Vytisknout
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Po několika měsíčním používání Androidu a nespokojenosti s tímto systémem, jsem se rozhodnul ohlédnout do historie a porovnat Symbian a Android potažmo i ostatní moderní telefony.
Že jsem se zbláznil a snažím se porovnat Bugatti Veyron s parním válcem? Neboli moderní chytré (smart) telefony se zastaralým a hloupým E52 se Symbianem? Uznávám, že doba je již jinde, ale pojďme se na to podívat podrobněji.
Nokia E52 se stala pro mne dlouholetým společníkem, který se dostal na trh v květnu roku 2009 a sloužil mi až do léta roku 2013. Jenže doba šla dál a já se snažil poohlédnout po jiném mobilu a nakonec jsem šáhnul po Samsungu S4 mini s Androidem, jehož jsem brzy vyměnil za jiný kousek, taky s Androidem.
Nebudu zde podrobně popisovat Nokii E52, to již za mne udělali jiní, ale pojďme si alespoň rychle shrnout základní fakta o tomto modelu:

Nokia E52:
RAM: 128MB
- To bylo opravdu málo protože volných bylo pro uživatelské aplikace asi jen 10MB
ROM: 128MB
- Stejné jako u RAM, volných pro uživatele cca 30MB nikoho neoslnilo
CPU 600MHz:
- Na to že to je z dnešního pohledu málo, tak telefon běhal svižně a nějak se nezadýchával

Kdo se v tom trochu vyzná, tak si říká "Není ta paměť nějaká malá?" a já odpovídám "Ano je a to zatraceně". Naštěstí ale existují alternativní ROM a sám jsem si taky jednu vyrobil (je ke stažení v článku Light firmware pro Nokia E52) abych ušetřil RAM i ROM a dopadlo to následovně:
RAM 60MB volých
ROM 90MB volných


a s tím se už dalo žít a spouštět i náročné aplikace včetně multitaskingu. Nehledě na to, že pořád byla možnost instalovat aplikace, muziku a podobně na SD kartu. Ještě dodám, že tato ROM má možnost instalací neověřených aplikací, čímž se nám otevírá úplně jiný svět Symbianu. Například kompas, který v E52 je, nelze jinak rozchodit, nežli instalací neověřené aplikace.

Ve zkratce další výbava:
aGPS schopná logovat 35hodin v kuse
3G/WiFi/WiFI hot-spot/BT
microSD
baterie 1550mAh
FM rádio
3Mpx fotoaparát
přední kamera
kompas
notifikační LED (dnes stále není standartem)

Co má E52 navíc oproti dnešním chytrým telefonům:
České hlasové ovládání včetně vytáčení bez nutnosti připojení k Internetu
České čtení zpráv a emailů (nutná doinstalace)
Křížový ovladač
Integrované VOIP do systému (nutná doinstalace)
rSAP BT protokol pro připojení mobilu k některým HF sadám v autech
Výdrž na baterii cca 1-21 dnů (to je velké rozmezí, ale běžně to byly 3 dny při aktivním používání)
USB mass-storage
Standartem je plnohodnotá aplikace PC-Suite pro ovládání telefonu z PC
Profily vyzvánění atp.
Možnost instalovat aplikace na SD kartu

Co mají E52 společné s dnešnímy modely:
E-mail klient pro všechny možné protokoly včetně Gmail, MS-Exchange, POP3, IMAP
Webový prohlížeč hrozné kvality (Nutnost instalovat jiný)
Možnost instalace aplikací, což dělá z "hloupého" telefonu "chytrým"

Co E52 nemá a co nemají ani některé dnešní chytré telefony:
LTE (tehdy neexistovalo)
NFC (taky neexistovalo)
HDMI výstup
USB host
Screen mirroring

Co E52 chybí oproti dnešním chytrým telefonům:
Nemá dotykovou obrazovku
Senzory různého druhu, barometr.
Integrace aplikací na úrovni systému (Toto se těžko vysvětluje, prostě aplikace nejsou provázané a běží odděleně zvlášť)
Nemá možnost rozpoznávání hlasu a diktování textu

Možnosti různých aplikací:
To je težké srovnat, ale více, či méně se dá sehnat na Nokii E52 vše co si lze představit, s vyjímkou některých aplikací, co potřebují dotekové ovládání, nebo senzory náklonu a podobně. Nicméně si musíme přiznat, že se už pro Symbian prakticky nevyvíjí a některé aplikace jsou již zastaralé.
Ale dá se sehnat vše od kecálků (ICQ, JABER, Skype atp.), prohlížečů Internetu, kalkulaček, kancelářských balíků, navigací, map, multimediálních přehrávačů včetně FLAC atp.
Nejsou tedy nejmodernější, ale jsou funkční a neměl jsem s nimi větší problémy.

No když se tak na to podíváte, nepřipadá vám ten výčet vlastností nějak ve prospěch E52? No nepletete se, je tomu opravdu tak. Tak proč všichni kupují "chytré" mobily? No asi proto, že E52 má opravdu malou obrazovku a špatný fotoaparát a internet se daleko lépe prochází pomocí dotykové obrazovky.

Doposud jsem hodnotil E52 jen z technického hlediska, ale nebyla by to recenze, kdybych nezhodnotil i uživatelskou stránku věci. Budu ale opět srovnávat Symbian v E52 a Android telefony.

Jak se volá/kontakty:
Nokia E52: Na klávesnici vyťukáte jméno pomocí T9 a pak už jen stisknete tlačítko pro volání vlevo, nebo VOIP vpravo. Jednoduché krásné a rychlé. Zde není co zlepšovat!
Android: Musíte kliknout na kontakty a podle nastavení buďto musíte napsat jméno na klávesnici, nebo na číselníku taktéž pomocí T9, pokud ovšem nemáte Samsung a nezjistíte, že pomocí T9 vám to nevyhledá kontakty obsahující diaktritiku. Pak už jen klinete na volat. Bohužel pokud máte VOIP, musíte podle nastavení zvolit jestli chcete volat normálně, nebo VOIP, nebo musíte vlést do nastavení a tam si nastavit, jak budete volat.... HRŮZA!!! Pak příjdou na řadu různé aplikace, který tento problém řeší, ale nic není tak uživatelsky přívětivé, jako VOIP u Symbianu.
Kontakty jsou přístupnější u E52 taky lépe nežli u Androidu a dá se u nich nastavit vše jako v Androidu.

Jak se volá předvolený kontakt:
Nokia E52: Přidržíte číslo s předvoleným kontaktem.
Android: Musíte si dát předvolený kontakt na plochu, kde zabírá nesmyslně místo. Holt to je daň za ztrátu hardwarové klávesnice.

SMS/E-MAIL:
Zde bych asi dal Android na úroveň E52. Někdy je rychlejší E52, jindy Android. Nicméně psaní pomocí dotykové obrazovky má svá úskalí, stejně jako T9 u E52. Na E52 se dá nainstalovat skvělá aplikace Adaptxt se kterou se píše moc pěkně. Stejně tak na Android existují moc pěkné softwarové klávesnice, na kterých se píše taky poměrně dobře. Psaní a držení telefonu v jedné ruce zvládá lépe hardwarová klávesnice Nokie E52.

Přehlednost nastavení:
Tady s přehledem vede Andoid, i když některá nastavení se taky hledají komplikovaně.

Rychlý přístup ke všemu, co používáte:
Android v tomto jasně vede, prostě si dáte na plochu to co chcete, třeba is složky aplikací, u E52 jste omezeni na 6 aplikací na ploše a zbytek v menu, kde musíte křížovým ovladačem lovit.

Ovládání aplikací:
Většinou je dotykové ovládání výhoda u moderních dotykáčů tak i u Androidu, ale občas bych dal za křížový ovladač jako má E52 majlant.

A když už jsme nakousli křížový ovladač:
Nechápu, proč moderní telefony tuto drobnost opomíjejí, není to skvělá věc jen pro hry, ale při přesném navádění kurzoru v textu, nebo listování stránek. Prostě můj názor na tuto problematiku je jasný, odebrání křížováho ovladače je jedním z největších omylů moderní doby mobilů.

Závěr:
Jak je vidět, tak stará Nokia E52 není ani z dnešního pohledu špatný telefon a nebýt nutnosti nahrání neoficiální ROM kvůli nedostatečné paměti, neměla by Nokia E52 na tehdejší dobu jedinou chybu.
Bohužel Nokia hodila Symbian přes palubu a soustředila se na Microsoft a jeho beta verze jménem Windows Phone, které ani náznakem nedosahují funkčnosti starého dobrého Symbianu. Jenže dnešní mobily mají ťapací velké obrazovky, lepší fotoaparáty, rozlišení a v případě nutnosti se snimi díky jejich hmotnosti dá umlátit slon, či jiný nepřítel a toho si dnes doba žádá víc, než jiných funkcí a proto sbohem má stará dobrá Nokie, budu na tebe s láskou vzpomínat a uložím tě na piedestálu vedle svého starého dobrého Sony Ericssonu t630 a Siemensu M35i.

PS: Vlastně ani nevím jestli jsem odpověděl na otázku vznesenou v nadpisu mé recenze, ale myslím že odpověď již znáte. Ano i ne, záleží na úhlu pohledu. Ale jednu odpověď nám porovnání dalo, moderní chytré telefony zase až tak moderní a chytré oproti Nokii E52 se Symbianem nejsou!

Kategorie: Nokia (Symbian)
Zobrazení: 3322