Dnes se pustím do malé úvahy, proč osobně vyčkávám s nákupem nového telefonu a proč mám stále svůj dva a půl roku starý Samsung S4 LTE+. Hned ze začátku musím odradit drobné šťouraly, že jsem snad šetřílek a nikdy si nic drahého nekupuji. Bohužel, opak je pravdou. Pokud něco chci, koupím si to. Teprve až poté pláču, proč jsem za takový krám vyhodil tolik peněz, stejně jako po nákupu svého Volkswagenu Passat CC 2.0 TSI.

Než začneme.
Pokud spadáte do kategorie frikulín (FREE a COOL), nosíte zlatý řetěz kolem krku, žerete stereoidy, rovnou článek přeskočte a odkáži Vás na stránky zde, nebo zde. Vyberte si!

Trocha historie.
S příchodem smartphonů se začalo blýskat na lepší časy. Zařízení se stávala rychlejšími, výkonnějšími a technologie letěly vpřed. Telefon už nebyl jen telefon. Najednou se stal webovým prohlížečem, komunikačním klientem, kalkulačkou, poznámkovým blokem a vším dalším pěkně pohromadě. Mobily začaly rozeznávat hlasové příkazy a brzy se daly připojit i k televizi. Člověk je mohl ovládat normální klávesnicí a myší a zdálo se, že mobily brzy nahradí počítače. Jenže se nám ten vývoj mobilních telefonů poněkud zadrhnul. Proč si to myslím? Podívejme se, jak si smartphony dnes vedou.

1. Mobilní
Z mobilních telefonů se nám stávají nenositelné tablety. Velikost dosahuje nesmyslných rozměrů, zřejmě protože velký telefon u ucha opticky zmešuje hlavu a lidé s malou hlavou jsou v Asii považováni za přitažlivější. Není to ale jen o velikosti, i hmotnost nesmyslně narůstá. Osobně preferuji s co nejlehčí telefony, bohužel sehnat dnes špičkový hi-end kousek s hmotností kolem 100g je nemožné. Naposledy to byly iPhony 5/5s se 112g, Sony Zx Compact, nebo i můj Samsung S4 se 130g. Většina moderních telefonů neustále bobtná a hmotnost se pomalu přehupuje přes 150g. Že Vám takový telefon "utrhne" kapsu, nikoho netrápí.

2. Ovládání hlasem
Ovládání hlasem je kapitola sama pro sebe. Co zvládla má stará Nokie E52, na to rovnou zapomeňte. A pokud máte iPhone, jistě mi dáte za pravdu, že ta zatracená asistentka se češtině ne a ne naučit. To už je na tom lépe Android, kde musíte nainstalovat asistent Anteli a český hlas, ale že by to byla nějaká extra výhra? Zhodnocení nechám na Vás.

3. Materiály
Dnes se telefony objevují v plastu, hliníku, skle. Co to znamená? Sklo je křehké, plast špatně odvádí teplo a hliník je měkký a ohýbá se. Tak se tak ptám, kam nám zmizely telefony s hořčíkovým jádrem? Asi i zde zvítězila cena nad praktičností. Naštěstí se o hořčíkových slitinách zase začíná mluvit, snad se tedy blýská na lepší časy.

4. Baterie
Každý dnes křičí po delší výdrži mobilů na jedno nabití. Bohužel je někdy i jeden pouhý den nesplnitelným snem. Můj šéf má svůj moderní Samsung S6 prakticky stále na nabíječce (bezdotykové, aby to bylo cool). Přitom řešení, které by alespoň trochu pomohlo, již dávno existuje. Jmenuje se Li-pol baterie. Že jste o tom už slyšeli? Jistě, opět se vrátím k Nokii E52, tam Li-pol baterie byla. Li-pol baterie mají větší hustotu (tudíž při stejné velikosti větší kapacitu), jsou lehčí a mají dnes dokonce víc nabíjecích cyklů. Opět nevím proč, snad proto že jsou dražší o pár dolarů, můžeme na ně v nových telefonech zapomenout!

5. Multifunkčnost
Multifunkce dnes zná snad každý. Tiskárny/kopírky/scannery má snad každý druhý doma. Ale mobil? Můj starý mobil má jako příslušenství, krom jiného, dokovací stanici s HDMI, třemi USB a audio výstupem. Denně toto používám, ať k hraní her, nebo sledování multimediálního obsahu na TV. Že se dá obsah přehrávat i po WiFi? Ale jděte, zkoušel někdo přes Screen mirroring hrát hru? Ne že by to nešlo, ale je to v reálu nepoužitelné. Bohužel se pro nové telefony dokovací stanice nevyrábí.

6. Mobil jako navigace do auta
Tak co k tomu potřebujeme? Držák na mobil do auta a nejlépe s dobíjením! Viděl někdy někdo z Vás výrobce Android telefonů, snad krom Motoroly, který vyrábí originální dobíjecí držák do auta? Proč se musím spoléhat na firmu Brodit a čekat tři měsíce, než ho vyrobí, když se na trhu objeví nějaká novinka?

7. Výkon
Bylo zvykem, že každý nový model byl o dost lepší, než ten předchozí. Ale co se stalo, že můj dva a půl roku starý "křáp" má v Antutu 46379 bodů a nové špičkové modely mají, až na vyjímky, cca 56000? Kde je za tu dobu pokrok? Co dělají vývojáři? Dělají zahnuté displeje, nesmyslné rozlišení výrobci ženou na 2k, 4k místo aby se spokojili s plně dostačujícím Full HD. Musí být každému jasné, že vyšší rozlišení znamená větší nárok na výkon i na baterii. Proč to není jasné výrobcům? Asi víme odkud vítr fouká, prostě 4k je víc jak 2k a to je víc než Full HD a proto se to bude Lamám lépe prodávat. Silně to připomíná nedávnou honbu za megapixely u amatérských fotoaparátů.

8. Technologie NFC
Říká vám něco NFC? Ano, je to možnost komunikace na blízko. Že to máte v mobilu? A k čemu to používáte? Párování Bluetooth zařízení, čtení NFC štítků? Jenže ono se to dá využít i jinak, dá se s tím platit (někteří mají to štěstí už dnes), otvírat dveře, ukládat různé údaje, legitimovat se atp. Tady nutno dodat, že výrobci nenesou vinu na tom, že aplikování této technologie nám nějak vázne. Jsou to kreditní společnosti, vlády, banky a tvůrci softwaru. Nicméně to nic nemění na tom, že tato technologie je poněkud nevyužita.

9. ROM paměť
Paměti není nikdy dost, proto si některé modely můžete rozšířit paměťovou kartou micro SD. A zde se nám objevují rovnou dva problémy. Android totiž "zvláštně" zachází s právy k SD kartám. Proto pokud nemáte telefon rootnutý, nemáte nad přístupem k SD kartě plnou kontrolu. Další problém je výrobce, který SD karty občas opomíjí úplně a přitom nechá v telefonu třeba jen 8GB ROM. Opačný extrém je, když v telefonu nabídne 128GB, ale nechá si to, jako v případě iPhone/Samsung, pořádně zaplatit, i když cena přidaným GB dle mého neodpovídá. Osobně používám 128GB SD od Kingstonu a jsem za ni rád, protože mi celkových 144GB +/- stačí. Ale nebýt rootu a poté možnosti využití SD tzv. "naplno", asi bych telefon brzy rozdupal.

10. Přístup Superuživatele
Představte si, že koupíte PC s předinstalovaným Windows a v návodu se dočtete "Práva Administrator jsou vlastnicvím Microsoftu, proto vy jako uživatel je nedostanete a můžete dělat jen to co jsme vám povolili!". Myslím, že by každý brzy přešel na Linux. Tak proč Google, ale i jiní, včetně výrobců telefonů neumožní přístup s právy "root" do telefonu? Zaplatím nemalé peníze za něco a pak k tomu nemám přístup? Neříkám, že by každý měl mít automaticky superuživatelský přístup, ale stejně jako si zapínáte v telefonu "Vývojářské možnosti", podobně by to mohlo být s těmito právy, třeba jen s upozorněním, že právě ztrácíte záruku.

11. Hraní her
Znáte to, hrajete si nějakou hru, ťapáte po LCD a najednou Vás napadne "Nebylo by to lepší s joystickem nebo gamepadem?". A ano, bylo! Bohužel dnešní programátoři jaksi pozapomínají na to, že by herní ovladač měl být základní součástí hraní. Bohužel ani Google na toto nepamatuje a není schopný dodat jednotné API které by toto řešilo. Asi nejhorší zkušenost mám s letovými simulátory. Jak někoho může napadnout, že se letadlo bude řídit náklonem mobilu. Doma mám joystick Saitek X52 Pro Flyght a po připojení k telefonu v aplikaci Gamepad test vidím jak vše funguje. Tak proč bych měl letadlo ovládat náklonem, když mám telefon v docking station a držím v ruce joystick za 3000, který pro to byl zhotoven? Pokrčím rameny a simulátor odinstaluji. Přitom se prodávají i gamepady pro Android, např. Moga, nebo i Samsung vyráběl jeden kousek, bohužel hrát s tímto typem bylo spíše za trest.

Tak proč si tedy v roce 2015 nekupovat nový telefon?
Pokud máte jako já starý dobrý GT-I9506 (Samsung S4 LTE+), nebo nějaký jiný kvalitní starší kousek (tím nechci říct, že by byl můj telefon bez chyb), důvodů k nákupu moc nenajdete. Vezměme to pěkně popořádku:

1. Jak bylo řečeno, dnešní mobily spíš rostou. Proto mi můj 5" LCD vyhovuje, i když bych raději o něco menší (4.7-4.9"). Jediní kandidáti na menší telefon jsou ze stáje Sony. Bohužel jejich Compact modely mají zase jiné neduhy a tak mými favority nejsou.
2. Ovládání hlasem je věc systému a zde nic převratného nikdo nevymyslel. Proto nákup nového telefonu nic neřeší.
3. Mám přehřívajícího se plasťáka, bohužel přehřívající telefony dnes nejsou výjimkou ani pokud jsou vyrobeny z kovu a skla. Na vině jsou výrobci. Doufám, že se to změní a Qualcomm Snapdragon 820 rozčísne klidné vody mobilních SoC a ukáže, že to jde i jinak a napraví pošramocenou pověst díky varné desce jménem Snapdragon 810.
4. V bateriích jsme si bohužel všichni rovni. Ani blízká budoucnost nepřinese nic pozitivního. Já mám naštěstí možnost její výměny bez zásahu servisu. Je to otázka minuty a stojí mne to cca 400,- a věřte, že s mobilem neustále připojeným na nabíječce budete výměnu potřebovat do jednoho roku. Tak proč bych měl utrácet nesmyslné peníze za Samsung S6/iPhone, ve kterém si baterii nevyměním sám? A to už nemluvím o tom, že můj telefon vydrží v pohodě 1-3 dny a to není špatný výsledek, osobně se dost škodolibě směji všem, co porůznu vysí na zásuvce, protože jim došla během dne šťáva.
5. Viděli jste někdy poslední dobou dokovací stanici na nový mobil? Ne, dnes je telefon prostě jen telefon, i když stojí 30 tisíc multimediální centrum si z něj doma neuděláte. To jsem na tom s multifunkčností a svým starým Samsungem daleko lépe. Mám v telefonu nainstalovaný Linux a po připojení monitoru, klávesnice a myši mohu na telefonu pracovat jako na velkém PC. Mohu si připojit telefon k TV a udělat si z něho herní konzoly, nebo multimediální centrum. To vše doma využívám a už si bez toho nedokážu představit běžný život. Možná je ale světlo na konci tunelu. Microsoft totiž předvedl Continuum ve Windows Phone 10, možnost práce na mobilu, jako na PC. Doufám, že se i ostatní chytí za nos a budou jeho příklad následovat. Ale bojím se, že se tento způsob nechytí a my se opět vrátíme o krok zpět.
6. S držáky se asi nic nezmění a já budu vždy s novým mobilem čekat, než mi Brodit vyrobí držák zrovna na můj telefon, místo toho, abych si ho mohl koupit jako originál od výrobce.
7. Dnes opravdu nemá moc smyls kupovat nový špičkový mobil, pokud pominu Samsung S6, který konkurenci utekl výkonem na celé čáře. Mediatek z 10-ti jádrovým CPU je k smíchu, Snapdragon 810 jen pokud na něm chcete smažit vejce, proto se taky někteří výrobci rozhodly do svých vlajkových lodí integrovat papírově slabší Snapdragon 808 a proto již do špičky nepatří. Odkáži se opět na Qualcomm Snapdargon 820, jenže ten se objeví v telefonech asi až v novém roce.
8. Použitelnost NFC neřeší mobil, ale software, proto jsou si všichni s NFC rovni a nákupem nového mobilu nic nezískáte.
9. Výrobci stále osazují 8, 16, 32GB ROM a víc je spíš výjimka. Zase se můžeme podívat na Samsung S6, ale ten zase nemá SD kartu a proto má dokonce ve výsledku o 16GB méně ROM, nežli můj Samsung S4.
10. S root právy nic nového. Dokonce ani v budoucnu nečekejte změny, ikdyž sem tam se nějaká spekulace najde. Ale to je dnes stejné science fiction jako mobil s týdení výdrží.
11. Dokud někdo nepraští výrobce systémů, mobilů a her palicí přes hlavu, nic nového v tomto oboru nečekejme. Dále budeme hry ovládat matláním po obrazovce a dále se budeme naklánět jak idioti, i když máme doma v šuplíku joystick v ceně levnějšího mobilu.

Abych byl spravedlivý, dnešní super mobily poskytují i funkcionality, které v některých starších, včetně toho mého, nenajdete:

1. Čtečka otisku prstů
Toto opravdu docela závidím, zadávání pinu mne opravdu nudí.

2. Krokový senzor
Super to mít, ale svět se mi bez krokoměru nezbortí, to mi chybí víc FM rádio!

3. Senzor srdečního tepu
Opět super, ale na sport používám hrudní pás co jsem dostal zadarmo a proto mi senzor srdečního tepu opravdu nechybí.

4. Aktualizace
Ne vždy se na starší modely dostanou nejnovější aktualizace, jediná výjimka je iPhone. Na svém Samsungu mám Lollipop 5.0.1, možná mi dorazí i Lollipop 5.1, ale Androidu 6 Marshmallow se asi už nedočkám. Sony telefony jsou na tom lépe, LG a HTC porůznu a ti další jak kdy věnují pozornost pravidelným aktualizacím. Je tu i jiná možnost, jak dostat do Androidu nejnovější systém. M§žete instalovat neoriginální firmware, ale většinou to přináší různá omezení a komplikace.

Co nás čeká v roce 2016?
Zase taková revoluce to asi nebude, ale něco se přeci jen najde.
1. S příchodem nového Snapdragonu 820 nás možná čeká opět pořádný výkonový skok a navíc s přijatelnou produkcí tepla a menší spotřebou. To vše pouze se čtyřmi jádry, takže se nemohu dočkat!
2. Čtečka otisku prstů přímo na displeji zjednoduší odemykání telefonu. Tato technologie také souvisí s příchodem Snapdragonu 820.
3. USB ve verzi 3.1 Type-C, který se teprve teď pomalu ukazuje u telefonů, ze sebe udělá plnohodnotný dokovací konektor, který navíc zvládne telefon nabít za 1/2 hodiny a jako třešínku na dortu přinese oboustrannost a vy si již nebudete muset lámat hlavu, jak konektor do telefonu zasunout. Doufám že výrobci na plno využijí potenciál tohoto nového standardu a opětse dočkáme dokovacích stanic pro špičkové modely smartphonů.
4. Snapdragon 820 toho bude umět mnohem víc, než je zde popsáno. Bude umět LTE Cat 12/13, má podporu RAM LPDDR4 1866 MHz, nový DSP procesor, Kryo jádra (bůhví co to je a až praxe ukáže, jak se povedla), Quickcharge 3.0 (rychlé nabíjení 4x rychlejší než normální) a vyroben by měl být 14 nm FinFET procesem, což sniží spotřbu a produkci tepla. To ale není vše a proto do tohoto SoC vkládám veškeré své naděje. Jestli mne zklame, nebo mile překvapí je ale otázkou, která zůstane ještě nějakou dobu nezodpovězena.
5. Poslední bod je proti čekání na lepší časy. Výrobci se skutečně zbláznily a do telefonů prosazují nesmyslná rozlišení 2K, 4k a bůh ví, kdy se to zastaví. Osobně doufám, že se najde výrobce, co zachová klidnou hlavu a bude se držet Full-HD rozlišení i ve vlajkových lodích. Jedině po připojení k 4K televizi by telefon mohl po HDMI posílat 4K obraz, ale obávám se, že takových přístrojů bude jak šafránu.

Má dnes smysl kupovat nový špičkový telefon?
Podle mě ne! Snad pokud nutně potřebujete nový, asi jinou možnost nemáte, ale i tak bych Vám radil, kupte nějaký levnější s cenou kolem 8000, ať už papírově starší, či novější kousek, a počkejte si na příští rok! Za poslední dva roky se nic moc v technologiích nevymyslelo. To že pod kapotou telefonu bude ARMv7, nebo ARMv8 vy stejně nepoznáte a levnější model Vám udělá stejnou službu jako nejnovější hi-end za 30 táců. Ba co víc, pokud se rozhodnete pro starší model, může Vás odměnit funkcionalitou, kterou dnešní top modely nezvládají. Příkladem je dokovací stanice pro starší modely Samsung, která se pro ty nové již nevyrábí. A výkon? I staré mobily se Snapdragonem 800, 801, 805 vám dají tolik výkonu, že se o rychlost mobilu bát nemusíte.

Závěr.
Jsem fanda do technologií, ale tento rok si žádný ze "špičkových" kousků nekoupím. Od mobilu čekám trochu víc než jen krabičku na patlání prstem po LCD. Senznam mých požadavků jei dlouhý a vypisovat je nemá cenu, jedno je ale jisté, dnešní top modely je nesplňují.

Comments powered by CComment