Vytisknout
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Asi pět let jsem čekal na telefon mých snů, bohužel jsem se nedočkal a tak jsem se rozhodnul poohlédnout po "dotykáčích".

Nenechte se napálit
Tak asi takto by se dalo shrnout mé tří měsíční soužitím s tímto modelem. Všechny drobné rozdíly mezi S4 a S4 mini, jako menší paměť, slabší GPU, jen dvě jádra, jsem chápal a více či méně s nimi souhlasil. Jediná opravdová připomínka byla k chybějící LED diodě.
Jaké však bylo moje překvapení, když jsem se snažil sehnat MHL adaptér (redukci na HDMI pro připojení k TV). Ač všichni na WEBu tvrdili, že telefon MHL má (dnes už tuto vadnou informaci pomalu opravují), tak po třetím nefunkčním adaptéru jsem se začal pídit a našel jsem tuto stránku:
http://blog.clove.co.uk/2013/08/23/whats-the-difference-between-the-samsung-galaxy-s4-the-s4-mini/
Zde je jasně řečeno že S4 mini MHL nemá. Beru to jako podvod na zákaznících, protože v době kdy jsem telefon kupoval jeho specifikace na oficiálních stránkách http://www.samsung.com/cz chyběla a proto jsem se při koupi řídil specifikacemi prodejců. Takže ač jsem jinak s telefonem spokojen, toto beru jako jasný faul vůči zákazníkům a jsem na Samsung opravdu naštvaný.
Dokonce jsem S4 mini hájil na různých diskusních fórech a snažil se poukázat na fakt, že "ořezání" S4 mini je spíše k dobru. Jenže to jsem ještě nevěděl, že krom diody Samsung "uříznul" i MHL a další funkce o dalších rozdílech ani nemluvě.

Na dalších stránkách jsem se totiž dočetl, že chybí i další věci. Pojďme si je projet:
Rozdíly ve výbavě S4/S4 mini, aneb co S4 mini chybí:
MHL - zobrazení obrazu pomocí HDMI
USB Host - možnost připojení USB zařízení, např. Flash disk, klávesnice atp.
Barometr - barometr snad nepotřebuje představení
Vlhkoměr - není asi taky třeba představovat

Ale to není vše!!! (odstavec doplněn 22.4.2014)
Protože jsem nebyl spokojen s absencí MHL pořídil jsem si S4 (a to model GT-9506), který má stejný procesor jako S5 a je tedy výkonnější než klasická S4) jaké bylo mé překvapení, když jsem opět porovnal oba mobily! Další rozdíly co jsem našel oproti velké S4 GT-I9506 (připomínám, že klasická S4 má označení GT-9505), krom těch co jsem již zmiňoval? Čtěte dál....

Co má S4 mini lepší než všechny S4 GT-9500, GT-9505, GT-9505S, GT-9506):
1. Display se tak neleskne jako u S4 a proto je lépe viditelný i na slunci, nebo přímém světle.

Co má S4 mini horší než S4 (GT-9506):
1. Display má horší barvy (Pozor, klasická S4 je má stejně blbě jako S4 mini)
2. Display při zobrazení černé není úplně vypnutý a stále mírně červeně svítí, to má za následek větší vybíjení při použití aplikací jako NoLED apod.
3. Vibrace jsou mnohem horší, motorek s mimo centrickým závažím pomalu nabíhá a má menší frekvenci, proto vibrace nepoužívám při psaní na klávesnici, ale na S4 GT-9506 jsou skvělé a mám je při psaní na klávesnici zapnuté.
4. Reproduktor je horší a to jak velký, tak ten sluchátkový.
5. S4 mini má SIM i SD kartu pod baterkou, ale S4 je má přístupné hned po sundání zadního krytu.
6. Fotoaparát je skutečně podstatně horší než u S4 a to nemluvím o megapixelech.
7. Senzory pohybu, náklonu reagují pomalu a navíc chvilku trvá, než se srovnají na nulovou polohu, není to otázkou kalibrace, prostě Samsung zase šetřil.
8. Mini nemá barometr a vlhkoměr.

Co dodat, Samsung předvedl, jak ze zákazníků dělá voly a dělá z S4 mini bratříčka velké S4. Jenže S4 mini není srovnatelný s S4 a to nemluvím o výkonu, kterého má S4 mini dostatek, ale mluvím prakticky všem, co v telefonu najdete. Je vidět, že Samsung šetřil všude, kde se jen trochu dalo. Dobrým příkladem takového nesmyslného šetření jsou nekvalitní vibrace...

A ten zbytek? MHL i USB Host byly funkce, které jsem na svém telefonu chtěl mít. Takto mám jen krám a budu vyhlížet jiný mobil, co by splnil má očekávání, protože S4 mini je nesplnilo!!!

Ale to neznamená, že S4 mini je špatný telefon, pro někoho, kdo tyto funkce nikdy nevyužije, nemusí S4 mini ignorovat. Samsung S4 mini je pořád nejvýkonnější dvou jádrový, nejmenší, nejlehčí mobil s 4.3" obrazovkou na trhu a tak si myslím, že by měl najít mnoho spokojených zákazníků. Jen mějte na paměti, že nemůžete klást rovnítko mezi S4 a S4 mini.

Ostatní co se dočtete níže jsem napsal ještě před zjištěním o MHL apod. a vesměs platí, takže pokud vám chybějící věci výše nevadí, čtěte dál.
Zatím jsem S4 mini nahradil GT-I9506, ale pětipalcové telefony opravdu nejsou moje hobby a budu toužebně vyhlížet nový MINI model. Něco jako Sony Xperia Compact, ale ani ta není zcela podle mého gusta.

Ještě malá vsuvka! Četli jste recenze na webu? Nikde se o těchto rozdílech nezmiňují, tak proč ksakru dělají recenze amatéři, co o telefonech vědí kuloví? Vždy jen řeknou, že je to ořezaná S4, zmíní se o RAM, CPU, GPU atp. aniž by toto uvedli v souvislost a to je asi vše co se od nich dozvíte!

Proč tento telefon:
Na telefon jsem měl spoustu požadavků, tak si je pojďme projet:
1. Chtěl jsem telefon s uhlopříčkou cca 4.3" pro velikost i pohodlné ovládání, ale aby se na to dalo koukat a dobře se na tom prohlížel Internet
2. Ovšem co v nejmenším těle cca 120x60x9mm, prostě ať tam nejsou velké okraje
3. S malou hmotností kolem 110g, nechci aby mi to trhalo kapsu
4. Slotem micro-SD na 64GB podmínkou, protože aplikace co používám, včetně hudby jsem odhadoval na cca 30GB a dnes mám na své 64GB kartě jen cca 10GB volno.
5. Výměnnou baterií alespoň 2Ah. Jezdím na "vandry" a s nějakým udělátkem se tahat nechci, lepší jsou 2-3 náhradní baterie.
6. USB konektorem dole, aby se to dalo v autě strčit do docku s nabíjením a mohl jsem to použít jako navigaci a zároveň dobíjel.
7. S-AMOLED displayem abych pomocí tmavého tématu snížil spotřebu
8. HW tlačítka, aby nezabíraly místo na obrazovce
9. HDMI/MHL, ne všude je Screen mirroring
10. Solidním foťákem s max. 8Mpix (Při tak malém snímači je tolik, nebo víc Mpix zbytečných, stejně i tak neočekávám žádné zázraky)
11. Velkou RAM (Ač se to zdá nepředstavitelné, tak pro mé potřeby je i 2GB pomalu málo, ale 99% všech lidí bude 1.5GB bohatě stačit)
12. Silným CPU, jádra Krait min. na 1.5GHz, lépe 2GHz a pouze 2x, protože většina aplikací je jedno vláknových a 4 jádra zbytečně žerou
13. FM rádio jednou z důležitých věcí.
14. Notifikační LED
15. Samozřejmosti jako NFC/GPS/auto-fokus/senzory všeho druhu atp.
16. Rozlišení HD stačí, ale dostatečné GPU, aby zvládnulo i Full HD.

Když jsem se rozhlížel tak se v té době (konec roku 2012) nejblíže mým představám blížila Motorola RAZR M a Sony Xperia V, jenže to nebylo pořád ono a tak jsem se začal modlit a asi po 3/4 roce se objevil na trhu Samsung Galaxy S4 mini, který až na drobnosti splňoval všechny mé představy, snad až na chybějící notifikační diodu, což byl asi hlavní nedostatek jinak výborného telefonu. Bohužel po zjištění popsaném na začátku článku, že Samsung ořezal MINI model i o MHL, USB host a další věci, se z mého vytouženého mobilu stal pro mne nepoužitelný krám a opět se modlím a opět čekám na jiný mobil, který bude mít i zmíněné funkcionality!

Jinak ale pokud si body prohlídnete pozorně, tak začátkem léta 2013 S4 mini byl vlastně jediný telefon na trhu, který +/- vyhovoval mým požadavkům.

Rychlé shrnutí vlastností:
Když se podíváme na předchůdce S3 mini, který se už vůbec nedá přirovnat k S3, protože hardwarově S3 mini se ani trochu nepřibližuje k plně vybavenému S3, tak S4 mini má s větším bratříčkem S4 společného daleko víc a dokonce má i FM rádio, které u S4 chybí. Ale přiznejme si, že se nejedná o zmenšené S4 protože to prostě není možné. O S4 mini se dá říct, že je již hrdým bráškou většího S4. Do menšího těla přišel menší display s menším rozlišením (to dá rozum), 2 jádra místo 4 (s menší spotřebou), menší baterie (není na škodu, protože menší LCD a jen 2 jádra mají menší spotřebu), a bohužel chybí notifikační LED. Ale když se na S4 mini podíváme podrobně, tak plastová konstrukce je perfektní, výkon je v jedno vláknových aplikacích ( což je většina ) jen o 10% menší nežli u dnešní zmíněné špičky S4, v některých grafických/video/benchmarcích aplikacích které využijí více jader CPU je výkon přibližně poloviční, ale těch je skutečně minorita a proto to nemá cenu, až na výjimky, moc řešit. Grafický výkon je díky malému rozlišení dokonce větší než u zmíněného S4, takže si zahrajete i ty nejnáročnější hry bez škubání. A pro ty co honí benchmark testy, tak moje upravená S4 mini se dvěma jádry má výsledek v Antutu benchmarku v4. 23586 bodů a to je podstatně víc než má čtyř jádrová technologická špička roku 2012 Samsung S3!!! A je to i víc než některé čtyř jádrové telefony roku 2013!

Co bych změnil:
Myslím, že by bylo poměrně chytré umístit Audio konektor dole vedle USB, když máte sluchátka připojeny a zároveň dobíjíte, tak by to bylo pohodlnější. Mělo by to ještě jednu výhodu, v autě v držáku s dobíjením by mohla být vestavěná FM anténa a tím jak by se telefon zasunul do držáku zároveň by se připojil krom k nabíjení i k této anténě. Toho by se dalo využít i pro RDS-TMC dopravní zpravodajství pro navigaci.
Vystouplý fotoaparát je sice pěkná věc, ale je tak zbytečně na ráně a navíc při položeném telefonu na stole není mobil tak stabilní. Bylo by lepší, kdyby byl zároveň, nebo mírně zapuštěn.
Neškodilo by, kdyby S4 mini bylo přeci jen o trochu nižší. Horní část nad obrazovkou je zbytečně velká a oříznout ji o 5mm by zlepšilo vzhled i praktičnost.
Baterie by mohla mít alespoň o 100mAh víc, je to sice jen 5%, ale kdyby se měla tloušťka mobilu zvětšit kvůli tomu o pár desetin milimetru, tak bych těch 5% energie navíc rád uvítal. Ono je to totiž při průměrné výdrži 48 hodin 2.4 hodin provozu navíc a to taky není úplně málo.
No a poslední, ale rozhodně asi nejdůležitějším návrhem pro "Samsung Galaxy S5 mini" je dodat konečně notifikační diodu. Mám pocit, že výrobci naschval vždy opominou nějakou funkcionalitu, aby ji mohli nabídnout v jeho nástupci. Bohužel s tím, že něco přidají taky mnohdy něco seberou. Podívejme se na S3/S4, tam Samsung z nějakého důvodu zapomněl na FM rádio. Pak se snažil nesmyslně argumentovat o nepotřebnosti FM rádia, což mi připomnělo plky Applu na téma velikosti displaye v iPhone 4, že je to jediná správná velikost a poměr stran pro ideální ovládání a tak dále a najednou bác a iPhone 5 dostal větší display s jiným poměrem. HAHA!!! Takže co si myslíte, bude mít budoucí Samsung Galaxy S5 FM rádio, když ho má i jeho menší bráška Samsung Galaxy S4 mini? :-)

Jak telefon komunikuje:
Ale co se nedočtete, a ani nelze vydedukovat, je jak to bude s dalšími vlastnostmi telefonu, na které již všichni jaksi pozapomněli ale jsou taky důležité.
Telefon má silný signál a to jak GSM tak WIFI i BT. Signál GPS chytá dobře a to se taky o mnohých říci nedá.
Zvuk ve sluchátku není špatný, spíš bych ho řadil k lepšímu průměru.
Mikrofon bych hodnotil velice slušně, všichni mi při hovoru potvrdili, že mne slyší skvěle a to i venku.
Hlavní reproduktor je pouze průměrný, ale dostačující.
LED dioda svítí skvěle a má větší dosah než např. iPhone4.

Následující část je vlastně taková recenze Androidu, takže pokud vše znáte, tak můžete přeskočit až na závěrečnou pasáž.

Proč Android:
1. Symbian: Již mrtvá platforma, i když jsem ji 5 let používal a byl spokojen, narážel jsem na zamrzlý vývoj a vysokou cenu aplikací.
2. Android: Již poměrně vydařený OS, s velkou vývojářskou základnou. Bohužel Javu nesnáším, myslím, že Java (Dalvik) nikdy nebude tak kvalitní jako je nativní programování, jako je třeba ve WP nebo iOS.
3. iOS: Kvalitní OS s kvalitním odladěním na daném zařízení, vše pěkně běhá. Bohužel je iOS uzavřená platforma, má vlastní konektory, chybí některé funkce atp.
4. Windows Phone: I když by to mohl být kvalitní OS, trpí neustále tím, že se vlastně pořád jedná o beta verzi se spoustou omezeními a limity, se kterými se prostě MS nechtělo zaobírat a proto v OS chybí, nebo prostě jsou přítomny zvláštním způsobem.
5. BB Prozatím nové a chybí spousta aplikací, navíc co se týče telefonů, tak zatím nic moc.
6. FFOS a ostatní - zatím jen pomalu se rodící děti.

Takže ač vlastně nemám favorita, tak výběr padnul na Android. Jsem IT a rád si hraju, takže to, že Android nebude hned takový jak bych si představoval a budu si ho muset upravit, mi moc nevadilo.

První seznámení s OS Android bylo rozpačité a spíše zklamání. Telefon ač obdařen všemi možnými funkcemi má být především telefon a tuto funkci prostě plní špatně. Číselník T9 neumí česky a to je opravdu zásadní problém tohoto "telefonu". Naštěstí jsem našel Dialer ONE, který umí vše i T9 v češtině, takže se dostáváme k první úpravě.

Samsung luncher "domovská obrazovka" mne také zklamala, 4x4 ikon na obrazovce je prostě ubohé a hned jsem luncher nahradil GO luncherem a nastavil si plochu 5x6 ikon.

Internetový prohlížeč je strašně pomalý a taky jsem ho brzy nahradil jiným.

Používám i VOIP volání a byl jsem zhnusen nedokonalostí Androidu pro tuto funkci a musel zase hledat, nakonec jsem zjistil, že není nic, co by se mi líbilo, protože to buď nebylo uživatelsky přívětivé, nebo to žralo baterii (CSipSimple). Nakonec jsem si naprogramoval vlastní SIP widget a jsem spokojen (doufám, že to moc nesmrdí). Ale to co šlo v Symbianu jednoduše jsem tu dělal asi týden, než jsem to dostal do použitelnosti jako v Symbianu.

No a potom narazíte na limity OS Android a pokud jste náročnější uživatelé nezbývá, než telefon rootnout, pak už jen doinstalovat USB mass storage, SSHD pro plnou kontrolu nad zařízením, FTPD pro kopírování čehokoli kamkoli pomocí WIFI, FolderMount pro přesunutí všeho potřebného na SD, protože OS umí přesunout jen něco, TitaniumBackup pro zálohy a zmrazení všeho nepotřebného, MyPhoneEplorer jako PC Suite u Nokie atd. atd. atd. a pak se to teprve dá používat jako chytrý telefon.

A teprve s použitím SSHD a připojením k telefonu PUTTY (nebo se zapnutým vývojářským režimem, ježe to musíte použít USB) jsem přesně zjistil, co se v telefonu děje a mohl vyhodit aplikace, které vysely v paměti a jen žraly baterii a konektivitu a nakonec jsem se s výdrží dostal na pěkné 1-4 dny. Jeden den vydrží i když telefon nedám z ruky a jedu na něm jednu hru za druhou a prohlížím Internet, maily, RSS atp. a 4 dny pokud data zapínáte, jen když je potřebujete.

Proč nevybrat Android:
Je pravdou, že ostatní platformy jsou odladěny lépe, s tím se pojí dvě vlastnosti, Android žere víc baterii a hůř "běhá", má prostě větší hardwarovou náročnost. A proto pokud nejsem IT maniak a používám telfon/SMS/Facebook/foťák jen jako obyčejný uživatel, měl bych si vybrat telefon s jinou platformou a šáhnout po iPhonu, BlackBerry, Windows Phone a s výběrem Androidích telefonů být opatrný. Nicméně v tomto telefonu Android běhá dobře a je to právě proto, že je to opravdu špička ve své třídě.

Závěr:
Mohu říci, že Samsung Galaxy S4 mini je špičkový telefon s velkým výkonem, skvělou plastovou konstrukcí a na Android a dnešní poměry dobrou výdrží na baterii. Pokud jste smířeni se všemi problémy Androidu tak je to skvělá volba právě pro ty, co nechtějí ohromná pádla trhající kapsy s malou výdrží. Jediné co by mohlo zákazníka odlákat je cena, ale kdo chce špičku ve své kategorii musí si holt připlatit, i když uznávám, že cenovka kolem 10000,- by mu slušela víc.

A co Androidí lagy? Na 99% je telefon bez lagů a řekl bych, že snad běží lépe nežli S4. Ale přiznejme si, že je to prostě jen Android navíc s "vylepšením" od Samsungu a proto telefon sem tam škubne.
Kdo ale chce telefon zcela bez škubání, bude muset sáhnout po alternativní ROM. Dnes je k dispozici CyanogenMod a běhá daleko lépe nežli originál.

PS: Je hrozná škoda, že výrobci dnes již pozapomněli na křížový ovladač, pokud pominu HW klávesnici která je dnes již poměrně dobře nahrazena SW (můj favorit SwiftKey a mnou počeštěná Minuum Keyboard), tak některé hry se prostě ťapáním po obrazovce hrají špatně a některé díky tomu v původní podobě vlastně ani neexistují. Naštěstí zde máme možnost připojení gamepadu jak jsem popsal v článku Gamepady pro Android.

Kategorie: Android
Zobrazení: 5312