1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Za výhodnou cenu jsem pořídil Samsung Galaxy S8. Ne, že bych si zrovna chtěl pořizovat nový telefon, ale O2 si usmyslilo, že s příchodem VoLTE bude ignorovat některé starší modely telefonů a můj starý dobrý Samsung S4 LTE+ začal na LTE síti zlobit. Přitom ve Vodafone a T-Mobile sítí šlape perfektně! Mám služební SIM a proto změna operátora nepřipadá v úvahu. Tak to jen, proč jsem vůbec uvažoval o koupi jiného telefonu.

Nebude se zde jednat o recenzi plnou obrázků a popisků, jak je telefon skvělý a jaké má fičury. Bude to spíš souhrn některých vlastností, o kterých se jinde nedočtete. Pokud se vám ovšem telefon líbí, a neřešíte různá úskalí tohoto modelu, nemusíte číst dál a jednoduše ho kupte, je totiž poměrně super. Pro ty ostatní, kteří by se chtěli dočíst i něco, co v jiných recenzích nenajdou, jsou zde na správném místě.


Balení:
Samsung do balení přidal dvě pěkné vychytávky. První je USB Type-C OTG redukce, s jejíž pomocí můžete k S8 připojit všelijaká USB zařízení jako jsou USB klíčenky, fotoaparáty, klávesnice, myši, jiné telefony pro synchronizaci atd.
Druhá vychytávka je USB redukce Micro/Type-C, která se hodí, když si chcete S8 nabít starou micro-USB nabíječkou.
Ostatní příslušenství v balení je již standard. Nicméně nemilým překvapením je USB 2.0 propojovací kabel, se kterým nevyužijete rychlého rozhraní v telefonu a věřte, že je rozdíl mezi dodaným a kvalitním USB 3.x kabelem opravdu znát. Zatímco dodaným kabelem kopírujete data rychlostí maximálně 25MB/s, tak s kvalitním USB 3.x kabelem docílíte rychlosti přibližně 7x větší. A to je opravdu velký rozdíl. Pokud máte ve svém počítači USB 3.x, doporučuji proto dokoupit i adekvátní kabel USB 3.x.
Uvítáte cestovní rychlonabíječku, se kterou mobil nabijete za cca hodinu a půl.
Přidaná sluchátka s mikrofonem nezklamou, ale ani nenadchnou. Mají průměrný přednes, chybějí jim basy a mají nevýrazné podání tónu.

Konstrukce:
Je to kvalitní kus "železa", všechno lícuje, sedí přesně a pevně. Nikde nic nelupe, ani nevrzá. Jen tlačítka se trochu viklají a působí na mě trochu lacinějším dojmem, ale nic zásadního.

Co se mi opravdu líbí, je kovová konstrukce. Telefon je totiž kovový monolit, na který jsou navěšeny uvnitř telefonu všechny součástky a který vystupuje na okrajích v podobě elegantního kovového rámu. Tím je zaručeno dobré chlazení, resp. odvod tepla od SoC. Pokud vám telefon nespadne, určitě vydrží věčnost a nebudou z něho odpadávat plastové kousky, jako u starších modelů Galaxy S. 

Horší to je s plastovými zády. Působí lacině, jsou skvělým lapačem otisků prstů a jejich povrch nezaručuje dobrý úchop. Telefon tak lehce vyklouzne z ruky nebo snadno vypadne z kapsy při sundavání kalhot na WC. :) To ale není to nejhorší! Záda se lehce poškrábou. Stačí chvilku nepozornosti a škrábance jsou na světě. To je špatná zpráva pro všechny, kteří nepoužívají ochranná pouzdra.

Ne zcela dobré je umístění hlasitého reproduktoru. Pokud se zakryje, tlumí se téměř 100% zvuku. Bohužel je pouze mono, což některým hráčům her může vadit. Na druhou stranu je velmi kvalitní a dostatečně hlasitý.

Oproti předchozím generacím Galaxy S potěší nevystupující fotoaparát, který má jen jemný lem, aby se nepoškrábal. Telefon se tak na stole neviklá.

O čtečce otisků prstů u tohoto modelu bylo napsáno na Internetu již hodně. Osobně se přikláním k názoru, že koho v Samsungu napadlo umístit čtečku otisků prstů hned vedle fotoaparátu, měl by za to být na místě popraven! Absolutní katastrofa!

Za zmínku také stojí oblý a protažený tvar, ale k tomu se vrátím později.

To je asi vše, co se dá o konstrukci říct, protože S8 je jen další z řad nudných placek. Je to "monolit", kde nic nekouká, nevyčuhuje a nepřečnívá.

Ovládání:
Začneme již zmíněnou čtečkou otisků, která je dnes asi nejvíce používaným nástrojem pro odemykání telefonů vůbec, pokud čtečku na telefonu máte. U Samsungu její umístění podřídili designu, a podle toho to taky dopadlo. Ne, že by se na to nedalo zvyknout, ale mně se to zatím moc nepodařilo a mám s jejím umístěním opravdu veliké problémy. Její lem je velmi podobný lemu fotoaparátu a hodně těžko se prstem hledá. Už jen z toho důvodu, že není ve středu telefonu, jak je tomu u jiných značek. Nevyhnete se proto upatlání fotoaparátu a vrcholem všeho je, když vám telefon připomíná, že si máte čočku před focením vyčistit! Pokud se ale prstem na čtečku trefíte, funguje perfektně.

Nezvyklé je protažení telefonu s jeho poměrem stran obrazovky 18.5/9. Nutno říci, že to Samsung trochu přehnal a vyloučil tím pohodlné ovládání jednou rukou. Odměnou jsou 1-2 řádky ikon na obrazovce navíc. Toto prodloužení navíc přineslo několik problémů, o kterých se rozepíši v sekci o DEX stanici.

Zaoblení obrazovky po stranách je taky spíše jen design a někdy vylučuje pohodlné ovládání, když chcete kliknout na místo, kde je již display oblý. Taky někdy dochází ke sporadickým dotykům dlaní na okrajích obrazovky. Ale je to zase jen o zvyku.

Čtečka duhovky. Nevím co napsat, funguje tak na 70% a odemykání trvá cca 2s. Tak jsem to zase vypnul a používám jen otisk prstu a znak.

Pěknou zajímavostí je tlačítko Home, které se přesunulo, oproti předchozím modelům, na display. A nutno dodat, že toto Samsung vyřešil dobře. Tlačítko totiž reaguje jako skutečná hardwarová klávesa, na větší stisk jím můžete telefon odemknout. Bohužel ale nereaguje na tlak, jak by si leckdo mohl myslet, takže v rukavicích máte smůlu. Příjem hovoru se na něj také nedá nastavit. Tato funkcionalita se přesunula na HW klávesu hlasitosti směrem nahoru.

K zrušení kláves pod displayem mám ale jednu připomínku. Když už se Samsung zařadil po bok ostatních výrobců a klávesy přesunul na display, mohl si trochu pohrát s možností jejich nastavení. Jednou z výhod ovládacího panelu na obrazovce je možnost variability a Samsung tuto možnost prostě zahodil. Jediné co se dá nastavit, je skrývání a prohození tlačítek "Zpět" a "Přehled aplikací". Osobně bych uvítal možnost posouvání tlačítek, výběr barvy, nebo i přidání vlastních. Třeba tlačítko "Menu" by se občas hodilo. To se ostatně občas objevuje, ale jen u aplikací, které menu běžně nenabízí. V této podobě jsou grafická tlačítka něco tak otravného. Jen překážejí na obrazovce, nebo jsou schovaná, když je zrovna potřebujete. Přitom se vše dalo udělat mnohem lépe!

Taky mě zamrzelo, že systém standardně neumožňuje korigovat automatickou intenzitu jasu. Display lze nastavit pouze manuálně, nebo automaticky. Žádné doladění v menu nenajdete. Tuto možnost naštěstí řeší aplikace "DeX Hub", se kterou lze ovládat například i tlačítko "Bixby".

"Bixby" tlačítkem se spouští "Bixby asistent", který je pro našince zcela nepoužitelný, protože není česky. Ne, že by bylo zcela zbytečné, používá se pro tvrdý restart telefonu a pro vstup do "download" a "recovery" módu.

A tím se dostáváme k prvnímu, již opravdu zásadnímu problému. Abychom plně využili jeho potenciál, musíme si telefon přizpůsobit. U "Bixby" tlačítka je řešením aplikace "DeX Hub", ale pro ostatní věci už potřebujeme root. Zde se láme chleba, protože pokud telefon rootnete, ztrácíte záruku (KNOX warranty void 0x1). Pokud od telefonu budeme chtít víc než základní funkce, budeme se muset k rootu ještě vrátit.

Samsung DEX station:
Pro mě je dokovací stanice nutnost a telefon bez této možnosti není chytrý telefon. Proto jsem s telefonem hnedle pořídil i DEX stanici. Ne není to dobíjecí kolébka za 3500 Kč, jak se někde na Internetu dočtete. Je to skutečná dokina s možností připojení HDMI kabelu k TV/monitoru, dvou USB zařízení a ethernet kabelu.

Po vložení telefonu do DEX station se vás telefon zeptá, jestli chcete obraz zrcadlit, nebo přepnout do režimu DEX.

Režim DEX je takové desktopové prostředí, které vypne obrazovku telefonu a obraz se ukazuje jen na připojeném zařízení. Na něm potom vidíte prostředí podobné Windows, ve kterém se dají spouštět aplikace jako na PC. To znamená, že je můžete zvětšit, zmenšit, posouvat atp. U aplikací, které DEX nepodporují, je vyhrazeno okno o velikosti 730x410 bodů, které lze pouze otáčet a posouvat. Jsou to prakticky skoro všechny aplikace, včetně her. Což je hrozná škoda. Osobně si myslím, že by aplikace, které DEX nepodporují, měly být přes celou obrazovku.

Ale ani zrcadlení není na 100%. Jsou tu tato úskalí.
a) Obraz je na TV/monitoru smrštěný, protože telefon má poměr stran 18.5/9 a televize s monitory mají běžně poměr stran 16/9. Telefon se dá přepnout do režimu 16/9, aby byl obraz přes celou obrazovku, ale jen, pokud máte telefon rootnutý. Pak poslouží aplikace "Second screen", nebo lépe "Tasker".

b) V tomto režimu se obrazovka telefonu nevypne a také neotočí naležato. Pokud tyto funkcionality vyžadujete (chcete šetřit obrazovku telefonu) a máte root, využijete například aplikace "Screen OFF" a "Second screen", nebo již zmíněný "Tasker".

Prodloužení obrazovky nepřineslo problémy jen u DEX stanice. Protože je obrazovka úzká, špatně slouží v režimu naležato například při zobrazené klávesnici a podobně. Navíc musíte brát v potaz různé formáty videí a fotek. Obrazovka je buď nevyužitá na 100%, nebo obraz oříznutý, popřípadě nezvykle roztažený. To vše šlo udělat trochu jinak a sám bych si představoval telefon ve formátu 16/9 rozšířený jen o navigační panel. Telefon by byl tak nižší a multimediální formáty by byly vždy správně zobrazeny a tlačítka vždy po ruce. Ale stejně mám raději obrazovku 16/9 a klasická tlačítka pod displayem!

A dostáváme se k dalšímu využití DEX station. Na telefonu se dá spustit pomocí rootu plnohodnotný Linux. Je to skvělá možnost, jak udělat z telefonu opravdový počítač a ne jen DEX hračku. Linux ale nespustíte ani rootem, protože jádro Samsungu S8 nepodporuje Permissive mód SELinuxu a okamžitě jde do restaru. Linux spustíme, jen když vyměníme originální jádro za jádro s podporou "Permissive" módu. Tak uděláte z telefonu skoro plnohodnotný počítač, protože telefon má tolik výkonu na rozdávání, že Linux na něm běží svižně i s grafickým prostředím "Xserver". Když jsem to v práci ukázal kolegovi, začal přemýšlet, že si telefon taky hned koupí a do práce už notebook nebude nosit.

Jenže výměna jádra může přinést nečekané chování a ne vše na telefonu musí fungovat dobře.

Pokud se spokojíte s nerootnutým telefonem, budete asi spokojenější. S rootem na S8 se objevuje mnoho problémů.
V prvé řadě Vám na telefonu přestanou fungovat některé aplikace, jako například Samsung Health, Zabezpečená složka, platba pomocí otisku prstu a prostě vše, co souvisí s KNOX technologií. Osobně KNOX nepoužívám, protože nic tak důležitého na telefonu nemám, ale určitě je to velké omezení a je na zvážení každého z vás, jestli root ano, či ne. Osobně si telefon bez rootu představit nedovedu, protože mi neposkytuje funkce, které od telefonu očekávám. Ale abych řekl pravdu, tak na S8 je to vykoupeno krví a potem práce, než se root a věci s ním spojené podaří odladit dle vašich představ.

Další postřehy:
Telefon je pěkný, ale je vidět, že Samsung dal přednost masám a líbivosti designu před funkčností. Oblé okraje jsou jen pro parádu, mohou sloužit pro světelné upozornění, když je telefon displayem na stole, ale to se dalo vyřešit jinak. Většinou jsou oblé okraje jen obtěžující.

Kulaté rohy obrazovky jsou taky totální nesmysl a někdy se vám v rohu může skrýt nějaký obsah. Srandou je, že to nastává například v download módu, který je z dílny Samsungu a měl by s oblými rohy počítat.

Na nebohé "Bixby" tlačítko využijete aplikaci "bxActions", se kterým se dá tlačítko přemapovat na jinou funkci.

Dodnes nedokázal Samsung v aplikaci "Telefon" zajistit, aby uvažoval při vyhledávání v kontaktech pomocí T9 i češtinu. "Štěpánku" tam prostě nenajdete a musíte jít hledat do kontaktů. Naštěstí existují jiné aplikace, které to umí. Osobně používám "DialerONE". Zajímavé je, že ostatní výrobci, včetně čínského Xiaomi, toto běžně umí.

Baterie 3000mA na papíře nevypadá nic moc. Pokud si vypnete všechny baterii užírající vymoženosti, jako je "Always ON", "Okraje", animované tapety, a vezmete v potaz, že Samsung je osazen AMOLED displayem, nastavíte si tmavé téma s tmavým pozadím a baterie vám bez problému poskytne dvoudenní výdrž. A to je dnes taky bonus, který každý telefon nenabídne. (Panebože, nevím, co povídám, chválím dvoudenní výdrž! Kam ten svět spěje!)

Display je opravdu špička, dá se nastavit v režimu WQHD+, FHD+ a HD+. Osobně používám FHD+, protože vše nad toto rozlišení je okem běžně nerozpoznatelné a navíc šetříte baterii. Zkoumali jsme to s kolegou a rozdíl mezi FHD+ a WQHD+ je tak malý, že režim WQHD+ postrádá na telefonu absolutně smysl. Takové a větší rozlišení je vhodné jen pro DEX.

Co se týče dodaného USB OTG adaptéru, tak jak bylo řečeno, dá se použít třeba pro přehrání starého telefonu do S8. Je to skvělá funkce, jen do chvíle, než zjistíte, že S8 si stáhne ze starého telefonu hudbu, fotky, WiFi sítě, SMS, hovory, tapetu, bohužel bluetooth párování už ne a co je asi nejhorší, aplikace přetáhne jen bez jejich nastavení. A jsme opět u ROOTu, protože jeho pomocí a aplikace Titanium Backup, se dají ze starého telefonu stáhnout i data, která oficiální aplikace samsungu nedokáže.

Kluzká záda jsou taky peklo! To že jsou náchylná na poškrábání je jen malý "bonus". Jejich vlastnost klouzat po povrchu je obdivuhodná, v autě se bez držáku na telefon neobejdete!

Poslední poznámka je k ceně. Opravdu nevím, co je na Samsungu S8 tak drahé, SoC si Samsung vyrábí sám, pro USA používá model 835 od Qualcommu, který stojí cca 60 USD. SoC je nejdražší věcí v celém telefonu a když si +/- spočítáme ostatní součásti, tak můžeme celkovou cenu S8 odhadnout cca na 200 USD. Vše přes tuto hodnotu je marže Samsungu a daně. Proto je cena 22 tisíc korun absolutně přehnaná a osobně bych si nikdy takto předražený telefon nekoupil. To samé se dá říci o DEX stanici. Podobná dokovací stanice se prodávala pro Samsung S3,S4 za cenu cca 1700 korun. Dnes DEX stojí 3,5 tisíce. Navíc kvalitou rozhodně neoslní.

Závěr:
Samsung Galaxy S8 je dobrý telefon, bohužel ho kazí několik maličkostí, které mohl Samsung prostě udělat lépe. Po hardwarové stránce je perfektní, po ergonomické už nikoli. Budete si muset na ovládání nějaký ten čas zvykat.

Nepotěší také snaha Samsungu a Googlu znepříjemnit život nám, co požadují od telefonu víc a využívají k tomu ROOT. Zcela nesmyslně tak hází klacky pod nohy nejzkušenější části Samsung komunity. Osobně si myslím, že ROOT je základ a měl by ho umět poskytnout každý telefon již v základu, stejně jako plnohodnotný SELinux s Permissive módem.

Jak je vidět, tak Samsung opustil výrobu praktických zařízení a začal produkovat nepoužitelné "modelky". Pěkné, výkonné, ale domů je raději nechtějte. Je tedy každému ke zvážení, jestli tento, jinak skvělý telefon, vezme na milost. Já to udělal, ale stále se slzou v oku vzpomínám na skvělý Samsung Galaxy S4 black LTE+.

Klady Zápory
Výkon. Občasné přehřívání.
Rychlost USB 3.1. Samsung nemá v nabídce originální USB 3.1 kabel.
USB Type-C. Nutnost nákupu nových kabelů Type-C je nezbytnou nepříjemností .
Skvělý display. Absolutně zbytečný WQHD+ režim na tak malé obrazovce.
Na obrazovku se toho víc vejde. Naležato je obrazovka příliš úzká.
  Kulaté rohy obrazovky.
  Oblé hrany displaye způsobují občasné přehmaty,
navíc zužují použitelnou plochu obrazovky.
  Zbytečně dlouhá obrazovka 18,5/9 vylučuje pohodlné ovládání.
Skvělý a rychlý fotoaparát. Některé funkce jak pro děti.
Kvalitní HW (voděodolnost atp.). Mono repro s rizikem přikrytí.
Uvnitř kovový monolit. Viklající se HW klávesy.
  Plastová záda, která jsou lapače otisků prstů.
  Záda náchylná na poškrábání.
  Telefon neuvěřitelně klouže. Držák v autě nutností.
Výdrž na baterii (pokud telefon přizpůsobíte). Výdrž na baterii (pokud telefon nepřizpůsobíte).
Líbivý design. Vše podřízeno designu.
V balení rychlonabíječka. Nepodporuje QuickCharge 3.0 (důvodem je Exynos).
V balení USB OTG adaptér. S USB OTG nelze ze starého telefonu přehrát aplikace i s daty.
V balení microUSB adaptér. V balení pouze kabel USB 2.0.
Bezpečnost. KNOX, chybějící Permissive mód.
"Home" tlačítko dobře řešeno. Bixby tlačítko.
Přesná a rychlá čtečka otisků prstů. Umístění čtečky otisků vylučuje její pohodlné ovládání.
Samsung DEX station. Jen některé aplikace podporují DEX režim.
Možnost zrcadlení obrazu v DEX station. Rozlišení obrazovky není 16/9, neotáčí se obraz, nezhasíná obrazovka.
Čtečka duhovky. Pomalá a nespolehlivá čtečka duhovky.
  Chybí IR.
  Chybí rádio (v dnešní době již digitální DAB) .
  Po rootu KNOX warranty void 0x1.
  Po rootu nefungují některé funkce systému.
  Dialer Samsungu se ani v roce 2017 nenaučil českému T9.
  Nevyužitý potenciál ovládacího panelu.
  Přehnaná cena telefonu.
  Přehnaná cena příslušenství, včetně DEX dokovací stanice.Comments powered by CComment