1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Za výhodnou cenu jsem pořídil Samsung Galaxy S8. Ne, že bych si zrovna chtěl pořizovat nový telefon, ale O2 si usmyslilo, že s příchodem VoLTE bude ignorovat některé starší modely telefonů a můj starý dobrý Samsung S4 LTE+ začal na LTE síti zlobit. Přitom ve Vodafone a T-Mobile sítí šlape perfektně! Tak to jen, proč jsem vůbec uvažoval o koupi jiného telefonu.

Pokud se vám telefon prostě líbí, nemusíte číst dál a jednoduše ho kupte, je super. Ostatní, kteří by se chtěli dočíst i něco, co v jiných recenzích nenajdou, jsou zde správně.

 

 

Balení:
Samsung do balení přidal dvě pěkné vychytávky. První je USB Type-C OTG redukce, s jejíž pomocí můžete k S8 připojit všelijaká USB zařízení jako jsou USB klíčenky, fotoaparáty, klávesnice, myši, jiné telefony pro synchronizaci atd.
Druhá vychytávka je USB redukce Micro/Type-C, která se hodí, když si chcete S8 nabít starou micro-USB nabíječkou.
Ostatní příslušenství v balení je již standard. Nicméně nemilým překvapením je USB 2.0 propojovací kabel, se kterým nevyužijete rychlého rozhraní v telefonu a věřte, že je rozdíl mezi kvalitním USB 3.x kabelem a tímto opravdu znát. Zatímco dodaným kabelem kopírujete data rychlostí cca 25MB/s, tak s kvalitním USB 3.x kabelem docílíte rychlosti přibližně 7x větší. A to je opravdu velký rozdíl. Pokud máte ve svém počítači USB 3.x, doporučuji dokoupit kabel jiný.
Uvítáte cestovní rychlonabíječku, se kterou mobil nabijete za cca hodinu a půl.
Přidaná sluchátka s mikrofonem nezklamou, ale ani nenadchnou. Mají průměrný přednes, chybějí jim basy a mají nevýrazné podání tónu.

Konstrukce:
Je to kvalitní kus "železa", všechno lícuje, sedí přesně a pevně. Nikde nic nelupe, ani nevrzá. Jen tlačítka se trochu viklají a působí na mě trochu lacinějším dojmem, ale nic zásadního.

Pokud bych se přeci jen chtěl trochu rozepsat o konstrukci, když poklepete na display, ten díky lepení zní kompaktně, ale lesklá záda bohužel zní dutě a lacině. Navíc jsou skvělým lapačem otisků prstů a jejich povrch nezaručuje dobrý úchop, a telefon tak lehce vyklouzne z ruky nebo snadno vypadne z kapsy při sundavání kalhot na WC. :) To ale není to nejhorší! Záda se lehce poškrábou. Stačí chvilku nepozornosti a škrábance jsou na světě.

Ne zcela dobré je umístění hlasitého reproduktoru. Pokud se zakryje, tlumí skoro 100% zvuku a není vůbec slyšet. Jinak je mono, ale poměrně kvalitní.
Oproti předchozím generacím potěší nevystupující fotoaparát, který má jen jemný lem, aby se nepoškrábal.
Koho v Samsungu napadlo umístit čtečku otisků prstů hned vedle fotoaparátu, měl by být hned na místě popraven! Absolutní katastrofa!
Za zmínku také stojí oblý a protažený tvar, ale k tomu se vrátím později.
To je asi vše, co se dá o konstrukci říct, protože S8 je jen další z řad nudných placek.

Ovládání:
Začneme již zmíněnou čtečkou otisků, která je dnes asi nejvíce používaným nástrojem pro odemykání telefonů vůbec, pokud čtečku na telefonu máte. U Samsungu její umístění podřídili designu, a podle toho to taky dopadlo. Ne, že by se na to nedalo zvyknout, ale mně se to zatím moc nepodařilo a mám s jejím umístěním opravdu veliké problémy. Její lem je velmi podobný lemu fotoaparátu a hodně těžko se prstem hledá. Už jen z toho důvodu, že není ve středu telefonu, jak je tomu u jiných značek. Nevyhnete se proto upatlání fotoaparátu a vrcholem všeho je, když vám telefon připomíná, že si máte čočku před focením vyčistit! Pokud se ale prstem na čtečku trefíte, funguje perfektně.

Nezvyklé je protažení telefonu s jeho poměrem stran obrazovky 18.5/9. Nutno říci, že to Samsung trochu přehnal a vyloučil tím pohodlné ovládání jednou rukou. Odměnou jsou 1-2 řádky ikon na obrazovce navíc.

Zaoblení obrazovky po stranách je taky spíše jen design a někdy vylučuje pohodlné ovládání, když chcete kliknout na místo, kde je již display oblý. Taky někdy dochází ke sporadickým dotykům dlaní na okrajích obrazovky. Ale je to zase jen o zvyku.

Čtečka duhovky. Nevím co napsat, funguje tak na 70% a odemykání trvá cca 2s. Tak jsem to zase vypnul a používám jen otisk prstu a znak.

Pěknou zajímavostí je tlačítko Home, které se přesunulo, oproti předchozím modelům, na display. A nutno dodat, že toto Samsung vyřešil dobře. Tlačítko totiž reaguje jako skutečná hardwarová klávesa, na větší stisk jím můžete telefon odemknout. Bohužel ale nereaguje na tlak, jak by si leckdo mohl myslet, takže v rukavicích máte smůlu. Příjem hovoru se na něj také nedá nastavit. Tato funkcionalita se přesunula na HW klávesu hlasitosti směrem nahoru.

K zrušení kláves pod displayem mám ale jednu připomínku. Když už se Samsung zařadil po bok ostatních výrobců a klávesy přesunul na display, mohl si trochu pohrát s možností jejich nastavení. Jednou z výhod ovládacího panelu na obrazovce je možnost variability a Samsung tuto možnost prostě zahodil. Jediné co se dá nastavit, je skrývání a prohození tlačítek "Zpět" a "Přehled aplikací". Osobně bych uvítal možnost posouvání tlačítek, výběr barvy, nebo i přidání vlastních. Třeba tlačítko "Menu" by se občas hodilo. To se ostatně občas objevuje, ale jen u aplikací, které menu běžně nenabízí.

Taky mě zamrzelo, že systém standardně neumožňuje korigovat automatickou intenzitu jasu. Display lze nastavit pouze manuálně, nebo automaticky. Žádné doladění v menu nenajdete. Tuto možnost naštěstí řeší aplikace "DeX Hub", se kterou lze ovládat například i tlačítko "Bixby".

"Bixby" tlačítkem se spouští "Bixby asistent", který je pro našince zcela nepoužitelný, protože není česky. Ne, že by bylo zcela zbytečné, používá se pro tvrdý restart telefonu a pro vstup do "download" a "recovery" módu.

A tím se dostáváme k prvnímu, již opravdu zásadnímu problému. Abychom plně využili jeho potenciál, musíme si telefon přizpůsobit. U "Bixby" tlačítka je řešením aplikace "DeX Hub", ale pro ostatní věci už potřebujeme root. Zde se láme chleba, protože pokud telefon rootnete, ztrácíte záruku (KNOX warranty void 0x1). Pokud od telefonu budeme chtít víc než základní funkce, budeme se muset k rootu ještě vrátit.

Samsung DEX station:
Pro mě je dokovací stanice nutnost a telefon bez této možnosti není chytrý telefon. Proto jsem s telefonem hnedle pořídil i DEX stanici. Ne není to dobíjecí kolébka za 3500 Kč, jak se někde na Internetu dočtete. Je to skutečná dokina s možností připojení HDMI kabelu k TV/monitoru, dvou USB zařízení a ethernet kabelu.

Po vložení telefonu do DEX station se vás telefon zeptá, jestli chcete obraz zrcadlit, nebo přepnout do režimu DEX.

Režim DEX je takové desktopové prostředí, které vypne obrazovku telefonu a obraz se ukazuje jen na připojeném zařízení. Na něm potom vidíte prostředí podobné Windows, ve kterém se dají spouštět aplikace jako na PC. To znamená, že je můžete zvětšit, zmenšit, posouvat atp. U aplikací, které DEX nepodporují, je vyhrazeno okno o velikosti 730x410 bodů, které lze pouze otáčet a posouvat. Jsou to prakticky skoro všechny aplikace, včetně her. Což je hrozná škoda. Osobně si myslím, že by aplikace, které DEX nepodporují, měly být přes celou obrazovku.

Ale ani zrcadlení není na 100%. Jsou tu tato úskalí.
a) Obraz je na TV/monitoru smrštěný, protože telefon má poměr stran 18.5/9 a televize s monitory mají běžně poměr stran 16/9. Telefon se dá přepnout do režimu 16:9, aby byl obraz přes celou obrazovku, ale jen, pokud máte telefon rootnutý. Pak poslouží aplikace "Second screen".
b) V tomto režimu se obrazovka telefonu nevypne a také neotočí naležato. Pokud tyto funkcionality vyžadujete (chcete šetřit obrazovku telefonu) a máte root, využijete například aplikace "Screen OFF" a "Second screen".

A dostáváme se k dalšímu využití DEX station. Na telefonu se dá spustit pomocí rootu plnohodnotný Linux. Je to skvělá možnost, jak udělat z telefonu opravdový počítač a ne jen DEX hračku. Linux ale nespustíte ani rootem, protože jádro Samsungu S8 nepodporuje Permissive mód SELinuxu a okamžitě jde do restaru. Linux spustíme, jen když vyměníme originální jádro za jádro s podporou "Permissive" módu. Tak uděláte z telefonu skoro plnohodnotný počítač, protože telefon má tolik výkonu na rozdávání, že Linux na něm běží svižně i s grafickým prostředím "Xserver". Když jsem to v práci ukázal kolegovi, začal přemýšlet, že si telefon taky hned koupí a do práce už notebook nebude nosit.

Jenže výměna jádra může přinést nečekané chování a ne vše na telefonu musí fungovat dobře.

Pokud se spokojíte s nerootnutým telefonem, budete asi spokojenější. S rootem na S8 se objevuje mnoho problémů.
V prvé řadě Vám na telefonu přestanou fungovat některé aplikace, jako například Samsung Health, Zabezpečená složka, platba pomocí otisku prstu a prostě vše, co souvisí s KNOX technologií. Osobně KNOX nepoužívám, protože nic tak důležitého na telefonu nemám, ale určitě je to velké omezení a je na zvážení každého z vás, jestli root ano, či ne. Osobně si telefon bez rootu představit nedovedu, protože mi neposkytuje funkce, které od telefonu očekávám. Ale abych řekl pravdu, tak na S8 je to vykoupeno krví a potem práce, než se root a věci s ním spojené podaří odladit dle vašich představ.

Další postřehy:
Telefon je pěkný, ale je vidět, že Samsung dal přednost masám a líbivosti designu před funkčností. Oblé okraje jsou jen pro parádu, mohou sloužit pro světelné upozornění, když je telefon displayem na stole, ale to se dalo vyřešit jinak. Většinou jsou oblé okraje jen obtěžující.

Kulaté rohy obrazovky jsou taky totální nesmysl a někdy se vám v rohu může skrýt nějaký obsah. Srandou je, že to nastává například v download módu, který je z dílny Samsungu a měl by s oblými rohy počítat.

Na nebohé "Bixby" tlačítko využijete aplikaci "bxActions", se kterým se dá tlačítko přemapovat na jinou funkci.

Dodnes nedokázal Samsung v aplikaci "Telefon" zajistit, aby uvažoval při vyhledávání v kontaktech pomocí T9 i češtinu. "Štěpánku" tam prostě nenajdete a musíte jít hledat do kontaktů. Naštěstí existují jiné aplikace, které to umí. Osobně používám "DialerONE".

Baterie 3000mA na papíře nevypadá nic moc. Pokud si vypnete všechny baterii užírající vymoženosti, jako je "Always ON", "Okraje", animované tapety, a vezmete v potaz, že Samsung je osazen AMOLED displayem, nastavíte si tmavé téma s tmavým pozadím a baterie vám bez problému poskytne dvoudenní výdrž. A to je dnes taky bonus, který každý telefon nenabídne. (Panebože, nevím, co povídám, chválím dvoudenní výdrž! Kam ten svět spěje!)

Display je opravdu špička, dá se nastavit v režimu WQHD+, FHD+ a HD+. Osobně používám FHD+, protože vše nad toto rozlišení je okem běžně nerozpoznatelné a navíc šetříte baterii. Zkoumali jsme to s kolegou a rozdíl mezi FHD+ a WQHD+ je tak malý, že režim WQHD+ postrádá na telefonu absolutně smysl. Takové a větší rozlišení je vhodné jen pro DEX.

Závěr:
Samsung Galaxy S8 je dobrý telefon, bohužel ho kazí několik maličkostí, které mohl Samsung prostě udělat lépe. Po hardwarové stránce je perfektní, po ergonomické už nikoli. Budete si muset na ovládání nějaký ten čas zvykat.
Nepotěší také snaha Samsungu a Googlu znepříjemnit život nám, co požadují od telefonu víc a využívají k tomu root. Zcela nesmyslně tak hází klacky pod nohy nejzkušenější části Samsung komunity. Osobně si myslím, že root je základ a měl by ho umět poskytnout každý telefon již v základu, stejně jako plnohodnotný SELinux s Permissive módem.

Je tedy každému ke zvážení, jestli tento, jinak skvělý telefon, vezme na milost. Já to asi udělám, ale stále ještě běží 14-ti denní zkušební lhůta pro jeho vrácení a musím říct, že zatím nejsem zcela rozhodnut.

Klady Zápory
Výkon Občasné přehřívání
Rychlost USB 3.1  
USB Type-C Nutnost nákupu nových kabelů Type-C je nezbytnou nepříjemností 
Skvělý display Absolutně zbytečný WQHD+ režim na tak malé obrazovce
Na obrazovku se toho víc vejde Naležato je obrazovka příliš úzká
  Kulaté rohy obrazovky
  Oblé hrany displaye způsobují občasné přehmaty,
navíc zužují použitelnou plochu obrazovky
Skvělý a rychlý fotoaparát Některé funkce jak pro děti
Kvalitní HW (voděodolnost atp.) Mono repro s rizikem přikrytí
  Viklající se HW klávesy
  Plastová záda, která jsou lapače otisků prstů
  Záda náchylná na poškrábání.
Výdrž na baterii (pokud telefon přizpůsobíte) Výdrž na baterii (pokud telefon nepřizpůsobíte)
Design Vše podřízeno designu.
V balení USB OTG, microUSB adaptér, rychlonabíječka V balení pouze kabel USB 2.0
Bezpečnost KNOX, chybějící Permissive mód
"Home" tlačítko dobře řešeno Bixby tlačítko
Přesná a rychlá čtečka otisků prstů Umístění čtečky otisků vylučuje její pohodlné ovládání
Samsung DEX station Jen některé aplikace podporují DEX režim
Možnost zrcadlení obrazu v DEX station Rozlišení obrazovky není 16/9, neotáčí se obraz, nezhasíná obrazovka
Čtečka duhovky Pomalá a nespolehlivá čtečka duhovky 
  Samsung Dialer se ani v roce 2017 nenaučil česky
  Chybí IR
  Chybí rádio (v dnešní době již digitální) 
  Po rootu KNOX warranty void 0x1
  Po rootu nefungují některé funkce systému 
  Nevyužitý potenciál ovládacího panelu