. Systémová aplikace Galerie je neskutečně pomalá. Tento nešvar je v Sony telefonech od nepaměti, jak toto Sony může pustit mezi lidi, je mi záhadou!
 13. Fotoaparát má jen základní funkce a neumí pojmenovat fotky podle datumu.
 14. Nelze nastavit rozlišení panelu pro rychlý přístup.
 15. Ikona budíku je zobrazena, i když žádný budík nastaven není.
 16. Stává se mi, že když spustím aplikaci, je přetočena na ležato, i když držím mobil normálně.
 17. Jednou se mi po přetočení na ležato aplikace fotoaparát zobrazila jen na půl obrazovky.
 18. Bluetooth audio mělo problém se zobrazováním skladeb a ovládáním v Subaru.
 19. Nemá Mirrorlink.
 20. Fotoaparát nemá OIS.
 21. ... a tak bych mohl pokračovat... ale neodpustím si ještě jeden bod.
 22. USB Type-C je jen ve specifikaci USB 2 a nemá možnost připojení TV/Monitoru (Samsung DEX). Opravdu nechápu proč, když XZ1 má USB 3!

Bohužel u posledně jmenovaného je to velké mínus, ale u Samsungu se Samsung DEX dá použít spíše na hraní her, než na reálnou práci. Samsung jaksi zamrzl a slibovaný Linux On DEX (LoD) asi přestal vyvíjet a jedná se stále o dosti nedokonalou betu. Proto jsem se s touto možností prozatím rozloučil. Dokud telefon nebude schopen pořádně nahradit ARM počítač, nebude tato možnost pro mě prioritou.

Ale vlastně moc nechápu, co lidé na těch Sony telefonech vidí. Všichni tvrdí, jak Sony je super odladěný čistý systém. Není to pravda! Je to nedokonalý paskvil a předčí ho snad každý jiný Android telefon, včetě čínských, nebo AOSP verzí. Je to ostuda a myslím, že zlatá éra japonských značek pomalu končí. Jestli něco rychle v Sony neudělají, tak upadnou v zapomnění. Neplatí to jen pro japonské telefony, ale i auta. Vlastním totiž Subaru Levorg a má recenze na Auto.cz také není dvakrát pozitivní.

Když to shrnu, tak Sony Xperia XZ1 Compact je taková ukázka toho, jak se dá skvělý nápad na malý telefon totálně zmršit. O kvalitách Samsungu si mu může Sony jen zdát. V systému jsou brutální nedodělky, i v hardware zaostává a to nemluvím o tom, že je starší a méně výkonný. Původních 15000,- bylo za tento telefon absolutní nesmysl. Nicméně já ho sehnal za 5500,- a to není špatná koupě. Fotí +/- dobře, procesor Qualcomm Snapdragon 835 běhá velmi svižně a i jinak je to velice příjemný telefon. Ale vzal jsem ho na milost převážně pro velikost, ovladatelnost, výdrž na baterii a viditelnost na slunci. Tak uvidíme, jestli se mi po Samsungu opět nezasteskne. Přeci jen Samsung je o dost vyšší liga! Vlastně většina ostatních značek je o poznání dál, nežli Sony a to je dost smutné zjištění.

Zde mé hledání ideálního telefonu končí. Ideální telefon jednoduše není a v dohledné době už asi ani nebude. Nejsem příznivcem velkých telefonů a dnes se žádné malé telefony nedělají. Nezbývá než doufat a třeba se směr vývoje telefonů jednou otočí. Malým světýlkem na konci tunelu jsou ohebné telefony, které by mohly být při složení dosti malé do kapsy a po rozložení dosti velké na pořádnou práci. Uvidíme… 

 

Comments powered by CComment