1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Nebudu dnes recenzovat telefon jako celek. Podívám se na pár věcí, které mi na tomto modelu vadily.

A nebude toho málo! Myslím, že Sony se stále hlouběji dostává do problémům hlavně díky svému přístupu. Tím myslím, že Sony se snaží šetřit na místech, kde to není zrovna vhodné.

Telefon Sony Xperia XZ2 Compact byl v recenzích poměrně chválen. Já ale musím říct, že za ty peníze bych ho nikdy nekoupil. Asi vše, co se dá kladného o tomto modelu říci je, že je menší než všechny ostatní, má rychlý procesor a výhodou je i FullHD LCD.

A co mi vadilo?

Ovládání:

 1. Hmotnost 168 gramů je na tak malý telefon brutální! Při nošení po kapsách kalhot to ještě jde, ale v náprsní kapse košile už telefon nosit pohodlně nelze. Je to strašná škoda, že Sony zničilo model takovou hmotností. Kdyby mobil vážil kolem 130 gramů, možná by se mu dala odpustit i děsivá tloušťka 12,1 mm. Pokud se ale podíváte na youtube na nějaké "Tear down" video, zjistíte, že telefon je velice bytelný, vyroben z pořádného kusu kovu. Jen si říkám, že to tady asi trochu přehnali.
 2. Tloušťka 12,1 mm patří do minulého desetiletí a ne do roku 2018. Dokonce jsem měl problém upnout mobil do univerzálního držáku v autě kvůli tloušťce! Pokud znovu odkáži na "Tear down" video, zjistíte, že k tloušťce vůbec není žádný důvod, součástky telefonu jsou poměrně hubené, jen obal nějak nabobtnal.
 3. Tlačítka na jedné straně také nejsou ideální a vypínací tlačítko je pro pohodlné ovládání příliš nízko. Opět to komplikuje upnutí mobilu do auto držáku. Vždy Vám překáží nějaké to tlačítko!
 4. Nechápu proč se Sony vzdalo skvělého umístění čtečky z boku v zapínacím tlačítku?! Čtečka otisků je nyní zezadu a ještě k tomu tak nízko, že pro její stisk musíte prst nepřirozeně ohnout. Nejen že se pak špatně trefuje a vy si pořád šaháte, místo po čtečce, po fotoaparátu, ale problém je i v autě. Když už se vám mobil konečně podaří upnout do auto držáku, zjistíte, že ho nezapnete tlačítkem, protože je za packou držáku, ani čtečkou, protože čtečka zůstala ukryta za držákem. Je to totálně nepraktické, zůstanu-li u mírných slov!
 5. Viditelnost LCD na sluníčku byla opravdu mizerná. Na přímém slunci nebylo vůbec lehké telefon ovládat.
 6. Někdy nefungoval adaptivní jas. Stalo se mi to třikrát, z toho dvakrát v autě. A to je opravdu nepříjemné, když najednou nevíte kam jet!
 7. Obecně byl adaptivní jas tak trochu na heslo. Prostě pomalu reagoval a někdy nereagoval vůbec.
 8. Když už Sony vyrobilo takovou velkou krávu, tak proč do ní nedali 3,5 mm audio jack? Nechápu.

Technické věci:

 1. Pomalá paměť ROM. Rychlost 220 MB/s je dobrý výsledek, na dnešní špičku už ale ztrácí. Ne, že by to bylo vyloženě špatné, ale k dobrému výsledku to má trochu daleko. Pro srovnání, loňský Samsung S8 zvládá 250 MB/s.
 2. Ukrutně pomalý řadič SD karty. Přenosová rychlost cca 18 MB/s vylučuje pohodlné používání SD v mobilu. Jsem zvyklý fotky ukládat na SD. Bohužel se při prohlížení těchto fotek musíte obrnit velkou trpělivostí! Nakonec jsem ukládání na SD zrušil a fotil do interní paměti. Samsung S8 zvládá i 90 MB/s, to je 5x rychleji, nežli Sony XZ2 Compact!
 3. Nefunguje VoLTE, u O2 jen pokud si telefon koupíte u nich, u T-Mobile a Vodafone máte prostě smůlu. Proto nefunguje kvalitnější zvuku hovoru, rychlejší vystavování hovorů a nemůžete také zároveň telefonovat a brouzdat po Internetu, pokud nejste na WiFi. A opět Samsung/iPhone funguje s VoLTE u všech operátorů bez problémů.
 4. USB Type-C nemá možnost připojení na HDMI redukci. Další hřebíček do rakve tomuto mobilu.
 5. Screen Mirroring byl v režimu portrét oříznut a kolem obrazovky byly černé okraje.
 6. Občas se objevovaly pády aplikací, na což opravdu u Samsungu nejsem zvyklý. To trochu boří mýty o odladěnosti Sony. Tady se Sony asi opravdu něco hodně nepovedlo!
 7. Vibrační motorek je z modelu za dva tisíce, a ne za patnáct. Vezměte si do ruky Samsung S8/S9 nebo iPhone 6/7/8/X, tak mají vypadat vibrace! Při psaní textu si nastavuji délku vibrace úhozu na klávesnici na 10 ms. Při psaní to dává velmi pěknou a přesnou odezvu do ruky. Na tuto dobu si ale vibrační motorek XZ dvojky ani neškytne. Musíte tedy nastavit delší vibraci, pak ale odezvy nejsou tak přesné a razantní.
 8. Fotoaparát nefotí tak špatně, ale nesmíte od něj chtít zázraky. Je to prostě foťák lepší střední třídy. Bohužel ve tmě už to tak slavné není. XZ2 Compact opravdu není z dnešního hlediska kvalitní fotomobil.
 9. Zvuk telefonu mě taky nepřesvědčil, reproduktor je tichý a nevýrazný.

Shrnutí:

Kupovat tento model telefonu za cca patnáct tisíc korun určitě nedává smysl! I když má čipset Qualcomm Snapdragon 845, za víc jak 5-7 tisíc bych ho nechtěl. Resp. já bych ho nechtěl vůbec! Někomu to možná stačí, ale mě teda ne! Za ty peníze bych si představoval nadupanou mašinu a ne přístroj, ze kterého úplně čiší, jak na něm Sony chtělo ušetřit. Chtěl bych malý telefon bez kompromisů, to ale Sony Xperia XZ2 Compact není! Dnes jedinou volbou pro menší telefon je iPhone, ten mi ale z mnoha jiných důvodů, jak jsem psal v předchozím článku, také nevyhovuje. 

Comments powered by CComment