1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

MHL/USB OTG - můžete si na TV prohlížet fotky, hrát hry, nebo si z telefonu udělat velké PC... To alespoň tvrdí propagační materiály Samsungu!
- NEBO TO JE JINAK? A já si hned odpovím, ano je!

Obecně o MHL a USB OTG:
MHL je fičura, která vám pomocí MHL adaptéru dovolí telefon připojit k TV a vše co vidíte na mobilu se zrcadlí na TV. To se dá udělat i pomocí screen mirroringu, ale ten není dokonalý, má prostě své mouchy.
USB OTG je zase vlastnost, která umožňuje k telefonu připojit USB zařízení, jako je klávesnice, myš, disk, web camera atp.

EDD-S20 - dokovací stanice
To je skvělé, řekl jsem si a koupil dokovací stanici EDD-S20 za 1600,- Jenže z prvotního nadšení přišlo rychle zklamání.
Obraz se sice zrcadlí, ale s mírným zpožděním, takže to prakticky vylučuje normální práci, hraní her je absolutně nemožné, pokud se tedy bavíme o akčních hrách, kde rychlé reakce jsou důležité. Navíc formát obrazu je 1920x1080/30p (to 30 znamená 30 snímků za vteřinu) a to přináší další zpoždění obrazu a tak jsem na dokovací stanici EDD-S20E rychle zanevřel.
Další nevíhodou je slabý USB hub, ten vylučuje připojení externího pevného disku.
A poslední "fičura" je funkce, která vám obraz otočí na ležato a zhasne display na telefonu, jakmile vložíte mobil do dockiny, jenže to funguje jen když připojíte USB myš, BT myš to neregistruje. Nedá se to nikde nastavt, prostě tak to je! Dost mizerná podpora!

+ pohodlné a elegantní řešení

- Obraz má šílené zpoždění
- Formát obrazu je 1920x1080/30p
- USB host neutáhne externí hard disk
- Automatické otáčení a vypínání obrazu funguje jen s připojenou USB myší, nelze jakkoli nastavit


MHL adaptér ET-H10FAU
Tento adaptér po připojení k TV je na tom, co se týče reakcí, podstatně lépe. Nicméně i zde to není dokonalé, přesněji řečeno jsem naměřil 12 setin sekundy (chcete li pro lepší představu je to 1.2 desetiny sekundy) což se může zdát málo, ale věřte že i tato hodnota vylučuje pohodlné hrání her, kde je nutná rychlá reakce. Ale nějaké hry si už docela dobře zahrajete. Jenže jsou tu i nevýhody, nepřipojíte už žádné USB zařízení, a hlavně to není ta pěkná dokovací stanice a telefon se prostě válí u TV (v lepším případě si na něj seženete nějaký stojánek) a kolem je to samý kabel.

+ Obraz 1920x1080/60p
+ Obraz má menší zpoždění než u dokovací stanice EDD-S20E


- Obraz má stále trochu zpoždění (naměřil jsem 0.12s)
- nepřipojíte žádné USB zařízení
- není to pohodlný dock


A jak to je s tím MHL?
MHL je dnes ve třech variantách:
MHL 1 - je ten pomalý MHL navíc jen s 1920x1080/30p
- pro jeho přenos stačí 5 pinů a proto je možné pomocí Samsung USB konektoru, který je jiný než u ostatních mobilů, připojit zároveň i USB zařízení (jako u dokovací stanice EDD-S20E)
MHL 2 - je o něco rychleší a s podporou 1920x1080/60p
- využije u Samsung konektoru všech 11 pinů a potom již nelze připojit USB zařízení
MHL 3 - má navíc podporu 4k, lepší audio a podporu myši a klávesnice
- jaké bude mít zpoždění na TV nevím, ale podle předváděcích videií je na tom o něco lépe než MHL1 a 2, ale i tak tu nějaké zpoždění je!

Nezbývá mi, než se zeptat. Proč nám výrobci nedopřejí normální micro HDMI konektor, který by neměl žádné zpoždění? To by ta licence 0,04 US$ za mizerný konektor ty telefony tak prodražila? Vždyť HDMI jsou ve foťácích, kamerách, nebo noteboocích. Tak proč nás otravují nějakým MHL! Jediný kdo HDMI do telefonů dává je Motorola a Black berry a to je trochu málo!

Závěr
Tak jak je vidět slogany výrobců mobilů, stejně jako Samsungu o PC z vašeho mobilu, je třeba brát s rezervou a jak se říká "Důvěřuj, ale prověřuj". Jenže kde se vše dočíst? Recenze ukazují jen mobily jako takové a nejdou do hloubky, jak by bylo třeba, o testování dodáváného příslušenství ani nemluvě.

Comments powered by CComment