1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.80 (5 Votes)

Protože asi neexistuje žádné jednoduché a přehledné porovnání operačních systémů pro mobily, rozhodnul jsem se jedno takové menší udělat ve formě tabulek. Ze začátku nebude asi moc kompletní, ale rád bych ho v průběhu času doplňoval. K porovnání nemám všechny verze systémů, takže se tabulky budou vztahovat k Android 4.2+, Windows Phone 8.1 a iOS 7.1. Nebudu se také pouštět do kompletního porovnání, vyberu jen ty části, které jsou podle mne důležité, nebo se v nich systémy liší. Pokud si ale budete myslet, že jsem někde záměrně něco neuvedl, nebo uvedl špatně, tak napište! Určitě vše rád opravím a doplním.

Pokud ale přeci jen dáte přednost velké srovnávací tabulce tak jedna je třeba na:
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_mobile_operating_systems.

Ale ani tato dost obsáhlá tabulka na Wikipedii není kompletní a obsahuje dost nepřesností. Navíc normální uživatel se v ní prakticky nevyzná.

Než se ale pustíme do srovnávacích tabulek, mějte prosím na paměti, že ne vždy jsou jmenované funkce implementovány naprosto stejně.  Proto, když je v seznamu uvedeno, že určitou vlastnost obsahuje např. Android spolu s iOS tak funkčnost i provedení se může podstatně lišit.


Domácí obrazovka a menu aplikací:

  Android iOS Windows Phone
Úpravy domácí plochy Ano Ne Ne
Widgety na ploše Ano Ne živé ikony
Složky na ploše Ano Ano Ne
Více ploch Ano Ano posuvný seznam
Gesta na ploše Ano* Ne Ne
Menu aplikací - více ploch Ano Ano posuvný seznam
Menu aplikací - slučování aplikací do složek Ano* Ano Ne
Menu aplikací - vlastní řazení Ano Ano Ne
Možnost změny velikosti písma Ano Ano Ne

* - Záleží na výrobci, verzi Androidu, popřípadě řešeno 3rd programy

Notifikační lišta:

  Android iOS Windows Phone
Přístup do hodin a budíků Ano Ano Ne
Události kalendáře Ano Ano Ano
Zprávy a Maily Ano Ano Ano
Ostatní notifikace Ano Ano Ano
Ovládání jednotlivých notifikací Ano Ano Ne
Rychlé volby (přepínače) Ano Ano omezeně
Přístup do nastavení Ano Ne Ano
Ovládání hudby Ano Ano* Ano*
Plnohodnotné ovládání mailů/SMS Ano Ano Ne

* - není přímo obsaženo v notifikační liště, je řešeno zvlášť

Soubory a multimédia:

  Android iOS Windows Phone
Nahrání souborů bez nutnosti instalace software Ano Ne Ano
Spravovat složky a soubory multimédií Ano Ne 3rd
Spravovat ostatní soubory v paměti Ano Ne Ne
Podpora formátů (od 1 do 10) 10=nejlépe 9 5 3
Podpora Flash0 na Internetu 3rd Ne Ne
Integrovaný správce souborů Ano Ne Ne
Přehrávání multimediálních souborů ze složek 3rd Ne Ne
Vlastní vyzvánění Ano Ano Ano (konečně)
USB mass storage1/MTP2/PTP3/jiné Ano*/Ano/Ano*/Ne Ne/Ne/Ne/Ano** Ne/Ano**/Ne/Ne
Panoramatické fotky Ano* Ano Ano
Slow motion (rychlý záznam videa) Ano* Ano* Ne
FM rádio Ano* Ne Ano*

Flash0 - Spousta stránek stále využívá na webových (internetových) stránkách Flash technologii. Je sice již dávno zastaralá, ale pokud pro ni nemáte podporu nezobrazí se vám veškerý obsah v prohlížeči. Jedná se převážně o videa, hry, ale hlavně je flash použit pro reklamní bannery.
USB mass storage1 - Dovoluje telefon připojit k PC jako USB flash-disk (Ve Windows se vám objeví další disk), můžete nahrávat jakékoli soubory na telefon a zpět.
MTP2 - Slouží k nahrávání/stahování multimediálního obsahu pomocí USB, ale dá se použít i pro nahrávání jiných souborů než multimediálních.
PTP3 - Umožňuje nahrávání/stahování obrázků/fotek pomocí USB.

* - záleží na výrobci/typu
** - po instalaci software do PC

Kancelář:

  Android iOS Windows Phone
Odmítnutí hovoru Ano Ne Ano
Vyhledání kontaktu pomocí telefonního číselníku Ano Ne Ne
Umístit kontakt na plochu Ano Ano Ano
Možnost SMS ze seznamu hovorů Ano Ano Ano
Ukládá rozepsané zprávy Ano Ano Ne
Připojení různých souborů do mailu Ano Ano Ne
Připojení fotek k mailu Ano Ano Ano
Odložené buzení/nastavení odloženého buzení Ano/Ano Ano/Ano Ano/Ne
Zobrazení mapy/navigace k poloze v událostech Ano Ano Ne
Zobrazení, či přeposlání přílohy "neznámých" typů Ano Ano Ne
VoIP SIP Ano 3rd 3rd
Instalace jiné klávesnice Ano Ne Ne
Připojení USB micro jiný0 micro
Možnost diktování textu v češtině Ano Ne Ne

jiný0 - do verze 4s má iPhone 30-ti pinový konektor, od verze 5 obsahuje iPhone tzv. lightning konektor. Tyto konektory nejsou kompatibilní s microUSB, ani mezi sebou a proto si nabíječku, nebo kabel od kolegy který nemá daný iPhone nepůjčíte, protože vám bude na nic. Proto také není mým oblíbencem. Ale lightning konektor je podle mne mnohem lepší než microUSB a rád bych, aby příští standard USB pro telefony vypadal podobně. Je totiž narozdíl od microUSB oboustraný a nezáleží jak ho do telefonu zasunete.

Shrnutí:
Co se týče možností jasně vede Android, hned za ním iOS a daleko v zadu za nimi je Windows Phone. To ale neznamená, že bych tu chtěl hanět iOS, nebo Windows Phone. Proto přikládám své malé komentáře k jednotlivým systémům.


Android:
Android je velmi rozšířený, poskytuje opravdu mnohé, ale není všechno zlato co se třpytí. Systém je pomalý a má velké systémové nároky. Co to znamená? No asi tolik, že telefony i v jejich nejvýkonnějších verzích neběží kolikrát zcela plynule a některé lacinější modely jsou časem skoro nepoužitelné. S tím se pojí další vlastnost, a sice energetická náročnost, prostě Android žere baterii víc, než ostatní systémy. Android má jednoduše řečeno jak své dobré stránky, tak svá temnější zákoutí. Naštěstí od verze KitKat se blízká na lepší časy v podobě ARTu, ale to není v rozsahu tohoto článku. Na většině telefonech ale nenajdete čistý Android a výrobci ho upravují podle svého. Bohužel jsou tyto úpravy kolikrát spíše na obtíž a jen zvyšují náročnost už tak rozežraného systému. Tím ale nechci Android odepsat, své problémy vyvažuje všestranností, což jsme si ukázali v porovnání, množstvím aplikací a modifikací co lze pro něj sehnat. Proto je Android pro všechny co očekávají od telefonu víc, než jen základní funkce a jsou ochotni k úpravám a různým pokusům s telefonem, které ale nemusí vždy končit úspěchem.

iOS (iPhone):
iOS je systém co skloubil rychlost z Windows Phone a hodně z funkčnosti Androidu a někdy i mnohem víc. Nemá sice některé "fičury" Androidu, ale poskytuje téměř to co Android a navíc je v iOS vše dotaženo téměř k dokonalosti a to co telefon umí, dělá opravdu dobře! Systém nelze prakticky modifikovat stejně jako Windows Phone a proto ho doporučuji všem, kteří nechtějí experimentovat ale chtějí odladěný systém se vším, co je třeba a nestačí mu Windows Phone. A pokud nejste experimentátor, nebude vám zde nic z Androidu chybět a oceníte hladký chod, jednoduchost, přehlednost prostředí a jeho šikovné funkce.

Windows Phone:
Tento systém je takové nedorostlé dítě. Až do nedávna zde chyběly ty nejzákladnější věci. S poslední verzí 8.1 už je na tom Windows lépe, ale stále spousta věcí chybí. To ale neznamená, že je to špatný systém! Běží opravdu pěkně plynule i na slabších telefonech na rozdíl od Androidu. Doporučil bych ho každému, kdo chce telefon používat pro základní věci a nečeká od telefonu zázraky, ale vyžadují přehledný, rychlý a spolehlivý systém.


Závěr:
Tak který je nejlepší? No jak je vidět, tak jednoduchá odpověď na tuto otázku není! Záleží na každém, co mu vyhovuje a na co má peníze. Co člověk to názor a ohledně mobilních telefonů se vedou mezi jejich vlastníky vášnivé boje a každý Vám bude tvrdit, že právě ten jeho je nejlepší. Proto si udělejte sami svůj vlastní úsudek a snažte se vyhýbat fanatickým zastáncům toho či onoho systému. Sám osobně bych chtěl některé vlastnosti Androidu, funkčnost z iOS a přehlednost z Windows Phone. smile

Comments powered by CComment