Těchto 2000 slov nebude článek, kde se porovnávají jednotlivé vlastnosti a funkce Androidu a iPhone. Takových už bylo v minulosti dost, včetně mého staršího porovnání tří mobilních světů. Je to obecné pozastavení nad Android a iPhone světem, protože poslední dobou má přízeň k Androidu prožívá hlubokou krizi. No, poslední dobou, mluvím o době od příchodu Samsungu Galaxy S6 a S6 Edge, o čemž se dočtete na konci článku. Ale s posledními zkušenostmi s Androidem verze 6 se vše ještě zhoršilo.
Proč tento článek vzniknul?
Jednoho krásného dne se můj drahý Samsung Galaxy S4 LTE+ (GT-I9506) začal z nějakého důvodu sám od sebe restartovat. Nejdříve jsem myslel, že jde o nějakou mou úpravu, a že jich není málo, ale i přes uvedení telefonu do továrního nastavení se můj milý mobil čas od času sám od sebe restartoval.
Usoudil jsem, že asi nadešel jeho čas a můj milý Samsung odchází do věčných lovišť. Začal jsem se dívat po relevantní náhradě a zakoupil za 5000,- bazarový Samsung S5. Ten měl novější Android 6 a čtečku otisku prstů, která mi jediná na S4 chyběla. Začal jsem instalovat všechny své aplikace, když najednou restart. Že by i tento model byl vadný? Byl to přeci jen bazarový kousek! Ale začaly se tu objevovat určité souvislosti. Často šlo o obnovování aplikací pomocí Titanium Backup a často jsem měl problémy s Google Play obchodem. Navíc nevím proč, ale hodně často mi telefon vyhledával GPS, čehož jsem si dříve u svého Samsungu S4 nikdy nevšimnul.
Uběhl měsíc a S pětka skončila na reklamaci kvůli vadnému mikrofonu. Protější volající si stěžovali na ozvěnu a že mě prý málo slyší. Bavil jsem se o svých problémech s telefony s kolegou v práci a on si zase postěžoval mně. Od poslední aktualizace Google Play mu na Lenovu P70 nefunguje GPS. Najednou se mi vše v hlavě začalo spojovat. Aktualizace Google Play! Odinstaloval jsem ji, zakázal Obchod Google Play, a hle, moje stará S4 začala fungovat bez jediného restartu!
Protože jsem ale před tím strávil asi měsíc s telefonem Samsung S5 a na něm asi 14 dní s Androidem 6.0.1, a jak jsem pomalu pronikal do tajů "nového" systému, kapku po kapce se pohár mé (ne)náklonosti k Androidu plnil, až najednou přetekl. A protože to zdaleka nebylo jen o Androidu 6 a problémech s Google Play, rozhodnul jsem se ty jednotlivé kapky pěkně poskládat v tomto článku.
A jelikož zde budu dehonestovat Androidí svět, musel jsem si vybrat na trhu jiný produkt, který je podle mě, na tom lépe. A jako konkurenta jsem vybral iPhone od Apple. Cena iPhone je již srovnatelná s Androidími telefony, ba co víc, nejlevnější iPhone SE je dnes o 10 tisíc lacinější než výkonostně srovnatelné Android telefony.
A jak si Android mobily stojí oproti telefonům od Apple? Zde to máte pěkně po bodech sepsáno:
1. Android telefony jsou pomalé.
Kdo někdy používal iPhone, musí mi dát za pravdu. Přepínání mezi aplikacemi, nabíhání aplikací, procházení Internetu. Tam všude můžete najít rozdíly. Ne vždy jsou rozdíly tak markantní, někdy je to dokonce srovnatelné, ale ve většině případů iPhone prostě vyhrává! Například načítání některých internetových stránek má iPhone až o 100% rychlejší, nežli nejdražší Samsung S7. Proč tomu tak je? Je to Java (Dalvik, ART), která je pomalá a je hlavním žroutem zdrojů celého Android systému. To co v jiném systému stojí "pár" strojových cyklů a trvá pár sekund, v Androidu vám sežere baterii a vy klidně můžete odejít na oběd, než se s tím systém vypořádá. Příkladem za všechny je mazání souborů v telefonu, zvláště pokud je jich opravdu hodně (třeba i několik desítek tisíc). Než vše mazat z aplikace v mobilu, je potom lepší připojit ho přes USB a pomocí "adb shell" a linuxového příkazu "rm" vše udělat z příkazové řádky. Zajímavostí mohou býti také různá porovnání rychlostí iPhone a Android telefonů na Youtube. Jedno z posledních, kde porovnávají iPhone 6s a Samsung Galaxy Note 7 můžete najít zde.
2. S Androidem maximálně 2 roky aktualizací.
Znáte to, máte levnější model telefonu s Androidem 4.3, uběhl rok a vy jste možná dostali nějaký upgrade a někdy ani to. Tím jste skončili. Android letí dál a přicházejí další a další verze, záplaty, ale vám se už žádná nedostane.
Jak je na tom iPhone? V roce 2012 jste si koupili iPhone 5, uběhl rok, dva, čtyři roky, po iPhone 5 přišel iPhone 5s, 6, 6s, 5se a vy stále dostáváte nové aktualizace a nové verze i po roce 2016.
To je trochu jiná káva než u Androidu, že? A nemyslete si, že jste na tom s top modelem Androidu nějak lépe. Uběhnou maximálně 2 roky a vy se ocitnete se svým top Androidem Samsung Galaxy S7 s aktualizacemi na suchu. Příkladem je můj telefon, který skončil s Androidem 5, nebo top model Sony Xperia Z3, který není ani 2 roky starý a poslední aktualizaci na Android 7 taky nedostane.
Ale nejde jen o novější verze Androidu, ty ať si výrobce klidně nechá. Jde především o bezpečnostní záplaty, což je daleko větší problém.
Velmi zajímavý a asi i pravdivý pohled na aktualizace Androidu nabídnul na serveru Mobilizujeme Luboš Srb v glose: Nejnovější Android nepotřebujeme my, ale výrobci.
3. Opravy chyb systému.
S předchozím bodem souvisí i opravy chyb. Androidích telefonů je nesčetně typů. Když se stane, že nějaký update začne dělat na nějakém modelu problémy, kolikrát není ani v silách samotného Google tuto chybu opravit. Příkladem jsou třeba právě zmiňované problémy po updatu Google Play. Je to dva měsíce, co se můj telefon po aktualizaci Obchodu Play začal restartovat a nevěřím, že to Google v dohledné době opraví. Výjimkou jsou potom chyby opravdu velké, které jsou na všech Androidích modelech a nejsou pod rozlišovací schopností Google. U malých chyb je to o náhodě, jestli se dostanete se svou "chybkou" do úzkého seznamu k opravení.
Applu se také někdy něco nepovede, ale většinu chyb opravuje do měsíce. Taky proč ne, na trhu má pár modelů a případná chyba se projeví velmi rychle, protože vždy zasáhne poměrně velké procento lidí. Nevím, kolik lidí používá Samsung Galaxy S4 LTE+, ale rozhodně vím, že když se objevily první problémy s restarty jako u mně, vyřešili to stejně jako já, zbytečným nákupem nového telefonu.
4. Možnosti systému.
Říkáte si, že Android je o dolaďění, přizpůsobení, uživatelské přívětivosti a možnostech? Ano, do jisté míry je to pravda. Uděláte toho spoustu, o čem se iPhonu nikdy nebude ani zdát. Ale s další a další verzí Androidu se tyto nůžky nějak zavírají a já vidím méně a méně rozdílů.
Zatímco iPhone je stále stejně uzavřený a neohebný systém, tak mu ale přibývají různé vychytávky a funkcionality, které byly dříve jen doménou Androidu. Zatímco Android je více a více sešněrovaný, aby si ho uživatel náhodou nerootnul, aby náhodou nějaká aplikace nepoužila SD kartu, abyste náhodou nespustili něco, co z vašeho telefonu udělá lepší zařízení, než výrobce původně zamýšlel.
Vím, o čem mluvím, protože při testování Androidu 6 na Samsungu S5, jsem zjistil, že ani po rootu nemám všechny možnosti jako na Androidu 5 a ne všechny aplikace dokáží fungovat tak, jak bylo zvykem dříve. Nehovořím jen o extra fičurách jako například Samba server a SSHD server. Týká se to i běžných aplikací. Některé z nich také měly problémy s přístupem na SD. Vím, je to věc programátora upravit aplikaci tak, aby fungovala, jak má. Jenže to není úplně pravda. Google neustále mění svou politiku práv a přístupů a nemá jasnou koncepci, kam vlastně směřuje. Trochu to připomíná Microsoft s Windows Phone, ale u redmondského giganta to byla totální katastrofa. Tak hluboko Android přeci jen neklesnul.
U mé S5 to šlo vyřešit jedině jinými obezličkami nebo výměnou jádra (kernelu), pak ale přestaly fungovat zase jiné věci jako například screen mirroring. Proto jsem se brzy vrátil k Androidu 5.
5. Ostatní možnosti a příslušenství.
Je to už trapné, ale u výrobců Androidů si nekoupíte aktivní držák do auta, držák na kolo, docking station, nebo jiné, podle mě důležité věci. U Apple je to už o poznání lepší a máte rozhodně větší výběr. Ale pokud se podíváte na výrobky třetích stran, pro iPhone seženete snad úplně všechno a možná i něco navíc!
Proč tomu tak je? Protože Apple vyrábí jen pár telefonů a vyrobit držák do auta pro 3 velikosti iPhone je lehčí nežli pro "miliony" typů Androidu. Držáky do auta pro Androidy vyrábí snad jen firma Brodit a to si ještě musíte dost dlouho počkat, než se pro váš model na trhu daný držák objeví, pokud ovšem vůbec.
Nemluvě o tom, že jedině iPhone si dnes pohodlně připojíte kabelem k TV nebo monitoru. U Androidu to jde jen u starších modelů s MHL a z nových je to snad jen HTC 10. HDMI kabel si ale u HTC nekoupíte a musíte ho shánět bůhvíkde!
6. Trochu programátorského zákulisí.
Když chce programátor, aby jeho aplikace udělala něco po ťuknutí na tlačítko, neprogramuje vše od začátku až do konce. K tomu mu slouží systémové API. Programátor jen "řekne": "Po ťuknutí na tlačítko, udělej to a to."
Stejné by to mělo být s obsluhou všeho, co je v telefonu, na telefonu, nebo je připojeno k telefonu. Čtečka otisků prstů, HW klávesnice, myš, herní ovladač, force touch atp.
Jenže tady Android zase totálně vše pokazil. API na čtečku otisků prstů je až v Androidu 7, na herní ovladač není vůbec a spousta dalších věcí v Androidu chybí a jednotliví výrobci k tomu přistupují individuálně a vytvářejí svoje vlastní API, která jsou s ostatními telefony nekompatibilní.
Ne však u Apple, tam má programátor vše pěkně po ruce a nemusí přemýšlet jak naprogramovat rozhraní pro tu, nebo onu čtečku otisku prstů.
7. Servis.
Rozbil se vám někdy display telefonu? A kolik to stálo? U Samsungu S7 Edge 7500 Kč, u iPhone 2400 Kč. Myslím, že další komentář není třeba.
8. Služby.
Apple má iTunes a tam je vše potřebné. Google má Google Play a tam je taky vše. Nebo ne? Bohužel si výrobci Android telefonů opět jdou vlastní cestou. Máme tu Samsung store, Black berry a další. Opět si výrobci Android telefonů ohýbají funkce dle svého a vy, pokud používáte služby Samsung, je na jiném Android telefonu už nepoužijete.
Apple je jen jeden, a to, že jste svázáni s jeho službami, vám vlastně ani vadit nemusí. Vše funguje, jak má, máte účet (Apple ID) a ten používáte napříč celým světem Apple. Škoda, že taky nemáme u Androidu jen jeden svět Google!
9. Cena.
Na základě předchozích bodů se vkrádá myšlenka. Je suma vynaložená za Android opravdu ospravedlnitelná? Dává mi Android o tolik navíc, abych za top model utratil vysoko přes 20 tisíc?
Ne! Podle mě utrácet za Android víc jak 12 - 15 tisíc je absolutní nesmysl, spíše se kloním k částkám nižším. Za tyto peníze dostanete omezenou podporu, omezenou funkčnost, omezenou stabilitu. A proto se dají jisté prohřešky Androidu prominout. Ne však za 15 tisíc a více! Tam chci dokonalé zařízení, s dokonalou funkcionalitou a maximální podporou, a to Android jednoduše není! Pokud se něco nezmění, raději si příště koupím iPhone. S iPhonem dostanu někde méně, jinde více, ale rozhodně dostanu rychlejší systém za méně peněz. Apple na mě taky po pár letech nezapomene a bude mě hýčkat novými funkcemi i na starém telefonu. A že iPhone nemá 6GB RAM, 20Mpx fotoaparát? To může vadit jen jedincům, kteří si potřebují dokázat, že mají zbytečné peníze na zbytečné věci. Jedinou útěchou androiďákovi můžou být některé vlastnosti, které iPhone nemá, a proto si každý musí zvážit, jestli mu vynaložené peníze za případné starosti stojí.
Nikdy jsem nebyl fanda do Apple, ale taky jsem nikdy nebyl fanda do Androidu. Android ale u mě vyhrával poměrem cena/výkon. Jenže od doby Samsungu S6, který přinesl nový trend zdražování Android telefonů, v čemž ho ostatní výrobci začali slepě následovat, přestává Android za tyto ceny dávat smysl.
Závěr.
Toto jsou ale zatím jen úvahy, i nadále používám svůj starý dobrý Samsung Galaxy S4 LTE+ a nehodlám se ho zbavit! Dělá vše, co má a co se dá od telefonu očekávat. Navíc to dělá překvapivě dobře, i když na dnešní poměry trochu pomalu. Přeci jen Antutu skóre 57000 dnes moc neoslní a bez čtečky otisků prstů to taky není ono. Ale co! Vždyť jsem za něj v roce 2013 utratil jen 12 tisíc a dnes se dá sehnat pěkný bazarový kousek už jen za tisíce čtyři. Tak mi povězte, proč utrácet víc?