Dostal se mi do rukou starší model Sony Xperia M, a protože se tento model Sony opravdu nepovedl, jak se dočtete pod čarou na konci tohoto článku, přivedl mě na myšlenku, co mi vlastně na dnešních telefonech vadí a co považuji za krok špatným směrem. Bohužel se někteří výrobci nedokáží od svých omylů oprostit a zarytě vyrábí telefony, které oplývají jednou nebo hned několika chybami v designu. Mluvím o designu, protože se budu zaměřovat na problémy obecné, které mohou být hardwarové i softwarové, řekněme uživatelsky hmatatelné.
Zde jsem sepsal tento seznam nesmyslů a pitomin, které dnes běžně na telefonech najdete a odrazují mě, kromě ceny, již několikátý rok po sobě od koupě nového telefonu.
1. Velikost
Nevím proč, ale když se dnes řekne hi-tech mobil, vesměs to znamená velikou krávu, kterou můžete zabíjet slony, nabírat suť nebo s ní odpádlovat přes oceán. Dámy nemusí velikost až tak řešit, protože většinou mají kabelku, kde schovají i buldozer, ale chlapi velké tefony do kapsy dají jen stěží, a to nejen kvůli jejich velikosti, ale i hmotnosti. Navíc se vystavují riziku, že se v zadní kapse kalhot telefon ohne a již nenarovná. Někdo možná miluje ohromná pádla, ale mně osobně by stačil mobil s 4.8 až 5.0" Full HD displejem a myslím, že by za něj jistě byli rádi i mnozí jiní.
2. FM/DAB rádio
Rádio přežívá už jen u low-end modelů, takže pokud chce někdo poslouchat a neplýtvat data, musí na hi-end telefony zapomenout.
3. Když hi-end není hi-end!
Když si chci koupit telefon za 20 tisíc a více, chci od něj i nemožné. Bohužel výrobci opět ořezávají jednotlivé funkce telefonu, šetří každý dolar, jen aby na daném modelu vydělali co možná nejvíce. Tak například MHL nebo dnes moderní display port najdete jen v HTC 10. Žádný jiný model výstup na TV/monitor nemá. A mohu pokračovat. Vlhkoměr, USB 3.1, USB Type-C, force touch, tlakoměr, IR, voděodolnost a i jiné funkce tu a tam u nějakého hi-tech modelu chybí.
4. NFC platby
Abych dnes mohl platit mobilem u bezkontaktních platebních terminálů, musím si koupit ten správný mobil, pořídit NFC SIM kartu, nainstalovat nějakou cizí aplikaci a zajistit si tu správnou banku, která platby pomocí NFC podporuje. Jsou sice i výjimky jako například ČSOB a KB, kde to jde i bez NFC SIM karty, ale to je asi tak vše. Nechápu! Naštěstí jsem jeden z těch šťastnějších a výše zmíněnou kombinaci všeho možného splňuji a platit mobilem můžu.
5. Umístění USB/sluchátkového konektoru
Kdyby kdokoli z výrobců telefonů trochu přemýšlel, dal by USB i audio konektor zespodu telefonu, aby všechny kabely trčely jen z jedné strany. Jsou sice určité výjimky, kdy je lepší mít USB třeba z boku, ale tyto případy jsou velmi řídké. Ve všech ostatních případech je jediné logické umístění obou konektorů dole.
6. Vypínací tlačítko
Vypínací tlačítko by mělo být lehce dosažitelné, aby se telefon dal zapnout, když ho vezmete do jedné ruky. U jednoho telefonu, co jsem měl v ruce, jsem si pomalu zlomil palec, jak moc ho musel ohýbat, abych na vypínač dosáhnul.
7. Li-ion baterie
Dnes jsou v telefonech baterie Li-Ion, ale proč? Když existují baterie Li-Pol, které mají větší kapacitu, snášejí větší proudy, a tudíž se dají i rychleji nabíjet? Asi jde zase jen o pár ušetřených dolarů.
8. Umístění LCD a tlačítek.
Toto řeší poměrně dobře firma Sharp, která ale u nás své mobily neprodává. Posunula LCD až nahoru, takže se telefon dobře drží a ovládá jednou rukou. Osobně bych neposouval LCD úplně nahoru, aby se nahoru vešla i kamera s ostatními senzory, ale je to zajímavý nápad.
9. Ztenčování.
Chápu, že tenký mobil je skvělá věc, ale hnát se jen za tloušťkou je nesmysl. Raději bych měl telefon o milimetr tlustší, když bych s ním dostal o něco silnější baterii.
10. Grafická tlačítka na displeji (zpět, domů, přehled aplikací, menu).
Desítku nesmyslů uzavírá největší pitomost na světě: grafická tlačítka v rámci displeje! Kdo vymyslel tuto úchylárnu, toho měli rovnou postavit ke zdi a zastřelit. A nejhorší na tom je, že telefonů s tímto řešením pomalu přibývá.
Taková tlačítka sice mají určitá pozitiva: mohou se zobrazovat na různých stranách telefonu, mohou měnit svůj tvar i funkce, jednoduše řečeno se mohou přizpůsobit dle potřeby nebo se (třeba při přehrávání videa) mohou schovat úplně. Dokud k nim ale nebudou vyvinuty dostatečné technologie, jejich výhody tímto končí.
Převažují nevýhody. Představme si telefon s 5" LCD a 2k rozlišením. Kdyby tento telefon měl tlačítka pod displejem, celých 5" by bylo využito k zobrazení obsahu na obrazovce. Pokud má ale telefon grafická tlačítka v rámci displeje, zabírají část obrazovky pro sebe a pro obsah na displeji zbývá cca 4,7". Přibližně 288 tisíc pixelů je trvale ukousnuto z displeje na úkor obsahu webových stránek, her, či jiných programů. Jednoduše řečeno, grafická tlačítka překáží a zabírají na obrazovce místo. Jak již bylo řečeno, aby grafická tlačítka nepřekážela, lze je v případě potřeby i schovat. Pak ovšem vzniká další problém. Pokud je chcete následně zobrazit, abyste například ukončili prohlížení filmu, musíte ťuknout na obrazovku, aby se vám tlačítka ukázala. To zbytečně komplikuje ovladatelnost mobilu a navíc je to strašně otravné. Protože jsou součástí grafiky na obrazovce, o jejich zobrazení se musí neustále starat CPU i GPU, což se projevuje v menší výdrži telefonu na baterii.
Naopak tlačítka pod displejem mají spoustu výhod. Krom úspory místa, velikosti, lepší využitelnosti LCD a lepší výdrže baterie, můžete do těchto tlačítek například schovat čtečku otisků prstů, stiskem hardwarového tlačítka přijímat hovory, i když máte na rukou rukavice, nebo třeba probudit telefon. Podle mého je ideální kombinace krajních tlačítek senzorových a prostředního mechanického - nebo jako má dnes iPhone 7, tlačítko haptické, které spojuje výhody obou typů.
A co Vy? Taky vám něco na dnešních telefonech vadí? Co byste udělali jinak?
U Sony Xperia M C1905 je problémů víc, ale nejhorší je, že vypadává signál GPS, což je obecný problém tohoto modelu a pomůže jen vypnutí a opětovné zapnutí GPS. Zasekává se také aplikace fotoaparát po přepnutí na přední kameru. Tyto problémy jsou na Internetu mnohokrát rozebírány, ale Sony je nikdy nevyřešilo a nechalo tak uživatele tohoto telefonu na holičkách.
Co se týče výše zmíněných bodů, tak Xperia M je nesmysly prošpikována. USB ze strany, grafická tlačítka na 4" LCD už opravdu nenechávají moc prostoru pro obsah, navíc je LCD umístěn blíže ke spodnímu kraji a to vylučuje pohodlné ovládání, mobil má vykousnutá záda aby se tam vešla menší baterie a klávesy hlasitosti jsou také nízko.
Někdy si říkám, jestli to ti výrobci nedělají naschval a nezkouší, co si k nám všechno mohou dovolit.
Comments powered by CComment