Ač to tak zprvu nebude vypadat, bude tento článek opět technický. Pokud se ale nechcete zdržovat mou úvodní historkou a zajímá vás jen technické gró, stačí se posunout o pár odstavců níže.
Jak to vše začalo?
Chtěl jsem koupit do koupelny pěkné moderní zrcadlo, jenže utrácet za zrcadlo pět a více tisíc mi přišlo jako hovadina. A za přijatelnou cenu byly k dostání opravdu jen ošklivé hrůzy. Naštěstí jsme v Bauhausu objevili docela pěkný kousek v akci s LED osvětlením a digitálními hodinami za pouhých 2300 korun. No, nekupte to!
Naše nadšení doma vyprchalo v momentě rozbalení. Roh zrcadla byl totiž zcela na padrť. Zrcadlo jsem vrátil, ale další kousek na skladě nebyl. Nebyl ani nikde jinde po Praze, snad prý za 14 dní. Za 14 dní také nebylo a bylo mi řečeno, že až za další měsíc. Prý jsou ale dva poslední kousky v Plzni. Náklady za cestu tam a zpět mi připadaly ještě poměrně rozumné vzhledem k ceně zrcadla, a tak jsem se vydal do Plzně. Cestou se mi ale palubka auta rozsvítila jako vánoční stromeček, auto začalo škubat a na displeji palubního počítače se objevila zpráva "závada motoru". Přes výhružnou hlášku, že mám okamžitě zastavit a auto dopravit do servisu, jsem vypnul motor a ještě za jízdy pomocí telefonu resetoval řídící jednotku motoru, opět nastartoval a pokračoval dále v jízdě, jen už trochu volnějším tempem. Vadné cívky zapalování mě posléze stály 5800,-. Ty by sice asi odešly kdykoli jindy, zmiňuji to jen pro dokreslení celé události.
Zrcadlo doma, hurá s ním na zeď. Považuji se za poměrně šikovného jedince, ale co následovalo, mě mělo vyvést z omylu.
Montáž, den první:
Naměřit, vyvrtat, vypnout elektriku, zapojit do elektriky, pověsit, zapnout elektriku a ejhle! Špatně jsem naměřil díry! No nic, vynadal jsem si a rozhodl se, že zítra je také den.
Montáž, den druhý:
Vypnout elektriku, sundat, odpojit. Jenže byla už tma a já na to chtěl vidět. Tak jsem si elektriku opět zapnul. Jal jsem se převrtat díry o kousek výše, když najednou hrozná rána. Hned jsem věděl co se stalo, škrtnul jsem si hodinkami o dráty, které trčely ze zdi. Co se ale při tom stalo mě opravdu překvapilo. Ránu jsem nedostal, i hodinky stále šly. Ale část jejich titanového pouzdra se odtavila. Což by mi ani tak nevadilo, jsou to staré krámy a nikdy nešly přesně. Ale ten rozžhavený titan vystříkl a ohodil nové obklady a jedna žhavá kapka zamířila i na nové umyvadlo. Sundat to nešlo, titan je opravdu kvalitní materiál a rozžhavený se krásně vpálil do povrchu keramiky.
A takto dopadly hodinky.
Nadávky, co jsem si v té chvíli dal, zde jmenovat nebudu. Ale oklepal jsem se, vše dokončil a zrcadlo nakonec pověsil. Mělo to jedno plus, alespoň už vím, který jistič na chodbě je náš. Tedy až poté, co jsme vypnuli elektriku ve dvou okolních bytech. Tímto se omlouvám sousedům za neplánovaný výpadek proudu.
No nic, hlavně že je vše hotovo. Teď už jen, aby ty hodiny na zrcadle šly přesně! Řekl jsem nahlas Lence.
Nestalo se! Dvě minuty navíc za týden ukázaly, že německé výrobky, odkud zrcadlo pochází, již dávno nejsou co bývaly. Což potvrzuje i můj Volkswagen Passat CC, na nějž si můžete prohlédnout recenzi zde.
Oprava hodin, den první:
Neochotně jsem zrcadlo opět sundal ze zdi, tentokrát již s vypnutou elektrikou, rozebral ho a zjistil, že čip v hodinách je nějaký čínský no-name shit a krystal jakbysmet. Vyměnil jsem krystal, stál 14 korun, a doufal, že to pomůže. Bohužel 45 sekund za týden prozradilo, že se úprava moc nezdařila.
Vracet se mi zrcadlo nechtělo, když už jsme toho spolu tolik prožili, a řekl jsem si, že si vyrobím do zrcadla hodiny nové.
A touto oklikou jsme se dostali k tématu tohoto článku.
Jak jsem si postavil digitální hodiny do zrcadla.
Co budeme potřebovat:
- Arduino Pro Micro 3.3V 8MHz: Toto Arduino jsem měl doma a rád jsem se ho zbavil. Jinak stojí 110 Kč, ale dalo by se vyměnit za čip Atmega328P za cca 30 Kč.
- hodinový modul ds3231 + 3V baterii 2032: Modul jsem měl opět doma a jeho cena je 25 Kč .
- 4 číslicový LED display sedmi segmentový: Já ho získal rozebráním původních hodin, 0 Kč.
- 8 odporů R330 (záleží na specifikaci LED displaye): 21 Kč
- 2 mikro spínače: Jeden pro nastavení hodin, druhý pro minuty (použity původní v zrcadle), 0 Kč.
- jednostrannou DSP měděnou desku (Cuprextit): cca 20 Kč.
- barevné lepící papíry od firmy Stepa s.r.o.: Staré domácí zásoby 1 Kč.
- laserovou tiskárnu: Tu mám v práci.
- leptací roztok: Ten mám doma, stojí 138 korun, ale používá se opakovaně, takže cca 5 Kč.
- Vše vymyslet, naprogramovat a vyrobit, cca 16 hodin práce.
Trocha teorie:
Tento můj LED display má sedm segmentů na každé číslo a dvojtečku. Protože jsem měl display se společnými anodami jsou diody na obrázku obrácené, takže u mě se zapínají segmenty signálem LOW a k rozsvícení daného čísla dojde přivedením signálu HIGH na jeho anodu:
Program:
Programů je na Internetu celá řada, ale nějak se mi nechtělo moc hledat, protože co jsem našel, nestálo za nic. Proto jsem si program napsal sám a je ke stažení níže:
Není to nic zázračného, tento LCD displej neumí zobrazit najednou různé hodnoty pro jednotlivá čísla. Dokáže je pouze každé zvlášť rozsvítit, či zhasnout. Takže jde o to, nastavit hodnotu pro první číslo a toto číslo na malou chvilku rozsvítit, poté ho vypnout a nastavit další hodnotu pro další číslo a rozsvítit toto další číslo. Postupně takto nastavovat a rozsvěcet jednotlivá čísla pořád dokola a dokola. Lidské oko není tak rychlé, takže se mu zdá, že svítí všechna čtyři čísla najednou.
Jinak postup mého bastlení je jasný z obrázků. Každý den jsem tomu věnoval pár hodin:
Výroba hodin, den první:
Vše jsem nastrkal do breadboardu a začal tvořit program.
Výroba hodin, den druhý:
Dokončení programu, ladění a testování.
Výroba hodin, den třetí:
Návrh tištěného spoje. Nebylo to až tak jednoduché, protože jsem to musel nacpat do původní krabičky a také předělat kompletně návrh zapojení, abych se vyhnul výrobě oboustranného tišťáku.
Výroba hodin, den čtvrtý:
Výroba tištěného spoje (tisk na papírky, přežehlení na tištěný spoj, leptání, vyřezávání tvaru, vrtání, osazení, pájení a konečná úprava software. Následné spojení v celek a opětovné pověsení a zapojení. Opět s vypnutou elektrikou a čelovkou na hlavě, jak je vidět na snímcích níže ;-) .
Závěr:
Když to vše spočítám, tak cesta mě vyšla na 400,-, součástky na 182,-. Celkem mě tedy zrcadlo přišlo na 2882 Kč což je stále super cena. Pokud bych ale měl započítat cenu práce vývojáře, tak bych si mohl koupit takových zrcadel klidně 10. Takže jak už bylo řečeno, nekupte to, když je to ve slevě!
Poslední obrázek v galerii je předloha pro tisk plošného spoje, je trochu zvláštní, ale použité komponenty a součástky si žádaly toto řešení. Na tištěném spoji jsem nechal i výstupy pro SPI (MISO, MOSI, SCLK, RST). Je to z toho důvodu, že moje Arduino občas po naprogramování kleklo a nezbývalo nic jiného, než mu znovu nahrát bootloader a tak ho oživit a to se bez tohoto portu provést nedá. Proto jsem pro strýčka příhodu tyto vývody na tištěný spoj přidal.
Comments powered by CComment