Dnešní telefony jsou plné aplikací, které dostanete "zdarma" a ne vždy je nakonec použijete. V telefonu nakonec jen překáží. To by ani moc nevadilo, kdyby si je mohl uživatel odinstalovat. Bohužel to dnes bez rootu nejde a navíc všechny aplikace jsou instalovány do systémové partition, ta zabírá místo uživatelské, která musí být o to menší. V mém případě "/system" partition zabírá 2.2GB, 1.8GB ostatní části systému (jako cache, firmware, recovery, boot atp.) a pro "/data" a "/storage/emulated/0" partition zbývá jen mizerných 12GB. Proto si dnes povíme, jak vymazat bloatware (předinstalovaný software výrobcem) ze Samsung telefonů a tabletů s Androidem verze Kitkat a Lollipop.

 

Proč se do toho pustit:
Vymazáním některých nepotřebných aplikací ušetříte nejen místo v systémové paměti, ale taky trochu zrychlíte celý telefon.

Ke zrychlení dojde ze dvou důvodů. Zaprvé systém bude mít méně práce se správou instalovaných aplikací. A za druhé, méně dat v interním úložišti zrychluje i samotný systém souborů.

Po uvolnění místa v "/system" partition můžete do něj přesunout některé uživatelské aplikace a tím ušetřit místo v uživatelské ROM paměti "/data" a "/storage/emulated/0". Přesunutí programů můžete provést pomocí programu Titanium Backup, bohužel né všechny programy přesunout jdou, resp. jdou všechny ale většina z nich potom padá. Program Titanium Backup se dá samozřejmě také použít ke smazání systémových aplikací, my si zde ale ukážeme efektivnější způsob pomocí scriptu.

Urychlit telefon můžete taky změnou file systému z ext4 na f2fs. A k tomu budete potřebovat krom jiného kernelu (zde např. kernel pro mé GT-I9506) vyklidit taky systémovou oblast, protože f2fs file systém je sice pro flash paměti lepší nežli ext4, bohužel ale data na něm zabírají asi o 5% víc než na ext4 a všechny původní programy (v mém případě i s Bussyboxem), se po převodu na f2fs do systémové oblasti nevejdou.

Než začneme:
Pokud nevíte o čem je tu řeč, nepouštějte se do toho! Uvědomte si, že budeme mazat v systémové partition. Proto důrazně doporučuji udělat si image zálohu z recovery, nebo mít staženou náhradní ROM, ze které jste vycházeli a mohli vše nahrát na zpět, pokud neuspějete.

Všechny změny jsou na Vaši vlastní odpovědnost a za případný brick Vašeho telefonu nenesu vinu!

Co budeme potřebovat:
1. ROOTnutý telefon (jak ROOTnout telefon zde popisovat nebudu)
2. Mazací script, který bude součástí tohoto článku.
3. Nějakou možnost spustit script:

a) adb shell
b) terminál emulátor
c) SSHD
d) Smanager
e) Tasker
f) nebo nějakou jinou možnost


Vše se dá provést i na nerootnutém telefonu, ale budete potřebovat upravené recovery. Je to stejné jako by jste to dělali pomocí adb shell, proto to zde nebudu popisovat.

Kde stáhnout script:
remove_bloatware.zip

Postup mazání bloatware:
Script rozbalte a můžete si ho upravit dle libosti a dle svých požadavků, například nedoporučuji mazat nic co souvisí s S-Pen, když to děláte na Samsung Galaxy Note.

Doporučuji projet všechny aplikace a zvážit, jestli ji chcete nechat, nebo smazat. Pro zachování aplikace stačí v seznamu před název aplikace vložit znak "#", tak jak je to na příklad ve scriptu od čtvrtého řádku:

echo "/system/app/AccuweatherPhone2013_J_LMR
/system/app/AirMotionTryActually
/system/app/AllShareCastPlayer
#/system/app/AntHalService
#/system/app/ANTPlusPlugins
#/system/app/ANTPlusTest
#/system/app/ANTRadioService


Po důkladném posouzení každého řádku, stačí script spustit a restartovat telefon.

V mém případě script ušetřil 700MB systémové oblasti, které se mi hodily na mé úpravy a pro přechod z ext4 na f2fs file systém. Taky jsem přesunul spoustu uživatelských aplikací do systémové oblasti a ušetřil cca 500MB v uživatelské paměti.